دولومیت

نام لاتین: Dolomite

درصد خلوص: بالای 99 درصد

مش‌ها و اندازه‌های موجود: سفارشی

رنگ محصول: سفید


جهت استعلام قیمت و سفارش، تماس بگیرید:
تماس با مدیر فروش واتساپ مدیر فروش

دولومیت چیست؟

این سنگ ظاهری شیشه‌ای دارد و معمولاً از ترکیبی زیبا از رنگ‌ها تشکیل شده است که نقش‌های منحصربه‌فردی به آن می‌دهد. می‌توان آن را در رنگ‌های خاکستری، سفید، قرمز، صورتی روشن و حتی زرد-قهوه‌ای یافت. مصارف اصلی آن زینتی و در ساخت سیمان است. در باغبانی، می‌تواند سطح اسیدیته خاک را در صورت مخلوط کاهش دهد. در صنعت در پوشش کوره‌های پخت و کلسینه کردن، برای پرکننده‌های رنگ و پلاستیک و در تولید شیشه، فولاد و سرامیک استفاده می‌شود. همچنین از آن برای تهیه نمک برای حالت تهوع، خستگی و ناراحتی استفاده می‌شود. این کانی در سال ۱۷۷۹ توسط کانی‌شناس و متالورژیست توسکانی، جیووانی آردوینو، کشف شد که به انواع مختلف سنگ آهک در کوه‌های آلپ تیرول اشاره کرد. با این حال، دوازده سال طول کشید تا توسط زمین‌شناس فرانسوی دئودات گرات د دولومیو شناسایی و از کلسیت متمایز شد. یک سال دیگر قبل از کشف آن رسماً به کانی‌شناس دیگری به نام هوراس بندیکت دو سوسور نسبت داده شد. سنگ دولومیت نام فعلی خود را به افتخار سلف خود، به آن اعطا کرد. امروزه ذخایر دولومیت نه تنها در ایتالیا، بلکه در اسپانیا، ایالات متحده، فرانسه و قسمت‌های دیگر دنیا مانند ایران نیز یافت می‌شود.

منشأ و ترکیب سنگ دولومیت

در کانی‌شناسی از کربنات کلسیم و منیزیم تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن) CaMg (Co3)2  با درصد کمی Fe، Mn، Co، Pb و Zn است. به صورت لوزی متبلور می‌شود، یعنی متعلق به سیستم کریستالی شش ضلعی است. سختی آن ۳. ۵ تا ۴. ۵ در مقیاس Mohs است. با نام دیگر آلومونیفر، منگنی‌فر یا کربنات سنگ آهک آهسته رهش، منیزیوکلسیت، مگنزیودولومیت، می‌میا، موریکالسیت و تاراندیت نیز خوانده می‌شود. بسیار شبیه به سنگی به نام آنکریت است. در واقع انواع سنگ‌های روشن دولومیت هستند، در حالی که انواع سنگ‌های قهوه‌ای آنکریت هستند. سنگ و مرمر دولومیت کانی‌های اولیه سنگ رسوبی رایج دولومیت هستند. هنگامی که منشأ هیدروترمال داشته باشد، می‌تواند در رگه‌های سرب و روی، همراه با کلسیت، فلوئور، باریت و سیدریت یافت شود.

تشکیل سنگ دولومیت با تجمع صدف‌ها، مرجان‌ها و جلبک‌های آهکی در محیط‌های دریایی یا گرمسیری در دوره تریاس ۲۵۰ میلیون سال پیش آغاز شد. دریا‌ها گرم و کم عمق بودند و از تجمع صد‌ها متری رسوب به دلیل جرم و از دست دادن سیال حاصل، سنگ تولید می‌شد. ۲۰ میلیون سال پیش، تأثیر صفحات تکتونیکی آفریقا و اوراسیا (کوهزایی آلپ) این بستر‌های باستانی را به کوه‌هایی تبدیل کرد که ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، دور از محل شکل‌گیری اولیه قرار داشتند. با خرد کردن سنگ دولومیت، پودر دولومیت بدست می‌آید که کاربرد‌های زیادی در صنعت دارد.

پودر دولومیت

پودر دولومیت خالص به رنگ سفید و بسیار روشن است. روشنایی پودر دولومیت ۹۵ تا ۹۷ درصد است و هر چه درصد سفیدی سنگ دولومیت بیشتر باشد، ارزش محصول پودر بالاتر است. این پودر به دلیل سهولت پراکندگی، خلوص بالا و ترکیب دقیق در بازار شناخته شده است. پودر دولومیت ارائه شده با استفاده از تکنولوژی روز و زیر نظر متخصصان ماهر فرآوری می‌شود.

پودر دولومیت سفید جامد دارای درخشندگی متمایزی است که شبیه درخشندگی مروارید یا مواد زجاجیه است. رنگ این ماده معدنی به محتوای آن بستگی دارد. وجود حتی حداقل مقدار آهن باعث می‌شود قهوه‌ای یا زرد به نظر برسد. دولومیت که حاوی منگنز است، صورتی به نظر می‌رسد. این پودر به دلیل سطح خلوص بالا، ویژگی‌های بازدارنده شعله، استحکام فشرده‌سازی خوب، خواص برشی خوب و سطح ترشوندگی منحصر به فرد خود شناخته شده است. این ماده معدنی عاری از طعم و بو، ارزش درمانی نیز دارد.

پودر دولومیت در اندازه مش ۲۰۰ تا مش ۵۰۰ در رنگ سفید خالص با توجه به نیاز مشتری ساخته می‌شود و می‌توان آن را سفارشی کرد.

فرمول شیمیایی دولومیت

دولومیت به عنوان یک ماده معدنی یک کربنات است، به این معنی که حاوی یونی است که از کربن به سه اتم اکسیژن متصل است. این ماده معدنی همچنین بی‌آب است به این معنی که حاوی آب نیست. یک واحد شیمیایی منفرد از دولومیت معدنی، همانطور که با فرمول شیمیایی نشان داده شده است، از دو واحد کربنات تشکیل شده است که به یک یون واحد کلسیم و منیزیم پیوند دارند.

خواص دولومیت

یک ساختار کریستالی متناوب را تشکیل می‌دهند که در یک سیستم مثلثی- لوزی وجهی است. یعنی واحد‌ها ساختار بلوری را تشکیل می‌دهند که شکل آن به صورت یک منشور لوزی شکل توصیف می‌شود. دولومیت را یک کانی کربناته دوگانه نیز می‌نامند، زیرا حاوی دو واحد کربنات است که در آرایش‌های ساختاری با یون‌های منیزیم و کلسیم متناوب هستند. یعنی لایه‌هایی از یون‌های کلسیم و منیزیم به طور متناوب با لایه‌های کربناته در بین آن‌ها است.

کاربرد‌های صنعتی پودر دولومیت

تولید فولاد

بخش عمده‌ای از دولومیت تولید شده در سرتاسر جهان به ساخت آهن و فولاد اختصاص می‌یابد. دولومیت به صورت پودر به عنوان شار سرباره در تولید آلیاژ‌های فلزی استفاده می‌شود. کلسیم و منیزیم دو جزء اصلی دولومیت هستند که به ساخت فولاد کمک می‌کنند.

صنعت سیمان

از آنجایی که دولومیت دارای خواصی مانند نسبت چگالی بالا و سختی سطح بالا است. همچنین به عنوان یک پرکننده استفاده می‌شود زیرا یک ماده شیمیایی سخت و قوی است. در کنار آن از دولومیت به دلیل رفتار با آب در رنگ و بتونه نیز استفاده می‌شود.

صنعت شیشه

ترکیبات غنی دولومیت از جمله آهک و منیزیم باعث افزایش سودمندی پودر دولومیت در صنعت شیشه می‌شود. دولومیت یکی از بهترین مواد معدنی آراوالی است که به تقویت محصولات شیشه‌ای کمک می‌کند. پایداری شیشه را فراهم می‌کند و آن را قوی‌تر می‌کند. دولومیت در ظرف‌های شیشه‌ای نیز استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم درجه شیشه‌سازی دولومیت، محتوای آهن است، زیرا در ساخت شیشه‌های بی‌رنگ ناخالصی جدی محسوب می‌شود. مقدار بسیار کم Fe۲O۳ برای ساخت ظروف شیشه‌ای بی‌رنگ و گاهی اوقات شیشه‌های مسطح کم آهن مورد نیاز است.

سرامیک

دولومیت دارای اثر سفیدی پس از سوختن است که آن را به یکی از بهترین مواد شیمیایی در تولید سرامیک تبدیل می‌کند. ویژگی‌های آن مانند خلوص و کیفیت آن را در صنعت سرامیک اهمیت بیشتری می‌دهد.

معدن

از دولومیت می‌توان به عنوان شار در کوره بلند استفاده کرد. همچنین منبع فلز منیزیم جزء مهمی در معدن است.

صنعت لاستیک

دولومیت به افزایش حجم لاستیک کمک می‌کند. این به تنظیم نرمی و سختی لاستیک تولیدی کمک می‌کند.

کشاورزی

پودر دولومیت در صنعت کشاورزی فواید دوگانه دارد. از یک طرف به حفظ PH در خاک‌هایی که اسیدی هستند کمک می‌کند زیرا به عنوان خنثی‌کننده خاک عمل می‌کند و از طرف دیگر به عنوان کود در خاک‌هایی که محتوای منیزیم ندارند کمک می‌کند.

مواد شوینده

دولومیت به راحتی در آب حل می‌شود و ذرات بهینه سختی دارد. از این رو، یک پرکننده ارزان قیمت مهم در پودر‌های شوینده است. یکی از بهترین مواد معدنی پرکننده در صنعت صابون و مواد شوینده است. پودر دولومیت مملو از مواد شیمیایی طبیعی است و برای پوست انسان مضر نیست.

صنایع غذایی

دولومیت از دیرباز به عنوان منبع کلسیم و منیزیم برای خوراک دام استفاده می‌شده است. در حال حاضر در تعدادی از اشکال دارویی از جمله قرص‌ها و ویفر‌های جویدنی موجود است تا به عنوان مکمل‌های غذایی مصرف شود. در مدل‌های حیوانی، مواد معدنی دولومیت به خوبی جذب می‌شوند.

آبزی پروری

دولومیت یکی از مواد ضروری در زمینه آبزی پروری به ویژه پرورش میگو است. دولومیت برای تصفیه آب، افزایش قلیایی بودن آب، تأمین عناصر کمیاب و درشت مغذی‌ها برای تغذیه ماهی و ایجاد محیطی برای رشد جلبک‌ها استفاده می‌شود.

پودر دولومیت ارائه شده توسط شرکت سفید دانه در بازار تقاضای بالایی دارد. ما پودر دولومیت را بر اساس نیاز مشتریان می‌دهیم و تراشه‌های دولومیت را مستقیماً از صاحبان معدن تهیه می‌کنیم.