فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم

فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم

فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم عملیات کشاورزی ، هنگام کار برای بهینه سازی تولید محصول با موانع زیادی روبرو می شود. یکی از بزرگترین مسائلی که آنها با آن روبرو هستند حفظ خاک با کیفیت و متعادل است. یک مسئله معمول خاک که به طور مکرر اتفاق می افتد، PH کم است که منجر به جذب ضعیف مواد مغذی می شود. این مسئله با اعمال اصلاحیه خاک آهک برطرف می شود. توانایی چشمگیر آهک و پودر کربنات کلسیم در اصلاح اسیدیته خاک را می توان در تعدادی از محصولات مشاهده کرد، اما یکی از محصولات مورد توجه بیشتر محصولات سنتی بیشتر آهک گلوله ای است. در حقیقت، بسیاری از عملیات به سرعت در حال یادگیری این هستند که چرا گلوله های سنگ آهک در هنگام برخورد با مسائل مربوط به pH خاک، هم یک محصول حل مسئله هستند و هم یک واکنشگر مفید هستند.

انواع آهک

قبل از برجسته کردن مزایای آهک گندله شده، بیایید ابتدا محصولات معمول آهک را بررسی کنیم:

 • آهک کشاورزی

آهک کشاورزی یا آهک، یک محصول سنگ آهک خرد شده و درشت است که در مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آهک پودر شده

آهک پودر شده هنگامی ایجاد می شود که سنگ آهک خرد شده بیشتر به یک محصول پودر شده و ریز خرد شده تبدیل شود.

 • آهک گلوله ای

سنگ آهک پلت شده که به آن آهک گندله ای نیز گفته می شود، از خرد شدن سنگ آهک به پودر و سپس گلوله شدن مواد حاصل می شود. با استفاده از گندله سازی، کار با محصول آسان است، در حالی که همچنان مزایای حل شدن سریع موجود در آهک پودر شده را حفظ می کند.

 • آهک زنده

آهک زنده با حرارت دادن سنگ آهک ایجاد می شود. این باعث افزایش سریع pH می شود اما در صورت استفاده نادرست یا در مواقعی از سال که گیاهان حساس هستند، می تواند به گیاهان آسیب برساند. همچنین، این عمل می تواند به طور بالقوه برای افراد مضر باشد، بنابراین کاربردهای آن باید با دقت انجام شود.

 • آهک هیدراته

آهک هیدراته هنگامی ایجاد می شود که آهک زنده با آب مخلوط شود. این محصول به سرعت pH را افزایش می دهد، اما در صورت استفاده نادرست می تواند برای گیاهان و افراد نیز مضر باشد.

 • آهک مایع

آهک مایع مخلوطی از آهک و آب است. مصرف کنندگانی که از این محصول استفاده می کنند اغلب آهک زدگی زیر کار را تجربه می کنند و به کاربرد های آهک دار بیشتر نیاز دارند. بعلاوه ، آهک مایع هزینه های بیشتری را به دنبال دارد زیرا هم آب و هم آهک منتقل می شوند.

در عملیات کشاورزی گزینه های آهکی زیادی برای انتخاب دارند و وقت و پول از اهمیت بالایی برخوردار هستند. آهک پودر تا حد زیادی متداول ترین محصول آهک است که در عملیات کشاورزی استفاده می شود، اما با شروع عملیات بیشتر برای دیدن مزایای آهک گندله شده نسبت به انواع دیگر، آنها به سرعت به آهک گندله شده تبدیل می شوند. برای مقایسه عمیق تر این محصولات، نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر آهک گلوله شده در برابر آهک کشاورزی است.

فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم

چرا آهک پلت شده از جایگزین های غیر پلتی بهتر است؟

توانایی آهک و کربنات کلسیم در تغییر موثر شرایط خاک ارتباط مستقیمی با اندازه و کیفیت محصول استفاده شده از سنگ آهک دارد. ذرات کوچک تر، سطح کلی بیشتری را که در معرض اسیدیته خاک است، ایجاد می کنند و مزایای خنثی سازی لازم را برای بالا بردن pH خاک و بهبود شرایط خاک فراهم می کنند. اندازه ذرات کوچکتر نیز به تجزیه سریعتر کمک می کند و نتایج خنثی سازی برای سایر کاربردهای آهک نیز مفید است.

بنابراین این برای اصلاحات آهک و کربنات کلسیم که بیشتر در عملیات کشاورزی استفاده می شود، به چه معناست؟ برای آهک کشاورزی، ذرات درشت و متناسب آن به زمان بیشتری برای تجزیه نیاز دارند، که معمولاً ۳-۵ سال طول می کشد، پیش بینی نتایج دشوار است و تولید بهینه محصول به کندی اتفاق می افتد. اگرچه به نظر می رسد سنگ آهک پودر شده کوچکترین اندازه ذرات را دارد، اما به دلیل مشکلات دست زدن به آن قادر به بهبود کیفیت خاک نیست. استفاده دقیق از آهک پودر شده دشوار است، زیرا به راحتی می تواند به مناطق نامطلوب منفجر شود و در نتیجه باعث ایجاد کاربردهای نامرتب، بی اثر و بی فایده شود. آهک زنده به سرعت عمل می کند، اما می تواند برای گیاهان مضر باشد و همانطور که گفته شد، برای افرادی که آن را کنترل می کنند مضر است.

بهترین راه حل آهک برای عملیات کشاورزی، آهک گندله شده است. در حالی که تمام محصولات کاربردی آهک برای بهبود شرایط خاک کار می کنند، سنگ آهک گندله شده سریعترین، سازگارترین و موثرترین راه حل برای بالا بردن pH خاک است. حتی بهتر، منافع حاصل از اندازه ذرات کوچک در آهک گندله شده حفظ می شود، زیرا گلوله ها به راحتی تجزیه می شوند. اندازه پلت سازگار است و همچنین امکان کاربردهای دقیق و پیش بینی نتایج خنثی سازی را امکان پذیر می سازد. علاوه بر این از مشکلات مربوط به حمل و نقل آهک پودر شده، آهک سریع و آهک هیدراته جلوگیری می شود، زیرا گلوله های سنگ آهک به راحتی قابل حمل و استفاده هستند. سایر مزایای آهک گلوله ای شامل:

 • افزایش جذب مواد مغذی
 • احتباس آب بهبودی برای گیاهان
 • باعث سیستم ریشه بزرگتر در گیاهان
 • کاهش فرسایش خاک
 • کاهش میزان تشکیل پوسته خاک
 • ساختار سنگدانه خاک را حفظ می کند

علاوه بر مزایایی که آهک گلوله ای به طور طبیعی ارائه می دهد، آهک گندله سازی همچنین فرصت ایجاد یک محصول برتر و بهتر را فراهم می کند. مواد افزودنی مانند ریز مغذی ها و اسیدهای آلی را می توان در حین فرآوری اضافه کرد تا گلوله هایی ایجاد کند که حاوی هر آنچه برای تأمین نیازهای مطلوب تولید محصول لازم است باشد.

فرآیند گندله سازی سنگ آهک

فرآیند گندله سازی سنگ آهک و سنگ کربنات کلسیم را می توان در سه مرحله تقسیم کرد: عملیات پیش شرط ساخت، گندله سازی و خشک شدن.

عملیات پیش شرط ساخت

فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم هنگام گندله سازی سنگ آهک، یک مرحله پیش شرط لازم نیست، اما اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا طیف گسترده ای از مزایا را شامل می شود، از جمله افزایش تولید، کاهش نیاز به چسب و یک محصول یکنواخت تر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مزایای بالقوه باید در مورد مزایای افزودن میکسر پین به یک عملیات گلوله سازی دیسک سنگ آهک را بیشتر مطالعه کنید.

پیش شرط ساخت در میکسر پین انجام می شود، که از یک عمل چرخش شدید برای ترکیب همگن سنگ آهک خرد شده با یک چسب مایع استفاده می کند. پیش شرط سازی در حالیکه گلوله های بذر را نیز تشکیل می دهد، مخلوط یکنواختی را برای گندله سازی دیسک تولید می کند.

گندله سازی

فواید گندله سازی سنگ آهک و کربنات کلسیم گلوله های بذری که از میکسر خارج می شوند روی گلدان دیسک (که به آن دانه ریز تابه نیز گفته می شود) خورده می شوند. چسب و ریز ریزهای اضافی روی گلدان دیسک خورده می شود، و باعث می شود گلوله های دانه چسبناک شوند و با ریزش، ریزه های اضافی دریافت کنند و به روشی مشابه گلوله برفی رشد کنند. برای عملیاتی که از یک مرحله پیش شرط استفاده نمی شود، میکسر قبلی به سادگی حذف می شود، با چسب و سنگ آهک خرد شده مستقیماً روی گلدان دیسک قرار می گیرد.

خشک کردن

وقتی گلوله ها به اندازه دلخواه رسیدند، از گلبرگ دیسک تخلیه و به خشک کن دوار خورانده می شوند. خشک کن دوار میزان رطوبت گرانول ها را تا حد از پیش تعیین شده کاهش می دهد و آنها را به شکل نهایی خود در می آورد. در صورت لزوم یک کولر ممکن است خشک کن چرخشی را خنک کند.خشک کن های دوار از تماس مستقیم با هوای گرم شده در ترکیب با عمل غلت و آبشار برای خشک کردن موثر گلوله های سنگ آهک استفاده می کنند.

نتیجه گیری

با بسیاری از مزایا و پیشرفت ها، جای تعجب نیست که عملیات بی شمار کشاورزی برای حل مشکلات pH خاک خود به سنگ آهک گندله شده تبدیل شده اند. بسیتری از شرکت های فعال در این زمینه با ارائه امکان آزمایش در محل برای فرآیند و توسعه محصول، تامین کننده تجهیزات گندله سازی سنگ آهک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.