کاربرد کربنات کلسیم در صنایع

پودر کربنات کلسیم در صنایع

پودر کربنات کلسیم، محصولات رسوب شده و دولومیت، یکی از مهمترین و متنوع ترین مواد مورد استفاده در صنعت هستند.کربنات کلسیم در صنعت کاربردهای مختلفی دارد که در متن زیر گفته شده است.

کربنات کلسیم در صنایع
 1. کربنات کلسیم در صنایع در پاکسازی و جداسازی آهن از سنگ معدن استفاده می شود.
 2. در استخر شنا برای حفظ قلیایی آب و مقابله با خواص اسیدی ضد عفونی کننده ها استفاده می شود.
 3. کربنات کلسیم چون سنگین است تراکم مایعات حفاری را افزایش می دهد و در کنترل فشار پایین سوراخ کمک می کند. از این رو است که به طور گسترده ای در صنعت نفت استفاده می شود.
 4. در اثر تجزیه کربنات کلسیم، دی اکسید کربن و آهک به وجود می آید که در صنایع شیشه ای، فولادی استفاده می شود.
 5. کربنات کلسیم در صنایع بیشترین مواد معدنی در صنعت کاغذ است که برای پر کردن و پوشش کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. به عنوان یک پرکننده در مهر و موم و چسب استفاده می شود.
 7. کربنات کلسیم در صنایع نیز در تولید ملات استفاده می شود که برای ساخت بلوک های بتنی، پیوند آجر، ترکیبات لاستیکی، کاشی و غیره استفاده می شود.
 8. کربنات کلسیم در ساخت ساختمان ها، جاده ها و سایر کارهای مهندسی استفاده می شود. این در صنعت ساخت و ساز به عنوان مصالح ساختمانی، کاشی های سرامیکی و همچنین جزء سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. همچنین در صنایع شیمیایی و متالوژی کاربرد دارد.
 10. به طور عمده در تولید فولاد ، تشکیل سرباره و در کوره انفجار استفاده می شود
 11. به عنوان گچ تخته سیاه استفاده می شود.
 12. انواع پوشش داده شده از کربنات کلسیم رسوب شده به عنوان اصلاح کننده های رئوولیک در طیف گسترده ای از سیلانت ها و به ویژه در فرمولاسیون پلاستیکPVC  است که در صنعت خودرو استفاده می شود. استفاده از آن به طور قابل توجهی، طراحی فرمول های جدید را به دلیل پراکندگی آسان، ارزش عملکرد بالا و ویسکوزیته کم، ساده تر می کند.
 13. در جوهر چاپگر نیز استفاده می شود، اندازه دانه های خوب PCC کمک می کند تا خواص اپتیکی و رئولوژیکی مختلف جوهر چاپی را بهبود بخشد.
 14. در روان کننده ها و گریس ها استفاده می شود.
 15. برنزه شدن تبدیل پوست هر حیوانی به چرم به گونه ای است که به خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاصی می انجامد. برای انجام این فرآیند لازم است که از اسید استفاده شود که بعدا باید خنثی شود، بنابراین هر دو کلسیم کربنات و دولومیت استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *