کربنات کلسیم در جیره طیور شما

کلسیم در جیره طیور

عجله کنید، برچسب جدیدترین کیسه جیره طیور خود را برداشته و مواد تشکیل دهنده را بخوانید. همه ما می دانیم که رژیم متعادل برای طیور شما مهم است. به عنوان بخشی از هر جیره متعادل و کامل که به طیور شما تغذیه داده می شود، باید مواد معدنی مخصوصا کلسیم کربنات وجود داشته باشد.

ویتامین ها و مواد معدنی نیز در لیست مواد تشکیل دهنده وجود دارد، اما به مواد معدنی اغلب توجهی نمی شود، حتی اگر از نظر حیاتی اهمیت داشته باشند. هیچ کس نمی خواهد مرغی را ببیند که کمبود مواد مغذی دارد. بنابراین اجازه دهید نگاهی دقیق به ماده معدنی که کلید کیفیت پوست تخم مرغ است، بیندازیم.

نیازهای کلسیم در جیره طیور

کلسیم برای جوجه های در حال رشد اهمیت دارد، همچنین کلسیم جزء اصلی پوسته تخم مرغ است. پوسته عمدتاً از کربنات کلسیم ( CaCO3 ) تشکیل شده است. منبع کلسیم در مرغ ماده مهم است. پوسته تخم مرغ را می توان از کلسیم تهیه شده از رژیم غذایی و همچنین از استخوان های مرغ تخمگذار تهیه کرد.

به همین دلیل است که تغذیه مناسب برای تمام مراحل مناسب زندگی مهم است. مرغی که مقدار کافی کلسیم در بدن خود ندارد، ممکن است تعداد زیادی تخم نگذارد. بدون داشتن کلسیم مناسب در رژیم غذایی، مرغ ها ممکن است مستعد پوکی استخوان و شاید آسیب باشند.

طیور در حال رشد نیاز به رژیم غذایی با کلسیم کمتری نسبت به مرغ های غیر طبیعی دارد. این طیور در حال رشد تقریباً روزانه به 2.75 گرم کلسیم نیاز دارند. مرغ در بین حيوانات بايد كلسيم كافي در جيره خود داشته باشد كه كلسيم استخوان هاي خود را كاهش ندهد تا پوسته را روي تخم مرغ ها قرار دهد.

کلسیم کربنات در جیره طیور

تغییر نیاز به کلسیم در جیره طیور

درک کلسیم در رژیم غذایی مانند تلاش برای ضربه زدن به یک هدف متحرک بوده است . خود جوجه ها از دهه 1940 تغییر زیادی کرده اند و با انتخاب ژنتیک شناسان برای صفات مختلف تغییر خود را ادامه می دهند. درک ما از نیاز کلسیم برای مرغ تخمگذار نیز می تواند بر اساس نوع سویه مرغ خریداری شده متفاوت باشد.

بنابراین امروزه تخمین زده می شود که میزان کلسیم در جیره مرغ های تخمگذار تجاری متوسط​، به معنای یک شانه سفید شیری، 4-5 گرم در روز است. این بسیار متفاوت از دهه 1940 است که توصیه می شد رژیم ها حاوی 2.27 گرم برای هر مرغ در روز باشند. و به خاطر داشته باشید، این رژیم غذایی برای پرورش ماهیچه در حال رشد نیست، بلکه برای مرغ در حال خواب است.

هنگام صحبت در مورد تأمین مقدار مناسب کلسیم در جیره مرغ های تخمگذار، عوامل بیشتری نیز باید در نظر گرفته شوند. در صورت داشتن مرغ از گونه ها یا نژادهای مختلف، گاهی در دسته طیور خود تفاوت هایی وجود دارد. اندازه ذرات کلسیم به حلالیت مواد معدنی مربوط می شود. این امر به میزان کلسیم موجود در رژیم غذایی برای مرغ و خوش خوراکی مرغ مربوط می شود. اگر مرغ غذای خوشمزه ای ندارد غذا نمی خورد.

علاوه بر این، آیا مرغ شما قادر است میزان خوراک خود را تا حدی نیازهای کلسیم مورد نیاز خود را برطرف کند؟ بسیاری از ما می دانیم که جوجه ها قبل از هر چیز برای تامین نیازهای انرژی خود غذا می خورند، اما اگر نیاز انرژی خود را برآورده کند و سپس نیاز کلسیم خود را کم کند، کیفیت پوسته می تواند افت کند. و البته، محیطی که پرنده در آن زندگی می کند تأثیر عمده ای بر مصرف خوراک او دارد.

نگه داشتن محیط در دمای یکنواخت و راحت برای مرغ در حالت خوابیدن مناسب است. به این ترتیب او نیازی به تنظیم میزان مصرف خوراک خود نخواهد داشت.

اوج زمان مرغی که بیشترین نیاز به کلسیم را دارد، در اوج چرخه تخمگذاری است. برای اکثر مرغ ها، اولین چرخه تخمگذاری آنها بهترین است. این زمانی است که آنها به طور مداوم بیشترین تخم را در فواصل منظم می گذارند. چرخه های دوم، سوم و شاید چهارم و پنجم تخمگذاری آنها کوتاه تر و کوتاه تر می شود. البته، هر یک از چرخه های تخمگذار با یک چرخه استراحت جدا می شود که در آن مرغ تخمگذاری را متوقف می کند (یا به طور جدی کاهش می دهد). در این استراحت، مرغ به جای تولید تخم، پرهای بدن خود را جایگزین می کند.

این سوال که “چقدر کلسیم بیش از حد نیاز مرغ است؟” پرسیده شده و مورد تحقیق قرار گرفته است. نگرانی های مربوط به کلسیم اضافی در مورد کیفیت پوسته، مصرفجیره طیور، قابلیت جوجه کشی تخم مرغ و چند عامل دیگر وجود دارد. یکی از مطالعات حتی به 9.48 گرم برای هر مرغ در روز رسید!

کلسیم اضافی در جیره طیور بدون جذب توسط دستگاه گوارش عبور می کند

در واقع، مرغ هایی که از سطوح پایین تر کلسیم تغذیه می کردند، در تلاش برای تامین نیازهای خود به کلسیم، غذای بیشتری می خوردند، بنابراین هزینه های تولید تخم مرغ افزایش می یابد.

پوسته تخم مرغ با کیفیت بالا، که مطمئناً آن تخم مرغ را به آشپزخانه یا مشتری شما تحویل می دهد، هزینه دارد. این مواد معدنی می توانند گران باشند. افزودن آنها به رژیم غذایی مرغ به میزان مناسب دو چیز را تضمین می کند. اول اینکه برای مواد خوراک خود بیش از حد هزینه نکنید و دوم اینکه مواد معدنی اضافی هدر نرود – و منظورم از هدر رفتن رسوب در مدفوع و همچنین در خاک یا کمپوست شما است. بسته به نوع علوفه ای که طیور خود را پرورش می دهید، این می تواند مثبت یا منفی باشد.

تغذیه طیور و فرمول بندی رژیم غذایی کاملاً متعادل کننده عمل است، به ویژه هنگامی که شروع به در نظر گرفتن خاک می کنید. اکثر مردم به خاکی که جوجه هایشان روی آن راه می روند فکر نمی کنند. بلکه آنها روی خود جوجه ها تمرکز می کنند. (محققان در استرالیا در زمینه مدیریت مراتع و نگهداری مرغ به عنوان یک جزء از کل اکوسیستم بعنوان یکی از آینده نگرترین اندیشه ها پژوهش و تفکر می کنند.)

فرم کلسیم

کلسیم به خودی خود چند شکل متفاوت دارد. اکثر ما با شکل صدف آشنا هستیم که می توان آن را در بسیاری از فروشگاه های خوراک خریداری کرد. همچنین شکل دانه ای ریز سنگ آهک وجود دارد که می تواند برای تأمین کلسیم در رژیم غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

به نظر می رسد که پوسته صدف و سنگ آهک به همان اندازه در تامین کلسیم در رژیم غذایی مرغ های تخمگذار اهمیت دارد.

تغذیه کربنات کلسیم به شکل آرد می تواند طعم مطلوب جوجه ها را کاهش دهد و می تواند منجر به کاهش مصرف خوراکی آن شود. استفاده از پودر کربنات کلسیم و یا سنگ دانه بندی شده کربنات کلسیم بستگی به نوع جیره آنها دارد. شرکتهای مختلف تولید پودر کربنات کلسیم و سنگ دانه بندی کربنات کلسیم در این زمینه وجود دارند که این نوع سنگ ها را در اختیار شرکتهای تولیدی جیره دام و طیور قرارداده و این شرکتها طبق فرمولاسیون استاندارد مطابق با نیاز دام و طیور و درخواست مشتری به تولید جیره استاندارد می پردازند.

نکته جالب در مورد کیفیت پوسته تخم مرغ این است که لزوماً کلسیم نمی تواند به تنهایی تاثی روی پوسته بگذارد. ویتامین D3  و فسفر نیز نقش دارند و گاهی اوقات می توانند نقش های متناقضی داشته باشند. اگر با گذشت زمان نیاز به کلسیم را در مقابل نیاز به فسفر بررسی کنید، کلسیم افزایش یافته و فسفر کاهش می یابد.

کلسیم جیره طیور

سایر منابع بالقوه

اما آنچه آخر از همه درباره آن صحبت می کردند حشرات هستند. بسیاری از خوراکی هایی که به جوجه هایمان می دهیم به شکل حشرات است. چندین محصول و شرکت مختلف وجود دارد، برخی بزرگ و برخی کوچک که حشرات جوجه ها را تأمین می کنند. جوجه ها به طور طبیعی همه چیز خوار هستند و دوست دارند حشرات را بخورند. چه کسی ندیده است که مرغ فقط یک حشره را تعقیب کند تا ببیند مرغ آن حشره را در یک لحظه می بلعد؟

برخی از حشرات نسبتی از مواد معدنی را با خود دارند که به نظر می رسد برای گنجاندن در رژیم های طیور امیدوار کننده است. باز هم، این یک هدف متحرک کاملاً جدید است.

مواد مغذی حشرات در مراحل مختلف رشد متفاوت است. اطلاعات زیادی در مورد گنجاندن حشرات یا لاروهای آنها در رژیم غذایی وجود ندارد. آیا مقدار مناسبی برای تأمین نیازهای کلسیم در جیره طیور وجود دارد؟ بهترین حدس این است که ابتدا باید به نقش حشرات در برخورد با آمینو اسیدهای ضروری توجه شود تا محققان کلسیم را با دقت بیشتری بررسی کنند. در طول راه، کشف حشرات به عنوان سومین منبع کلسیم در رژیم غذایی طیور ممکن است هیجان انگیز باشد، حتی اگر لازم باشد با اشکال فعلی ترکیب شود.

اما تاثیر نژاد چطور است؟

بیشتر تحقیقات به میزان مورد نیاز کلسیم برای گونه های مختلف مرغ های تخمگذار پرداخته اند. در مرحله بعد، تحقیقات باید به حداقل مقدار کلسیم برای برآوردن نیازهای غذایی مرغ نگاهی داشته باشد.

این امر با کمترین هزینه برای تهیه رژیم غذایی ارتباط دارد. بیشتر اوقات این اشتباه با تغذیه و رژیم غذایی اشتباه در مرحله زندگی انجام می شود. پلت ها (آن یزی که طیور بعد از خوردن غذا از دهانشان به بیرون پرت می کنند) وقتی شروع به انتقال به یک لایه تخم مرغ می کنند، تمایل دارند رژیم غذایی خود را بیش از حد مصرف کنند زیرا در تلاش هستند تا نیازهای جدید خود را با کلسیم برآورده کنند. بنابراین وقتی مرغ ها در حدود 16-18 هفته سن دارند، باید به رژیم غذایی لایه ای بروید که کلسیم بیشتری نسبت به رژیم پرورش دهنده طیور دارد.

اگر نوع لایه تخم مرغی را که خریداری کرده اید می دانید، پس خوش شانس هستید! بسیاری از شرکت های ژنتیک در مورد نیازهای مختلف گونه های مختلف خود در وب سایت خود اطلاعاتی را به اشتراک می گذارند.

اگر علاقه زیادی به تنظیم رژیم های غذایی خود دارید و این اطلاعات را در اختیار دارید، این اطلاعات ممکن است به شما کمک کند.

از سنگ کربنات کلسیم به عنوان مفید ترین و در دسترس ترین و ارزان ترین گزینه ممکن جهت تامین کلسیم مورد نیاز دام و طیور از سالیان گذشته مورد توجه محققان و کارشناسان این امر قرار گرفته و به صورت ویژه در تامین جیره دام و طیور استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.