چگونه به صورت ساده سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟

چگونه سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟

من به همه جای اینترنت نگاه کرده ام که چگونه به صورت ساده سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟! و من نمی توانم چیزی راجع به تشخیص آنها پیدا کنم، برای انجام این کار به کمک نیاز دارم، زیرا برای شروع آزمایش پروژه خود که موضوعاتی راجع به سنگ آهک دارد این رویه لازم است. من ۲ سنگ دارم که شبیه سنگهای آهکی صاف و منظم به نظر می رسند. فقط نمی دانم که آیا این سنگ، سنگ آهکی یا کربنات کلسیم دار است یا نه. تشخیص اینکه این سنگی که در اختیار دارم محتوی کربنات کلسیم است یا نه، برایم دشوار است. اگرچه که روش های علمی و دقیقی برای این کار وجود دارد، اما برای تشخیص ساده تر و خانگی چه دستورالعملی را پیشنهاد می کنید؟!

چگونه به صورت ساده سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟
  • پاسخ کارشناس

به نظر می رسد که شما تاکنون کار بزرگی انجام داده اید! تحقیق همیشه سخت ترین قسمت است. بگذارید در اینجا چند نکته درباره برخی از خصوصیات سنگ آهک برای شما بیان کنم که چگونه به صورت ساده سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟ شما می خواهید به دنبال سنگی باشید که جایی بین زرد و خاکستری روشن باشد. اهرام در مصر از سنگ آهک تراشیده شده اند! سنگ آهک یک سنگ بسیار سخت است، بنابراین سعی کنید آن را در دست یا انگشتان خود خرد کنید. اگر شروع به بیرون آمدن از دست شما کرد، بنابراین سنگ آهک ندارید. بسیار ممکن است که اگر سنگ آهک دارید، چیزی داشته باشید که در آن اثرات فسیلی وجود داشته باشد. ببینید آیا می توانید مناطقی را که زندگی دریایی در آنها وجود داشته است، شناسایی کنید.

  • این پاسخ شما بسیار کمک می کند،  این سنگ در دست من خرد نمی شود، یک سنگ سخت است اما من مطمئن نیستم که در آنها فسیل وجود داشته باشد، اما آیا لکه های سیاه در آنها می توان فسیل های موجود در آن را مشاهده کرد؟

بلافاصله پس از ارسال این مطلب چیزی یافتم که در آن نوشته شده است اگر شما آب اسیدی درست کنید(آب لیمو با آب مخلوط شود) و روی سنگ آهکی تست شود، می توان سنگ آهکی دارای کربنات کلسیم را از سنگ غیر آهکی جدا کرد.

  • من این سنگ را به مدت ۲ شبانه روز در با آب اسید در تماس نگه داشته ام، اما من هنوز مطمئن نیستم که این سنگ آهک است.

هنگامی که آزمایش اسید خود را انجام دادید، آیا مشاهده کردید که از سنگ گازی متصاعد می شود؟ در طی آزمایش اسید سنگ آهک (مانند آزمایش آب لیمو که ذکر کردید یا آزمایش سرکه)، وجود کربنات کلسیم در سنگ باعث تصاعد گاز از سنگ می شود. اگر در طول آزمایش این عمل اتفاق نیفتاده باشد، ممکن است آب شما به اندازه کافی اسیدی نباشد یا اینکه سنگ شما سنگ آهکی نیست. چون سنگهای آهکی محتوی مقدار بسیار زیادی کربنات کلسیم هستند. کربنات کلسیم در واکنش با اسیدها نوعی گاز از خود متصاعد می سازد.

روش های تشخیص کلوخه کربنات کلسیم در آزمایشگاه بسار دقیق است . برای این تشخیص معمولاً روش های شیمیایی متنوعی وجود دارد که توسط متخصصان این کار انجام می شود.در متن بالا پرسش ساده یک دانشجو را پاسخ دادیم که روشی ساده و مقرون به صرفه برای تشخیص سنگ کربنات کلسیم دار پیشنهاد شده است و اینکه چگونه سنگهای آهکی(محتوی کربنات کلسیم) را شناسایی کنم؟ که در متن بالا توضیحات کافی داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *