سنگ مرمر کجا پیدا می شود و از کجا می آید؟

سنگ مرمر کجا پیدا می شود و از کجا می آید؟ سنگ مرمر یک سنگ طبیعی و زیبا متشکل از کربنات کلسیم دگرگون شده برای ساخت ساختمانها و آثار هنری است که از هزاران سال قبل استفاده می شده است. سنگ مرمر را در پانتئون، کاخ باکینگهام و تاج محل خواهید دید. اما سنگ مرمر کجا پیدا می شود؟

سنگ مرمر کجا پیدا می شود و از کجا می آید؟

سنگ مرمر چگونه شکل می گیرد

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است، به معنی “سنگی که تغییر کرده است”. سنگهای دگرگونی از مواد دیگری که از قبل روی سطح زمین وجود دارند تشکیل شده اند. سنگهای آذرین مستقیماً از گدازه یا هسته مذاب زمین تشکیل می شوند. سنگ مرمر از سنگ کربنات کلسیم شکل می گیرد. از نظر زمین شناسی، سنگ مرمر یک شکل متبلور از سنگ آهک( کربنات کلسیم) یا دولومیت است.

سنگ تراش ها از تعریف وسیع تری استفاده می کنند ما اشکال متبلور چند سنگ دیگر را نیز سنگ مرمر می نامیم، زیرا آنها دارای رگه های مشابه هستند و از همان براق کننده ها استفاده می کنند به گونه ای که سنگ های دیگر از آن استفاده نمی کنند. این به این دلیل است که دستگاه های برش سنگ هزاران سال با سنگ مرمر کار کرده اند، مدت ها قبل از اینکه کسی تفاوت بین کربنات کلسیم و سیلیکات منیزیم را تشخیص دهد.

آیا دیدن یک فسیل در سنگ شما را دچار تردید کرده است؟

سنگ آهک یا کلوخه کربنات کلسیم معمولاً از پوسته ها، مرجان ها و جلبک ها در کف دریا جمع می شود و طی هزاران سال فشرده می شود. گاهی اوقات، پوسته و استخوان موجوداتی که مدتها پیش زندگی می کردند از این روند جان سالم به در می برند. در نتیجه، بعضی اوقات هنوز می توانید فسیل ها را در روی سطح مرمر یا کاشی های خود ببینید.

سنگ مرمر از کجا آمده است؟

سنگ مرمر کجا پیدا می شود و از کجا می آید؟ الگوهای زیبا و منحصر به فرد در سنگ مرمر طبیعی دلیل اصلی ارزش آن است. این عناصر توسط رسوبات مواد معدنی تشکیل شده اند که قبل از آنکه تحت تأثیر گرما و فشار شدید در پوسته زمین قرار گیرد، در سنگ آهک وجود داشته است. واکنش مواد معدنی به فشار متفاوت است و رگه ها و الگوهایی را ایجاد می کند.

چرا سنگ مرمر رنگ های مختلفی دارد؟

سنگ مرمر با توجه به کربنات کلسیم که تشگیل دهنده آن است به رنگ سفید شیری معمولاً دیده می شود. به لطف وجود مواد معدنی و نمکی مختلف، سنگ مرمر رنگ های طبیعی و خیره کننده بسیاری از سفید روشن تا سبزهای براق را به خود می گیرد. رنگ های مختلف توسط مواد مختلف ایجاد می شود. به عنوان مثال، رگه های سیاه یا سایه خاکستری معمولاً در اثر ناخالصی های کربن ایجاد می شوند در حالی که رنگ سبز با مواد معدنی دیگر مرتبط است.

تولید مرمر مدرن

سنگ مرمر در سراسر جهان یافت می شود و در بسیاری از فرهنگ ها آن را نمادی از تجمل می دانند. امروز چهار کشور تقریبا نیمی از سنگ مرمر جهان را استخراج می کنند. آنها عبارتند از: ایتالیا، چین، هند و اسپانیا. با این حال، بسیاری از کشورهای دیگر نیز سنگ مرمر تولید می کنند.از آنجا که هر درز سنگ مرمر توسط مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد تشکیل می شود، سنگ مرمر استخراج شده از معادن مختلف اغلب به طرز چشمگیری متفاوت است. در بعضی موارد، سنگ مرمر یک پهنه بسته به نوع و مقدار مواد معدنی موجود می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد.این الگوی طبیعی تکرار نشدنی است و هر پهنه کاملاً منحصر به فرد است. در نتیجه، تطبیق سنگ مرمر با انواع دیگر آن سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.