واکنش بین کربنات کلسیم و اسید کلریدریک چگونه است؟

واکنش بین کربنات کلسیم و اسید کلریدریک

واکنش بین کربنات کلسیم و اسید کلریدریک چگونه است ؟بهترین راه برای پاسخ دادن به سوالاتی از این قبیل این است که در مورد راه های کلی واکنش یک اسید با انواع مختلف ترکیبات و دانستن اینکه چه چیزی تولید می شود، ایده بگیرید.اسیدی مانند اسید کلریدریک قادر به اهدای یون هیدروژن به مواد واکنش پذیر با آن است و یون کلرید نیز در دسترس دارد. سایر اسیدها دارای آنیون متفاوتی هستند، اما همانند HCl واکنش نشان می دهند.

یون کلرید یا آنیون موجود در اسیدها مانند یون فلز موجود در یک ترکیب کربناته می تواند با کاتیون ها ترکیب شود. در این حالت، یون کلرید با یون کلسیم ترکیب شده و ترکیب کلرید کلسیم را ایجاد می کند. مطمئناً برای نوشتن فرمول صحیح باید از بارهای یونی استفاده کنید. کلرید کلسیم یک نمک است و فرمول نسبت ۱: ۲ را در این حالت نشان می دهد.یون هیدروژن می تواند با ترکیب آنیونی دیگر ترکیبات جدیدی ایجاد کند .در این حالت، دو یون هیدروژن می توانند با اکسیژن حاصل از آب کربنات کلسیم ترکیب شوند. اکسیژن می تواند دو الکترون از بار یون کربنات با خود بیاورد.چه چیزی از یون کربنات باقی مانده است؟ یک اتم کربن و دو اتم اکسیژن دیگر که بدین ترتیب ترکیب دی اکسید کربن را تشکیل می دهند.

بنابراین واکنش به شکل زیر است:

  • کربنات کلسیم + اسید کلریدریک  کلرید کلسیم + آب + دی اکسید کربن→

به طور کلی

  • یک اسید + یک کربنات (یا یک کربنات هیدروژن) → یک نمک + آب + دی اکسید کربن
واکنش بین کربنات کلسیم و اسید کلریدریک

برای نوشتن آن در نمادها، اطمینان از داشتن فرمول صحیح برای همه موارد و متعادل سازی صحیح آن مهم است. با شمردن ساده اتم ها، و مشاهده الگوهای کلی و بررسی محل تولید، می توان به تعادل رسید. بنابراین فرمول نمک به تعادل اسید و کربنات در LHS  کمک می کند. پس از آن، تعداد کل یون های کربنات موجود در کربنات کلسیم به شما اطلاع می دهد که به چند مولکول آب و چه تعداد مولکول دی اکسید کربن نیاز دارید.کربنات کلسیم کوتد یا پوشش دار نوعی خاص از محصول پودرکربنات کلسیم است که با اسید استئاریک پوشانده می شود. آبگریز بودن سطح کربنات کلسیم کوتد، کاربردهای وسیعی را برای این نوع کربنات کلسیم فراهم می آورد. استفاده از کربنات کلسیم کوتد روز به روز گسترش و فراوانی بیشتری می یابد.

پودرکربنات کلسیم کوتد در قیاس با کربنات کلسیم ساده که آب دوست می باشد، کاملا آبگریز بوده و به هیچ عنوان در آب حل نمی شود و در سطح آب باقی می ماند و از این خاصیت برای استفاده در رنگ ضد زنگ، تولید مستربچ و گرانول و … استفاده می گردد. پودرهای کربنات کلسیم پوشش دار (کوتد) خاصیت روانکاری دارند و به صورت لایه ای ضد آب عمل می کنند. از دیگر مزایای کوتد میتوان کاهش جذب روغن (پخش سریع، سختی کم، درخشندگی و صرفه اقتصادی) آنها نام برد.در صنایع تولید چسب چوب، صنایع پلاستیک، صنایع لاستیک، صنایع کفپوش، صنایع ورق پی وی سی، صنایع چسب و رزین، سیم و کابل، صنایع لوله پلیکا، صنایع چرم مصنوعی، مرکب و کاغذ، صنایع دارویی و… از ترکیب کربنات کلسیم با اسید پوشش شده استفاده می گردد.

استفاده از کربنات کلسیم کوتد در لاستیک سازی باعث کاهش استهلاک و خوردگی محصولات لاستیکی می شود. کربنات کلسیم کوتد بهترین افزودنی برای تولید PVC است زیرا می تواند مقاومت لوله پی وی سی را تا ده برابر بیشتر کرده و ظاهری یک دست و زیباتر ایجاد کند. در صورت استفاده از کربنات کلسیم پوشش دار در تولید رنگ روغنی به عنوان فیلر، هزینه تولید آن به شدت کاهش یافته و پوشش دهی بهتری خواهد داشت پس در این متن توانستیم به واکنش بین کربنات کلسیم و اسید کلریدریک توضیح مختصری بدهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.