اهمیت کلسیم در رشد گیاهان

اضافه کردن کربنات کلسیم به خاکی که دارای کمبود کلسیم است

پودرکربنات کلسیم به عنوان ماده ای که کاربردهای فراوانی دارد،کلسیم در رشد گیاهان و نیز در کشاورزی و باغداری و اصلاح عیوب خاک گیاهان نیز نقش ویژه ای ایفا می کند. در ادامه متن نقش موثر عنصر کلسیم در زندگی گیاهان مورد بررسی قرار می گیرد و به مشکلات ناشی از آن اشاره می شود.کلسیم یک ماده مغذی ثانویه محسوب می شود. فقط نیتروژن و پتاسیم به مقدار بیشتری توسط گیاهان مورد نیاز است.هر گیاه برای رشد به کلسیم احتیاج دارد.

کلسیم در رشد گیاهان متحرک و رونده نیست. این ماده سازنده مهم دیواره های سلولی است و فقط در شیره زایلم قابل تهیه است. بنابراین، اگر گیاه در تامین کلسیم  دچار مشکل شود، نمی تواند کلسیم را از بافت های قدیمی تر خارج کند و به مصرف بافتهای جدید برساند.اگر تعرق به هر دلیلی کاهش یابد، میزان تزریق کلسیم به بافتهای در حال رشد به سرعت ناکافی می شود. بدون مقادیر کافی کلسیم، گیاهان مشکلات مختلفی را تجربه می کنند

اهمیت کلسیم در رشد گیاهان

فواید کلسیم برای گیاهان

کلسیم در رشد گیاهان وتغزیه و همچنین رسوب دیواره سلولی نقش بسیار مهمی دارد.

نقش اصلی کلسیم:

  • به عنوان یک اصلاح کننده خاک، کلسیم به حفظ تعادل شیمیایی در خاک، کاهش شوری خاک و بهبود نفوذ آب کمک می کند.
  • کلسیم نقش مهمی در سوخت و ساز بدن در حذف کربوهیدرات ها دارد.
  • کلسیم اسیدهای سلولی را خنثی می کند.
  • نقش کلسیم در گیاهان را نباید نادیده گرفت.

عوامل مؤثر بر در دسترس بودن کلسیم برای گیاهان

کلسیم در بسیاری از مواد معدنی موجود در خاک یافت می شود، اما در این حالت نسبتاً نامحلول است. کلسیم یک ماده مغذی قابل شستشو محسوب نمی شود. بسیاری از خاک ها حاوی مقادیر زیادی کلسیم نامحلول مانند کربنات کلسیم هستند، اما محصولات زراعی که در این خاک ها رشد می کنند اغلب کمبود کلسیم را نشان می دهند.مقادیر زیاد سایر کاتیونها مانند منیزیم، آمونیوم، آهن، آلومینیوم و به ویژه پتاسیم باعث کاهش جذب کلسیم در برخی محصولات زراعی می شود. تصور غلط این است که اگر pH زیاد باشد، کلسیم کافی وجود دارد ولی این همیشه درست نیست.

کمبود کلسیم در گیاهان

علائم کمبود کلسیم در رشد گیاهان اغلب اختلالات فیزیولوژیکی نامیده می شوند.

علائم کمبود کلسیم:

  • نکروز در نکات و حاشیه برگهای جوان،
  • ناهنجاری های برگ و میوه،
  • تغییر شکل برگهای آسیب دیده،
  • تغییر سیستم های ریشه ای، شاخه های کوتاه، رشد شدید گیاه

لازم به یادآوری است که این مشکلات در اثر کمبود کلسیم به بافت های آسیب دیده ایجاد می شود. این کمبودها حتی در شرایطی که به نظر می رسد خاک از داشتن کلسیم کافی است، می تواند رخ دهد.عمدتا اضافه کردن موادی مانند پودر کربنات کلسیم یا کلوخه کربنات کلسیم به خاک،  می تواند کمبودهای کلسیم خاک را جبران کند.اثر پودر کربنات کلسیم که به صورت محلول در آب به ریشه گیاه می رسد کوثر تر از کربنات کلسیم دانه بندی شده ای است که به خاک گیاه اضافه می گردد.

مسائل مربوط به مسمومیت

برای کلیه اهداف عملی، کلسیم سمی برای گیاهان محسوب نمی شود. اگرچه نادر است، اما مقدار کلسیم اضافی در خاک می تواند جذب یک گیاه از سایر مواد مغذی مانند فسفر، پتاسیم، منیزیم، بور، مس، آهن یا روی را کاهش دهد و منجر به کمبود این مواد مغذی شود.

استفاده از کلسیم در یک برنامه باروری گیاه

در صورت نیاز به کلسیم، می توان از موادی مانند سنگ آهک یا پودر کربنات کلسیم که بر روی pH در خاک تأثیر می گذارد استفاده کرد. بعضی از انواع کودهای موجود نیز می تواند ۱۰۰ درصد از کلسیم محلول توصیه شده را تأمین کند و بر pH سطح خاک تأثیر نمی گذارد. از آنجا که کلسیم در گیاه جابجا نمی شود، یک منبع محلول کلسیم که در طول فصل رشد به کار می رود، به خصوص در سبزیجات و سایر محصولات رشد سریع ترجیح داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *