پودر کربنات کلسیم کوتد

کربنات کلسیم کوتد

پودر کربنات کلسیم به طور طبیعی آب دوست است. که این خاصیت برای بسیاری از مصارف صنعتی مشکل ایجاد می کند. برای آبگریز کردن مولکول های کربنات کلسیم از اسید استئاریک استفاده می کنند. برای این کار از لایه ی نازکی از اسید استئاریک برای پوشش دادن مولکول های کربنات کلسیم بهره می برند

اسید استئاریک یکی از مهمترین مواد بنیادی ارگانیکی در صنایع شیمیایی است که ماده ایی واکس مانند و جزء خانواده اسید های چرب می باشد. فرمول شیمیایی اسید استئاریک CH3(CH2)16COOH  است.با توجه به فرمول شیمیایی که در یک سر آن دو پیوند OH و O ی آزاد وجود دارد این نوع پیوندها کمک می کنند تا مواد غیر آلی بعد از واکنش با این اسید دارای خاصیت شبه آلی شده و در اصطلاح آبگریز شوند.

کربنات کلسیم کوتد

خاصیت مهم پودر کربنات کلسیم کوتد، کاهش چشمگیر جذب روغن، کاهش تجمع ذرات و پر کردن حداکثری فضای خالی، آبگریزی و … اشاره کرد. کربنات کلسیم یکی از بهترین موادی است که عمل پوشش دار کردن (کوتد) آن توسط اسید استئاریک انجام می گیرد و در این زمینه بسیار مطلوب عمل می کند. کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده یک ماده مفید برای صنایع پلیمری محسوب می شود.

به دلیل اینکه کربنات کلسیم کوتد پایه ی معدنی دارد، ترکیب کربنات کلسیم با مواد پلیمری و پلاستیکی می تواند فرآیند جذب آنها را به طبیعت راحت تر کند، در نتیجه هر چقدر جای پرکننده ها را در صنعت پلاستیک ها باز کنیم، می توان انتظار داشت که روند بازگشت این مواد به طبیعت تسهیل شود.