انواع سنگ های ساختمانی

برخی از سنگهای ساختمانی رایج که برای اهداف مختلف استفاده می شود به شرح زیر است:انواع سنگ های ساختمانی را نام ببرید

  • گرانیت

انواع سنگ های ساختمانی را نام ببرید این سنگ یک سنگ آذرین درونی است که سخت و بادوام و در رنگ های مختلف موجود است.  در فاکتور قدرت خردایش از ارزش بالایی برخوردار است و توانایی تحمل زیادی را دارد.از گرانیت برای اجزای پل، دیواره های نگهدارنده، ستون های سنگی، بالاست برای راه آهن، پی، سنگ کاری و سنگدانه های درشت در بتن استفاده می شود. این سنگها همچنین می توانند به صورت اسلب برش خورده و صیقل داده شوند تا از آنها به عنوان دال کف و دالهای رو به سنگ استفاده شود.

  • بازالت

منشا آنها سنگهای آذرین و در صورت عدم فشار در اثر خنک شدن سریع ماگما است.ساختار آن متوسط ​​تا ریزدانه و جمع و جور است. رنگ آنها از خاکستری تیره تا سیاه متغیر است. شکستگی و رگه های شایع دارد. مقاومت فشاری از ۲۰۰ تا ۳۵۰ N / mm2 متغیر است. بازالت ها سنگهای آذرین هستند. آنها به عنوان سنگدانه های بتن استفاده می شوند. همچنین از آنها برای کارهای سنگ تراشی اسکله های پل، دیواره رودخانه ها و سدها استفاده می شود. از این سنگ به عنوان روسازی نیز استفاده می شود.

انواع سنگ های ساختمانی را نام ببرید
  • سنگ آهک (کربنات کلسیم)

سنگ آهک برای کف سازی، سقف سازی، روسازی و به عنوان ماده پایه سیمان استفاده می شود.

  • ماسه سنگ

انواع سنگ های ساختمانی این سنگ نوع دیگری از سنگ رسوبی است که در اثر عمل رسوبات مکانیکی ایجاد می شود. دارای ساختاری شنی است که از استحکام کمی برخوردار بوده و پوشش با آن آسان است.از این سنگ برای کارهای زینتی، سنگفرش و به عنوان زیرساخت جاده استفاده می شود.این سنگها، سنگهای رسوبی هستند و از این رو طبقه بندی می شوند. آنها از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده اند. این سنگها در رنگ های مختلف مانند سفید، خاکستری، قرمز، قرمز تیره، قهوه ای، زرد و حتی خاکستری تیره یافت می شوند. وزن مخصوص از ۸۵/۱ تا ۷/۲ و مقاومت فشاری از ۲۰ تا ۱۷۰ نیوتن بر میلی متر در مترمربع متغیر است. تخلخل آن از ۵ تا ۲۵ درصد متغیر است. تخلخل سنگ ها آن را به عنوان سنگ ساختمانی نامناسب می کند. در صورت لزوم استفاده از ماسه سنگهای دارای سیمان سیلیس برای سازه های سنگین مطلوب است. از این نوع سنگ برای کارهای سنگ تراشی، سدها، پایه های پل و دیواره رودخانه ها نیز استفاده می شود.

  • گنیس

این سنگ با مواد معدنی پلاستیکی کشیده معمولاً با میکا مخلوط شده و به همان روش گرانیت قابل استفاده است.به دلیل ضعف استحکامی، می توان از آنها برای کف سازی، روسازی و غیر از اهداف اصلی استفاده کرد.گنایس یک سنگ دگرگونی است. دارای دانه های ریز و درشت است. نوارهای جایگزین تیره و سفید روی آن معمول هستند. انواع خاکستری روشن، صورتی، بنفش، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره آن موجود است. این سنگها به دلیل ترکیبات مضر موجود در آن برای ترجیح داده نمی شوند. ممکن است از آنها در ساخت های جزئی استفاده شود. با این حال ممکن است از انواع سخت آن برای ساختمان ها نیز استفاده شود. وزن مخصوص از ۲٫۵ تا ۳٫۰ و قدرت خردایش از ۵۰ تا ۲۰۰ N / mm2 متغیر است.

  • سنگ مرمر

این یک سنگ دگرگونی است که حاصل دگرگونی کربنات کلسیم نیز است که می توان آن را به راحتی برش داد و به اشکال مختلف تراشید. این برای مصارف تزئینی، صفحات رو به سنگ، کف و نما و غیره استفاده می شود.این سنگ دانه بندی کربنات کلسیم نیز یک سنگ دگرگونی است. می تواند پولیش خوبی بخورد. مرمر در رنگ های مختلف دلپذیر مانند سفید و صورتی موجود است. وزن مخصوص آن ۶۵/۲ و مقاومت فشاری آن ۷۰–۷۵ N / mm2 است. برای کارهای نما و تزئینی نیز استفاده می شود. برای ستون ها، کفپوش ها، پله ها و غیره قابل استفاده است.

  • سنگ لوح

این یک سنگ دگرگونی است که می تواند به راحتی شکسته شود و در رنگ سیاه نیز موجود است. این سنگ برای کف و سقف ضد رطوبت نیز استفاده می شود.اینها سنگهای دگرگونی هستند. آنها از مواد معدنی کوارتز، میکا و رس تشکیل شده اند. ساختار آنها ریز دانه است. آنها در امتداد صفحات ملافه اصلی به راحتی تقسیم می شوند. رنگ آن از خاکستری تیره، خاکستری مایل به سبز، خاکستری بنفش تا سیاه متغیر است. وزن مخصوص آن ۲٫۶ تا ۲٫۷ است. مقاومت فشاری از ۱۰۰ تا ۲۰۰ N / mm2 متغیر است. آنها به عنوان کاشی های بام، دال، روسازی و غیره استفاده می شوند.

  • کوارتزیت

انواع سنگ های ساختمانی این سنگ دگرگونی سخت، شکننده، بلوری و با دوام است. کار با آن به همان روش گرانیت دشوار است اما برای کارهای زینتی توصیه نمی شود زیرا شکننده است.کوارتزیت ها سنگ های دگرگونی هستند. ساختار مناسب دانه درشت و اغلب دانه ای و مارک دار است. آنها در رنگ های مختلف مانند سفید، خاکستری و زرد وجود دارند. کوارتز ماده اصلی سازنده فلدسپات و میکا در مقادیر کم است. وزن مخصوص از ۲٫۵۵ تا ۲٫۶۵ متغیر است. مقاومت خرد شدن از ۵۰ تا ۳۰۰ N / mm2 متغیر است. از آنها به عنوان بلوک های ساختمانی و اسلب استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان سنگدانه های بتن استفاده می شوند.

  • لاتریت

از سنگهای آذرین تجزیه می شود. در انواع نرم و سخت وجود دارد. حاوی درصد بالایی از اکسید آهن است و به راحتی می توان آن را به صورت بلوک درآورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.