کاربرد کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده

کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده

در این متن قرار است کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده را بررسی کنیم. کربنات کلسیم حدود ۶۵٪ کل مصرف مواد پرکننده در پلاستیک ها در سراسر جهان را با استفاده سالانه حدود شش میلیون تن تشکیل می دهد. همچنین از نظر تعداد کاربردها، پرکاربردترین پرکننده است. ارزان ترین گریدهای کربنات کلسیم قیمت کمی دارند و در درجه اول برای کاهش هزینه ها استفاده می شوند. در مقابل، بهترین درجه ها به ترتیب از نظر قیمت بالاتر هستند و برای اصلاح خواص مختلف مواد، هم در حین فرآوری و هم در ترکیبات نهایی استفاده می شوند.طبقه بندی اصلی برای پودر کربنات کلسیم برای مصرف پرکننده ها، بین مواد معدنی طبیعی و درجه های رسوبی مصنوعی است.

تمام عیارهای تجاری کربنات کلسیم طبیعی بر پایه رسوبات کلسیت استوار است که از نظر خلوص، رنگ و اندازه بلور متفاوت است. این عوامل به پیدایش و تاریخچه و فشار و دمای متعاقب آن بستگی دارد. گچ معمولاً سفید رنگ است و از بلورهای کوچکی تشکیل شده است که به راحتی متلاشی می شوند. سنگ مرمر دارای بلورهای بزرگی است و می توان رسوبات بسیار سفید آن را یافت. سنگ آهک یکی از انواع اشکال میانی است و از سفید تا خاکستری یا گلی متفاوت است که علت اصلی آن ناخالصی آهن است. فرآوری کربناتهای کلسیم طبیعی به صورت فرآوری خشک شامل خشک کردن، خرد کردن، طبقه بندی با هوا و بعضی اوقات تصفیه سطح است. در عملیات فرآوری کربنات کلسیم آسیابهای غلتکی، آسیابهای توپی، میخکوبها و آسیابهای سنجاق استفاده می شود.طبقه بندی کننده اندازه ذرات را کنترل می کند. این اندازه می تواند در مش های متفاوت متغیر باشد. تشخیص بین ذرات و کریستال ها مهم است. در تصفیه سطح کربناتهای کلسیم طبیعی، سیلانها قادر به واکنش با سطح کربنات نیستند و تیتاناتها فقط برای کاهش ویسکوزیته در رزینهای گرمازایی کاربرد محدودی دارند.

کاربرد کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده

پوشش دار کردن کربنات کلسیم با اسید استئارات

برای بدست آوردن کربنات کلسیم کوتد، کلوخه استخراج شده از معدن را ابتدا در کارخانجات فرآوری به صورت پودر کربنات کلسیم درآورده و سپس مقادیر بسیار زیادی پودر کربنات کلسیم با اسید استئاریک تحت پوشش قرار می گیرد. این امر به طور معمول در دمای بالا و با مخلوط شدن با شدت زیاد انجام می شود و اسید استئاریک تا حد زیادی به استئارات کلسیم تبدیل می شود. محصول حاصل کربنات کلسیم کوتد یا کربنات کلسیم پوشش دار نامیده می شود. در حالی که چنین محصولات روکش شده توسط اسید استئارات به طور گسترده ای در ترموپلاستیک ها و ترموست ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین میزان استفاده در انواع PVC از ترکیبات (به عنوان مثال uPVC ،PVC  پلاستیک شده و پلاستیول های PVC) است. دلایل استفاده از پوشش استئارات از کاربردی به کاربرد دیگر متفاوت است. کربنات کلسیم کوتد به عنوان پرکننده شامل بهبود ویژگی های پردازش، خواص مکانیکی و خصوصیات الکتریکی (به دلیل مقاومت بهتر در برابر رطوبت) و کاهش جذب مواد افزودنی جزئی است. کربناتهای کلسیم پیش ساخته به صورت مصنوعی PCC به طور معمول از کربنات کلسیم طبیعی و در مسیر زیر تولید می شود:

  • بارش CaC03 با استفاده از فیلتراسیون دی اکسید کربن
  • خشک کردن
  • تجمع محلول
  • کنترل دقیق میزان بارش

مرحله آخر مرحله اصلی است زیرا اندازه ذرات در این مرحله کنترل می شود. تصفیه سطح، اغلب با اسید استئاریک، در مرحله دوغاب انجام می شود، زیرا این یک مسیر کارآمد برای پوشش است، اما به دلیل اینکه پوشش استئارات آبگریزی بیشتری می دهد، آبگیری اقتصادی تبدیل استئارات کلسیم به طور معمول ۱۰۰٪ است.کربنات کلسیم کوتد یا پوشش دار بدست آمده حاصل از این مراحل به دلیل خاصیت آبگریز بودن فواید و کاربردهای بسیار در صنایع مختلف به عنوان پرکننده و غیره پیدا کرده است.

شما می توانید جهت اطلاع از ویژگی های اصلی این محصول با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.