پودر تالک و کربنات کلسیم چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تفاوت تالک و کربنات کلسیم

شرکتهای تولید پودر کربنات کلسیم و پودر تالک در مقیاس صنعتی و بزرگ، تجهیزات پیشرفته خط تولید و ابزارهای آزمایشی زیادی را معرفی کرده اند، به طوری که تفاوت پودر تالک فوق العاده و پودر کربنات کلسیم برای مصارف، رنگ و مواد اولیه صنایع، پلاستیک، کاغذ و غیره است.

پودر تالک

جزء اصلی تالک سیلیکات منیزیم است، فرمول مولکولی آن Mg3 (Si4O10) (OH) 2 است. تالک مونوکلینیک است. کریستال کاغذی به شکل شش ضلعی مربع یا الماس است. معمولا به توده های متراکم، شعاعی و مجموعه ای از فیبر است. پودر تالک عمدتاً بی رنگ یا سفید است، اما چون حاوی مقدار کمی ناخالصی است و سبز روشن، زرد روشن، قهوه ای روشن یا قرمز روشن نیز است.

 

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم نوعی از ترکیبات معدنی است که معمولاً به آنها می گویند: سنگ آهک، سنگ مرمر و غیره. به این ماده در مواد خاکی، آراگونیت، کلسیت، گچ، سنگ آهک، سنگ مرمر نیز می گویند. همچنین جزء اصلی استخوان یا پوسته حیوانات است. کربنات کلسیم یک مصالح ساختمانی مهم است که در طیف وسیعی از صنایع از آن استفاده می کنند. کربنات کلسیم از کلسیم تشکیل شده است و از یونهای کربنات ترکیب شده و تشکیل می شوند، بنابراین کربنات کلسیم گفته می شود. کلسیم کربنات کاربرد های بسیار زیادی در صنایع و خوراک و … دارد.

تفاوت کربنات کلسیم و تالک

پودر تالک و کربنات کلسیم به عنوان پرکننده استفاده می شوند، هدف اصلی آنها عبارت است از:

  • افزایش مقاومت حرارتی مواد
  • افزایش پایداری ابعادی (یعنی کاهش انقباض)
  • کاهش هزینه مواد
  • افزایش سختی مواد

هر یک از این موارد  ممکن است خوب یا بد باشد و البته باید مزایایی داشته باشد.

برای استفاده معمولاً چقرمگی ضربه کاهش می یابد، چگالی افزایش می یابد و براقیت مواد کاهش می یابد.

 

تفاوت بین تالک و کربنات کلسیم

کربنات کلسیم به طور کلی گرانول است، بنابراین سفت تر نسبت به پودر تالک است، اما قیمت آن پایین است و سفیدی زیادی دارد، در حالی که چقرمگی ضربه پلاستیکی آن کم است. شکل تالک به طور کلی تکه تکه است، بنابراین دارای سختی بیشتر، ثبات ابعادی و درجه حرارت مقاوم تر در برابر حرارت است. کربنات کلسیم سنگین به طور کلی می تواند به کربنات کلسیم و پودر تالک تقسیم شود، اما بدون این تمایز، پودر تالک از مواد معدنی طبیعی خرد می شود. تالک  دارای اثر هسته ای پلی پروپیلن است ولی کربنات کلسیم در این اثر مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.