مقایسه سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر

سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر

مقایسه سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر گرانیت در آشپزخانه تمام توجه را به خود جلب می کند، این تنها سنگ طبیعی نیست که در خانه استفاده می شود. سنگ آهک و سنگ مرمر که هر دو منشاء کربنات کلسیم دارند دارای خواص زیادی هستند، هرکدام مزایایی را برای صاحبان خانه فراهم می کنند که به دنبال اتمام کارهای جایگزین برای دیوارها، کفها و سایر سطوح هستند. گرچه هر دو سنگ آهک و سنگ مرمر از پودرکربنات کلسیم تشکیل شده اند، اما از نظر شکل ظاهری، ترکیب و کاربرد تفاوت قابل توجهی دارند.

مقایسه سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر
  •  ریشه های زمین شناسی

در حالی که هر دو سنگ آهک و سنگ مرمر میلیون ها سال قدمت دارند، اما سنگ آهک را به عنوان پسر عموی جوان سنگ مرمر در نظر بگیرید. هنگامی که پوسته ها، شن و فسیل ها در طی میلیون ها سال جامد می شوند، سنگ آهک، یک سنگ رسوبی تشکیل می شود. هنگامی که سنگ آهک در زیر زمین گرما و فشار زیادی را تجربه می کند، ممکن است به سنگ مرمر، یک سنگ دگرگونی تبدیل شود. از آنجا که سنگ در معرض گرما و فشار طبیعی است، دوباره متبلور می شود و با گذشت زمان سخت تر و متراکم تر می شود. ذخایر معدنی تغییر شکل داده و به سنگ مرمر رگه های مشخص و دانه ای می بخشد.

  • ظاهر و زیبایی شناسی

مقایسه سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر با وجود ریشه و ترکیب مشابه، به راحتی با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است. سنگ آهک به طور معمول در رنگ های طبیعی مانند خاکستری، قهوه ای مایل به قهوه ای و قهوه ای وجود دارد و از برداشت های به جا مانده از فسیل ها و پوسته ها برخوردار است. رنگ های مرمر از طیف سفید تا سیاه بسیار گسترده تر است، از جمله رنگ های صورتی، برنزه، خاکستری، قرمز، آبی و سبز. تمام فسیلهای موجود در سنگ مدتهاست که مجدداً تبلور یافته اند و دیگر قابل مشاهده نیستند، اگرچه به دلیل وجود مواد معدنی در سنگ مرمر ممکن است رگه هایی از رگه و رنگ وجود داشته باشد.

  • سختی و چگالی

سنگ مرمر و سنگ آهک در انتهای مخالف مقیاس سختی از گرانیت قرار دارند. گرچه سنگ مرمر کمی سخت تر و متراکم تر از سنگ آهک است، اما اختلاف هر دو در مقیاس Mohs بسیار کم است، نمره ای که برای اندازه گیری سختی سنگ استفاده می شود در سنگ آهک به طور کلی در مقیاس ۳ درجه است، در حالی که سنگ مرمر بین ۳ تا ۴ قرار می گیرد. سنگ های نرم مانند تالک در مقیاس ۱ در مقیاس قرار می گیرند، در حالی که گرانیت بین ۸ تا ۹ و الماس درجه ۱۰ قرار می گیرد. و فشاری که سنگ مرمر در زیر زمین قرار دارد، کمی فشرده تر و کمتر متخلخل از سنگ آهک است و به میزان کمی حساس به لک شدن است.

سنگ مرمر و سنگ آهک در اسلب ها، صفحات و کاشی های مشابهی که در تولید گرانیت استفاده می شود وجود دارد، اما این مواد برای کاربردهای مشابه گرانیت مناسب نیستند. به دلیل احتمال ایجاد لک و خراش نباید از سنگ آهک در آشپزخانه یا حمام استفاده شود. NKBA همچنین پیشنهاد می کند که مرمر را از آشپزخانه خارج کنید، مگر اینکه مواد با دقت تراشیده و مهر و موم شود تا خطر لکه ها و آسیب دیدگی ها کاهش یابد. سنگ مرمر به عنوان یک پوشش موثر برای کف و دیوارهای حمام، و همچنین محیط شومینه و مبلمان، مانند رومیزی ها عمل می کند. سنگ آهک هنگامی که به عنوان صفحه دیوار، در کف ورودی دیوارها یا دیوارها و اطراف شومینه استفاده می شود، به خوبی کار می کند.

  • مراقب اسید باشید

مقایسه سنگ آهک در مقابل سنگ مرمر علاوه بر ریشه های مشابه(کربنات کلسیم)، شباهت دیگری نیز دارند. هر دو در معرض مواد اسیدی بسیار آسیب پذیر هستند. برای صاحبان خانه، این بدان معنی است که چیزی به سادگی یک لیوان لیموناد یا قطره سرکه ریخته شده می تواند آثار کدر دائمی در سطح سنگ برجای بگذارد. این اچ اسید را فقط می توان با رویه کاری حرفه ای و احیای مجدد سنگ از بین برد.

  • مقایسه هزینه ها

قیمت سنگ مرمر و سنگ آهک می تواند به میزان چشمگیری بر اساس رنگ، منبع و نحوه کاربری سنگ متفاوت باشد. در حالی که سنگ آهک معمولاً قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر سنگ دارد زیرا کار با آن بسیار گسترده است و کار با آن آسان است، اما طبق تحقیقات بازار، سنگ های آهکی بسیار صیقلی یا رنگ های کمیاب می توانند به راحتی قیمت بیشتری نسبت به انواع خاصی از سنگ مرمر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.