تفاوت بین تالک و پودر کربنات کلسیم در مستربچ پرکننده

کربنات کلسیم در مستربچ پرکننده

برای ساخت مستربچ پرکننده ، در صنعت می توان کربنات کلسیم و تالک را اضافه کرد. در محصولات پلاستیکی استفاده از مستربچ پرکننده هزینه را کاهش می دهد، میزان انقباض محصول را کاهش، وزن مخصوص و سختی محصول را افزایش می دهد. پودر کربنات کلسیم و پودر تالک یکسان به نظر می رسند، اما تفاوت های خاصی بین کربنات کلسیم و تالک وجود دارد و عملکرد محصول نیز متفاوت خواهد بود.

کربنات کلسیم یک ترکیب معدنی با فرمول مولکولی CaCO3 است. معمولاً به عنوان: سنگ آهک، سنگ مرمر، کلسیت شناخته می شود. این یک ترکیب معدنی خنثی است، در آب نامحلول است و در اسید کلریدریک محلول است. انواع کربنات کلسیم صنعتی: کربنات کلسیم سنگین (کلسیم سنگین)، کربنات کلسیم فعال (کلسیم فعال)، کربنات کلسیم سبک (کلسیم سبک)، کربنات کلسیم نانو (نانو کلسیم) هستند.

محصولات کلسیم سنگین عمدتاً در صنایع کاغذ سازی، لاستیک و پلاستیک استفاده می شود. مقدار پر کنندگی عموماً زیاد است، عمدتا به عنوان یک پرکننده حجم، که هزینه تولید محصولات کاربردی را کاهش می دهد مورد استفده قرار می گیرد. محصولات کلسیم سبک دارای طیف نسبتاً گسترده ای از کاربردها هستند، عمدتاً پر کننده حجم، در حالی که محصولات نانو کربنات کلسیم اغلب به عنوان پرکننده های کاربردی مانند اصلاح یا تقویت در فرآیند کاربرد استفاده می شوند و مقدار پرکنندگی آن به طور کلی اندک است. صنایع اصلی کاربرد محصولات سبک کربنات کلسیم پلاستیک، لاستیک، رنگ، چسب و جوهر است.

کربنات کلسیم در مستربچ پرکننده

تالک یک کانی سیلیکات منیزیم متعلق به کانی سه وجهی است و فرمول ساختاری آن (Mg6) [Si8] O20 (OH) 4 است. تالک عموماً به شکل بلوکی، تیغه ای، الیاف یا شعاعی است و دارای سطح لغزنده است. این ماده دارای ویژگی های سختی کم و نقطه ذوب بالا است. پودر تالک عایق خوبی برای الکتریسیته و گرما، نیروی انبساط و انقباض کم، پراکندگی زیاد، قدرت مخفی قوی، جذب و آبگریزی روغن خوب، لغزندگی زیاد، ضریب اصطکاک کوچک، خواص شیمیایی پایدار، مقاومت در برابر خوردگی اسید و قلیا می باشد. به دلیل خواص شیمیایی پایدار، در صنایع کاغذ، مواد شیمیایی، رنگ، سرامیک، کابل، لاستیک و سایر صنایع کاربرد فراوانی دارد.

 

شباهت ها و تفاوت ها در زمینه های کاربردی تالک و کلسیم کربنات

هر دو پودر تالک و پودر کربنات کلسیم عمدتاً به عنوان پرکننده استفاده می شوند. عملکردهای اصلی پودر تالک به شرح زیر است:

  • پر کردن مستربچ در محصول پلاستیکی به منظور کاهش هزینه و کاهش میزان انقباض محصول و افزایش نسبت و افزایش سختی محصول است.

 

تفاوت در ویژگی های کاربردی بین تالک و پودر کربنات کلسیم

شکل تالک به صورت پوسته پوسته است، بنابراین دارای استحکام بیشتر، ثبات ابعادی و درجه بالاتر مقاومت در برابر حرارت است و دارای اثر تقویت کنندگی خوب است. کربنات کلسیم به طور کلی دانه ای است، بنابراین سفتی و جنبه های دیگر آن به اندازه تالک نیست، اما قیمت آن کمتر است، سفیدی آن زیاد است و تاثیر آن بر روی چقرمگی(مقاومت مواد در برابر شکنندگی) ضربه پلاستیکی اندک است.

تالک دارای اثر هسته بر پلی پروپیلن است و کربنات کلسیم از این نظر موثر نیست. کربنات کلسیم را می توان به طور کلی به کربنات کلسیم سبک و کربنات کلسیم سنگین تقسیم کرد، در حالی که تالک این تمایز را ندارد. پودر تالک از مواد معدنی طبیعی آسیاب می شود.

انتخاب پرکننده اقتصادی مناسب (تالک یا پودر کربنات کلسیم) برای محصولات پلاستیکی خود کار بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.