کلوخه کربنات کلسیم

نام لاتین: Calcium Carbonate Lumps

درصد خلوص: بالای 98 درصد

سایزهای موجود: سفارشی

رنگ محصول: سفید


جهت استعلام قیمت و سفارش، تماس بگیرید:
تماس با مدیر فروش واتساپ مدیر فروش

کلوخه کربنات کلسیم چیست؟

کلوخه به سنگ های استخراجی از معادن سنگ لاشه گفته می شود که عموما ناشی از انفجار بلوک سنگ معادن و سپس یکدست کردن این اندازه ها با چکش یا پیکور می باشند. کلوخه کربنات کلسیم در سراسر جهان یافت می شود. رایج ترین اشکال طبیعی آن گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر است که توسط رسوب پوسته های حلزون های فسیل شده کوچک، صدف  و مرجان در طی میلیون ها سال تولید می شود. اگرچه هر سه شکل از نظر شیمیایی یکسان هستند، اما از نظر جنبه های دیگر از جمله خلوص، سفیدی، ضخامت و یکدست بودن با یکدیگر تفاوت دارند.  کلوخه کربنات کلسیم یکی از مفیدترین و همه کاره ترین مواد شناخته شده برای انسان است.

بسیاری از ما برای اولین بار در کلاس مدرسه با کربنات کلسیم آشنا می شویم، جایی که از گچ تخته سیاه استفاده می کنیم. گچ بیش از ۱۰،۰۰۰ سال به عنوان ابزار نوشتن استفاده شده است و یک ماده ریز کریستالی خوب است. به عنوان سنگ آهک، کربنات کلسیم یک سنگ بیوژنیک است و از گچ بیشتر فشرده می شود. به عنوان مرمر، کربنات کلسیم سنگی درشت، کریستالی، دگرگونی است که هنگام بازآفرینی گچ یا سنگ آهک تحت شرایط درجه حرارت و فشار زیاد شکل می گیرد. ذخایر بزرگ مرمر در آمریکای شمالی و اروپا یافت می شوند. به عنوان مثال، در کارارا، ایتالیا، معدن “statuario” به رنگ سفید خالص است که از سنگ آن میکل آنژ مجسمه های خود را ساخته است.

کلوخه کربنات کلسیم

کربنات کلسیم شرکت سفید دانه الیگودرز

کلوخه کربنات کلسیم با استخراج از معدن بدست آمده و برای مقاصد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.کربنات کلسیم خالص را می توان از سنگ مرمر تولید کرد، یا می توان آن را با انتقال دی اکسید کربن به محلول هیدروکسید کلسیم تهیه کرد. در مورد دیگر کربنات کلسیم از مخلوط این دو حاصل می شود و محصولی به نام “کربنات کلسیم رسوب شده” یا PCC را تشکیل می دهد. PCC  دارای اندازه ذرات بسیار ریز و کنترل شده است، البته با اندازه سفارشی ۲ میکرون قطر، به ویژه در تولیدات صنعتی بسیار مفید است. نوع اصلی محصول صنعتی “کربنات کلسیم معدنی” یا GCC است. GCC همانطور که از نام آن پیداست حاصل خرد کردن و پردازش سنگ آهک برای ایجاد فرم پودری مانند با اندازه و خواص دیگر برای بسیاری از کاربردهای مختلف صنعتی و دارویی است.

مطالعه تاریخچه ی کلوخه کربنات کلسیم دروس مهمی در مورد تاریخ زمین را به ما ارائه می دهد، زیرا منشا گچ، سنگ آهک و سنگ مرمر به عمق کم آب بر می گردد. بنابراین، مشاهده اینکه مقادیر زیادی از ذخایر گچ در همان سن در بسیاری از قاره ها یافت می شود، منجر به این شد که دوره ای وجود داشته باشد که در آن سطح آب کم عمق در سطح جهان وجود داشته است و موجودات پوسته ای در این دوره رشد کرده اند. برخی این موضوع را اثبات سیل کتاب مقدس(انجیل) می دانند. طبیعت این مزیت را شامل می شود که محلول های کربنات کلسیم، مواد زنده ای را که برای رشد پوسته های محافظ و اسکلت موجودات زنده لازم است با تغذیه خود فراهم می کنند. به عنوان مثال تخم مرغ از تقریباً ۹۵٪ کربنات کلسیم تشکیل شده است.

کربنات کلسیم با اسیدها یک واکنش منحصر به فرد ایجاد می کند. کربنات کلسیم در صورت تماس با اسید – مهم نیست که قدرت آن چقدر باشد – دی اکسید کربن تولید می کند. که این یک آزمایش قابل اعتماد برای زمین شناسان برای شناسایی کربنات کلسیم فراهم می کند. همین پدیده برای شکل گیری غارها اهمیت دارد. آب باران اسیدی به زیر زمین می رود که در آن سنگ آهک کربنات کلسیم را حل می کند. آب کربنات کلسیم پایین می آید و سرانجام به حفره ای پر از هوا می رسد که در آن دی اکسید کربن آزاد می شود. وقتی آزاد شد، کربنات کلسیم دوباره متبلور می شود. سازندهای استالاکتیت و استالاگمیت هنگامی ایجاد می شوند که آب حاوی کربنات کلسیم باشد، بنابراین همیشه مقداری مواد معدنی در منبع چکه کردن آب و در پشت غار قرار دارد. این روند بسیار طولانی است و اغلب در طی هزاران سال صورت می گیرد.به همان اندازه که کربنات کلسیم ممکن است در طبیعت جالب باشد، تأثیر و ارزش آن برای زندگی روزمره ما واقعاً خارق العاده است.

کلوخه کلسیم کربنات

فروش کربنات کلسیم برای تهیه کاغذ، پلاستیک، رنگ ها و روکش ها

کربنات کلسیم پرکاربردترین ماده معدنی در صنایع کاغذ، پلاستیک، رنگ و پوشش است که هم به عنوان یک پرکننده – و هم به دلیل خاصیت خاص رنگ سفید – به عنوان یک رنگدانه پوششی استفاده می شود. در صنعت کاغذ سازی به دلیل درخشندگی بالا و ویژگی های پراکندگی نور از ارزش زیادی در سطح جهانی برخوردار است و به عنوان یک پرکننده ارزان قیمت برای تهیه کاغذهای مات و روشن استفاده می شود.

کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در دستگاه های خیس کننده کاغذ استفاده می شود، و پرکننده کربنات کلسیم باعث می شود تا کاغذ روشن و صاف باشد. به عنوان یک توسعه دهنده، کربنات کلسیم می تواند به اندازه ۳۰٪ وزن در رنگ ها باشد. کربنات کلسیم همچنین به عنوان پرکننده در چسب ها و درزگیرها بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بهداشت شخصی و تولید مواد غذایی

کربنات کلسیم به عنوان یک مکمل کلسیم رژیم غذایی، آنتی اسید، فسفات یا ماده اصلی برای قرص های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بسیاری از قفسه های فروشگاه های مواد غذایی در محصولاتی مانند پودر بیکینگ، خمیر دندان، مخلوط دسر، مخلوط خشک و خمیر یافت می شود. کربنات کلسیم ماده مؤثر در آهک کشاورزی است و از آن در خوراک دام استفاده می شود. ازکربنات کلسیم برای تصفیه آب و فاضلاب برای بهبود محیط زیست نیز سود می برند.

مصالح ساختمانی و ساخت و ساز

کلوخه کربنات کلسیم به عنوان یک مصالح ساختمانی در نوع خود (به عنوان مثال مرمر) و همچنین به عنوان یک ماده سیمانی برای صنعت ساخت و ساز بسیار مهم است. این ماده در ساخت ملات مورد استفاده در آجرهای ساختمانی، بلوک های بتونی، سنگ مصنوعی، سقف و بام، ترکیبات لاستیکی و کاشی ها نقش دارد. کربنات کلسیم با تشکیل دی اکسید کربن و آهک، ماده مهمی در ساخت فولاد، شیشه و کاغذ محسوب می شود. کربنات کلسیم به دلیل خاصیت آنتی اسیدی در محیط های صنعتی برای خنثی کردن شرایط اسیدی در خاک و آب مورد استفاده قرار می گیرد.

به بلورهای کربنات کلسیم کلسیت گفته می شود. کریستال کلسیت به دلیل داشتن خاصیت شکاف به طور کلی یک رومبدرون محسوب می شود. شکاف همان چیزی است که باعث می شود کریستال ها در جایی ضعیف شوند که نیروهای پیوند دهنده ضعیف باشند. کلسیت از این جهت که شکاف آن سه جهت مجزا دارد منحصر به فرد است. بیش از ۳۰۰ شکل کریستال کلسیت وجود دارد. بلورهای کلسیت نیز در رنگهای مختلفی وجود دارد، اما معمولاً سفید یا شفاف هستند. یکی دیگر از ویژگی های مهم بلور کلسیت خاصیت انکسار مضاعف است. انکسار مضاعف هنگامی اتفاق می افتد که یک پرتو نور از یک عدسی مانند عبور می کند و به دو پرتوی مختلف تقسیم می شود، یکی به آرامی در حال سیر است و دیگری سریع حرکت می کند. دو نور مختلف در دو زاویه مختلف انکسار خم می شوند. در نتیجه این ویژگی، شخصی که از طریق عدسی کلسیتی در حال دیدن است، دو تصویر را مشاهده می کند. این خاصیت انکسار دوتایی از ویژگی های با ارزش برای بسیاری از برنامه های نوری و تصویری است.

همانطوری که گفته شد کلوخه کربنات کلسیم مصارف و کاربردهای بسیاری دارد. کیفیت کلوخه کربنات کلسیم به کیفیت سنگ معدن آن دارد. معادن کلوخه کربنات کلسیم در الیگودرز از مرغوبترین نوع سنگ کربنات کلسیم می باشند که با خلوص بالای ۹۸ درصد کیفیتی تضمینی و عالی را در اختیار مشتری قرار می دهند. بسیاری از صنایع تولید پودر کربنات کلسیم، صنایع تولید سنگ دانه بندی کربنات کلسیم از این معادن ویژه و مرغوب تغذیه می شوند و نقش اصلی این معادن در این صنعت مهم بسیار بارز و مشهور است.

شرکت تولیدی کربنات کلسیم سفید دانه الیگودرز با در اختیار داشتن معادن بسیار مرغوب، به طور مستمر در حال استخراج و تولید کلوخه کربنات کلسیم با کیفیتی بسیار عالی و مرغوب می نماید. شما می توانید برای اطمینان از مرغوبیت کلوخه ی استخراجی شرکت سفید دانه الیگودرز با ما تماس بگیرید و در صورت نیاز آنالیز کلوخه استخراجی را مطالعه نمایید. حتی در صورت نیاز می توانید جهت بازدید حضوری از معادن و کارخانجات تولیدی کربنات کلسیم سفید دانه الیگودرز با تماس با مجموعه هماهنگی به عمل آورید.