آیا میخواهید سنگ آهک را بهتر بشناسید؟

انچه باید ازسنگ آهک بدانیم

سنگ آهک را بهتر بشناسید سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که در درجه اول از کربنات کلسیم (CaCO3) به شکل ماده معدنی کلسیت تشکیل شده است. این ماده معمولاً در آبهای دریایی شفاف، گرم و کم عمق تشکیل می شود. پودرکربنات کلسیم معمولاً یک سنگ رسوبی آلی است که از تجمع بقایای پوسته، مرجان، جلبک و مدفوع تشکیل می شود. همچنین می تواند یک سنگ رسوبی شیمیایی باشد که در اثر رسوب کربنات کلسیم از آب دریاچه یا اقیانوس ایجاد می شود.

محیط تشکیل سنگ آهک صخره های مرجانی

مثالی برای تشکیل کلوخه کربنات کلسیم در زیر آب مربوط می شود به محیط سنگ آهک ساز صخره مرجانی از جزایر کراما در دریای شرق چین در جنوب غربی اوکیناوا. در اینجا کل کف دریا توسط طیف گسترده ای از مرجان ها که اسکلت های کربنات کلسیم تولید می کنند پوشانده شده است.

محیط تشکیل سنگ آهک دریایی

سنگ آهک را بهتر بشناسید بیشتر سنگهای آهکی در آبهای کم عمق، آرام و گرم دریایی تشکیل می شوند. این نوع محیط جایی است که ارگانیسم های قادر به تشکیل پوسته و اسکلت های کربنات کلسیم می توانند مواد مورد نیاز را به راحتی از آب اقیانوس استخراج کنند. وقتی این حیوانات می میرند، پوسته و بقایای اسکلتی آنها به صورت رسوبی جمع می شود که ممکن است به کربنات کلسیم یا همان سنگ آهک تبدیل شود. مواد زائد آنها همچنین می توانند به صورت جرم رسوب کمک کنند. سنگهای آهکی تشکیل شده از این نوع رسوبات، سنگهای رسوبی بیولوژیکی هستند. منشا بیولوژیکی آنها اغلب با وجود فسیل در سنگ مشخص می شود.

برخی ازاین سنگ ها می توانند با رسوب مستقیم کربنات کلسیم از آبهای دریایی یا شیرین تشکیل شوند. سنگهای آهکی تشکیل شده از این طریق سنگهای رسوبی شیمیایی هستند. تصور می شود که تعداد آنها کمتر از سنگهای آهکی بیولوژیکی باشد.امروزه زمین دارای بسیاری از محیط های ایجاد کربنات کلسیم و آهک است. بیشتر آنها در مناطق کم عمق بین ۳۰ درجه عرض شمالی و ۳۰ درجه عرض جنوبی یافت می شوند.  سنگ کربنات کلسیم یا سنگ آهک در دریای کارائیب، اقیانوس هند، خلیج فارس، خلیج مکزیک، اطراف جزایر اقیانوس آرام و در مجمع الجزایر اندونزی در حال شکل گیری است.

یکی از این مناطق سکوی باهاما است که در اقیانوس اطلس واقع در ۱۰۰ مایلی جنوب شرقی جنوب فلوریدا واقع شده است. در آنجا، مرجان ها، صدف های دریایی، جلبک ها و موجودات دیگر به وفور مقدار زیادی بقایای اسکلتی کربنات کلسیم تولید می کنند که کاملا سکو را پوشانده است. و همواره در حال تولید یک رسوب سنگ آهک است.

محیط تشکیل سنگ آهک تبخیری

این سنگ همچنین می تواند از طریق تبخیر تشکیل شود. استالاکتیت ها، استالاگمیت ها و سایر تشکیلات غارها (که غالباً “اسپلهوتم ها” نامیده می شوند) نمونه هایی ازاین سنگ هستند که از طریق تبخیر تشکیل می شوند. در یک غار، قطرات آب که از بالا به پایین نشت می کنند از طریق شکستگی یا سایر فضاهای منافذ در سقف غار وارد غار می شوند. در آنجا ممکن است قبل از افتادن به کف غار تبخیر شوند. وقتی آب تبخیر می شود، مقدار کربنات کلسیمی که در آب حل شده باشد، در سقف غار رسوب می کند. با گذشت زمان، این روند تبخیری می تواند منجر به تجمع کربنات کلسیم یخی شکل در سقف غار شود. این رسوبات به عنوان استالاکتیت شناخته می شوند. اگر قطره به زمین بیفتد و در آنجا تبخیر شود، یک استلاگمیت می تواند از کف غار به سمت بالا رشد کند.این نوع سنگ سازنده این سازه های غاری به نام “تراورتن” شناخته می شود و یک سنگ رسوبی شیمیایی است. سنگ معروف به “توفا” سنگ آهکی است که در اثر تبخیر در چشمه آب گرم، ساحل دریاچه یا مناطق دیگر ایجاد می شود.

مصارف متعدد سنگ آهک

 • می تواند به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.
 • کربنات کلسیم در تولید سیمان با گرم کردن این سنگ پودر شده با خاک رس استفاده می شود. سیمان یکی از مواد تشکیل دهنده ملات و بتن است. ملات – که برای اتصال آجرها به یکدیگر استفاده می شود – با مخلوط سیمان با شن و آب ساخته می شود. بتن از اختلاط سیمان با ماسه، آب و سنگدانه (سنگ خرد شده) ساخته می شود.
 • یک ماده اصلی در تولید خمیر دندان است.
 • می تواند به عنوان یک افزودنی غذایی برای تأمین یون های کلسیم برای دندان ها و استخوان های محکم مورد استفاده قرار گیرد.
 • می تواند به عنوان یک ماده اولیه مفید در صنایع شیمیایی پردازش شود.
 • می توان از آن برای خنثی سازی خاک اسیدی استفاده کرد تا گیاهان بتوانند به طور موثرتری رشد کنند. این عمدتا برای کشاورزی در مقیاس بزرگ استفاده می شود.
 • همچنین از سنگ آهک برای پاک سازی ناخالصی های کوره بلند هنگام ساخت آهن استفاده می شود. ناخالصی ها بیشتر دی اکسید سیلیسیم است (که به آن شن و ماسه نیز می گویند).

کاربرد های سنگ آهک در صنایع مختلف

سنگ آهک را بهتر بشناسید

وقتی در مورد کاربردهای سنگ آهک صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند این است:

ساخت و ساز: معماری (یا ساخت و ساز) فضایی است که آنها تا حد زیادی به این سنگ وابسته هستند. جالب توجه است، از آنجا که این سنگ بسیار ارزشمند و مهم است، خریداران آمادگی پرداخت حتی پنج برابر بیشتر از ارزش سنگ را برای تحویل دارند. با این حال، جدا از معماری، چندین کاربرد دیگر نیز از این سنگ وجود دارد. ما آنها را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

 • کشاورزی
 •   صنایع
 •   ساخت و ساز و معماری
 •   استفاده های دیگر
 • کشاورزی

قبلاً گفتیم که رسوبات سنگ آهک بیشتر حاوی ترکیب کربنات کلسیم است. به همین ترتیب، این ترکیب می تواند استخراج شود تا توسط بخش کشاورزی استفاده شود. معمولاً این سنگ به ذرات کوچکتر خرد شده و عیارهای مختلفی تولید می شود. سرانجام، این محصولات به عنوان آهک کشاورزی یا “Aglime” به فروش می رسند که دوباره برای خنثی سازی اسیدیته خاک و همچنین آزاد سازی مواد معدنی خاک مانند فسفات ها استفاده می شود.

 • صنایع

صنایع مختلفی وجود دارد که از سنگ آهک استفاده می کنند. به همین ترتیب، از سنگ آهک پودر شده در صنایع نساجی، رنگ، کاغذ، لاستیک، شیشه و پلاستیک استفاده می شود. بیشتر از آنها به عنوان پرکننده استفاده می شود. جدا از این، در صنعت فولاد برای فرآیند تولید که در آن از سنگ آهک برای از بین بردن ناخالصی ها استفاده می شود، استفاده می شود. از مواد معدنی موجود در سنگهای آهکی در داروها، محصولات آرایشی، جوش شیرین، خمیر دندان و غیره نیز استفاده می شود.

 • ساخت و ساز و معماری

در اینجا سنگ آهک برای تأمین نیازهای صنایع ساختمان و ساخت استخراج می شود. بنابراین سنگ به دو صفحه یا بلوک هایی با ابعاد خاص بریده می شود. برخی از کاربردهای آن شامل مجسمه سازی، کاشی های کف، طاقچه های پنجره، آج پله ها و موارد دیگر است. هرم معروف جیزه در مصر از سنگ آهک ساخته شده است.

علاوه بر این، سنگهای آهکی حاوی محتوای رس در تولید سیمان استفاده می شوند. از سنگ آهک در ساخت راه و راه آهن نیز استفاده می شود.

سنگ آهک یک ماده معدنی کاملاً همه کاره

تعداد کمی از افراد به اهمیت کربنات کلسیم در زندگی روزمره خود پی برده اند. تقریباً هر محصول خانگی رایج حاوی کربنات کلسیم است.کربنات کلسیم اضافه شده به زمین و خوراک دام اغلب از طریق زنجیره غذایی در نهایت باعث تقویت استخوان ها می شود. خواص آن به عنوان یک خنثی کننده و تصفیه کننده با حفظ زمین های کشاورزی و حفظ حاصلخیزی آن برای حفاظت از محیط طبیعی ما ضروری است.

فواید سنگ آهک بی اندازه است. از جمله، اسیدیته موجود در خاک را متعادل می کند، باعث افزایش زهکشی و هوادهی برای افزایش بازده محصول می شود و انتشار گوگرد از نیروگاه ها را تصفیه می کند.

سایر موارد استفاده از سنگ آهک

سنگ آهک یا سنگ کلوخه کربنات کلسیم خرد شده به عنوان سنگ فیلتر در سیستم های دفع فاضلاب در محل استفاده می شود. این سنگ به صورت پودر شده به عنوان ماده ای برای جذب آلاینده ها یا کنترل گرد و غبار معدن ذغال سنگ در بسیاری از تأسیسات استخراج زغال سنگ استفاده می شود. آهک که محصول جانبی سنگ آهک است برای خنثی سازی اسیدها و تصفیه فاضلاب، لجن های صنعتی، فضولات حیوانی و منابع آب استفاده می شود.

ترکیب سنگ آهک

 سنگ آهک را بهتر بشناسید نوع سنگ است که حداقل ۵۰٪ کربنات کلسیم به صورت کلسیت در وزن خود دارد. تمام سنگهای آهکی حاوی حداقل چند درصد مواد دیگر هستند. این مواد می تواند ذرات کوچکی از کوارتز، فلدسپات، مواد معدنی رسی، پیریت، سیدرایت و سایر مواد معدنی باشد. همچنین می تواند شامل گره های بزرگ چرت، پیریت، یا سیدیریت باشد.محتوای کربنات کلسیم سنگ آهک به آن خاصیتی می دهد که اغلب در شناسایی سنگ استفاده می شود. (در اثر تماس با محلول سرد ۵٪ اسید کلریدریک به جوش می آید).

انواع سنگ آهک

نام های مختلفی برای آهک استفاده می شود. این نام ها بر اساس شکل گیری سنگ، شکل ظاهری یا ترکیب آن و سایر عوامل است. در اینجا برخی از انواع متداول آن ذکر می شود.

 • گچ: سنگ آهک نرم با بافت بسیار ظریف که معمولاً به رنگ سفید یا خاکستری روشن است. این ماده عمدتا از بقایای پوسته آهکی موجودات دریایی میکروسکوپی مانند سوراخ کننده ها یا بقایای آهکی موجود در انواع مختلف جلبک های دریایی تشکیل می شود.
 • کوکینا: آهک با سیمان ضعیف است که عمدتا از بقایای پوسته شکسته تشکیل شده است. این سنگ آهک غالباً در سواحل تشکیل می شود که عمل موج دریا قطعات پوسته ای با اندازه مشابه را جدا می کند.
 • سنگ آهک فسیل کننده: سنگ آهکی است که حاوی فسیل های واضح و فراوان است. اینها به طور معمول فسیل پوسته ای و اسکلتی موجوداتی هستند که سنگ آهک را تولید کرده اند.
 • آهک لیتوگرافیک: آهک متراکم با اندازه دانه بسیار ظریف و بسیار یکنواخت است که در بسترهای نازک ظاهر می شود و به راحتی جدا می شوند و یک سطح بسیار صاف را تشکیل می دهند. در اواخر دهه ۱۷۰۰، یک فرایند چاپ (لیتوگرافی) برای تکثیر تصاویر با کشیدن آنها روی سنگ با جوهر بر پایه روغن و سپس استفاده از آن برای فشار دادن چندین نسخه از تصویر، ایجاد شد.
 • آهک اولیتیک: سنگ آهکی متشکل از “اولیت” های کربنات کلسیم، کره های کوچکی است که در اثر رسوب متحدالمرکز کربنات کلسیم بر روی یک دانه شن یا قطعه پوسته ایجاد می شود.
 • تراورتن: سنگ آهکی است که با بارش تبخیری، غالباً در یک غار تشکیل می شود و سازندهایی مانند استالاکتیت، استالاگمیت و گل دانه تولید می کند.
 • توفا: سنگ آهکی است که در اثر بارش آبهای کلسیم دار در یک چشمه آب گرم، ساحل دریاچه یا مکان دیگر تولید می شود.

انواع مختلف سنگهای آهکی ذکر شده در بالا اصولا ترکیبی بسیار مشابه و تشکیل یافته از کربنات کلسیم دارند.

نتیجه گیری

سنگ آهک و کربنات کلسیم رابطه نزدیکی به یکدیگر دارند. همانطور که گفته شد سنگ آهک یه ماده پر کاربرد است که در ۹۰% محصولاتی که ما به طور روزانه از آن ها استفاده می کنیم، وجود دارد. شاید باورتان نشود، اما این سنگ یکی از ترکیبات مهم خمیر دندان است. این ماده در ساخت و ساز بسیار کاربرد دارد. سنگ آهک به روش های مختلف استخراج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.