مراحل سوختن سنگ آهک چگونه است؟

مراحل سوختن سنگ آهک

مراحل سوختن سنگ آهک چگونه است؟احتمالاً قصد ندارید این کار را انجام دهید ، اما  اگر به عنوان یک مبحث سرگرمی یا علاقه مندی در این باره قصد انجام آن را دارید، باید کتاب Michael Wingate ، Small-scale Lime Burning  را مطالعه کنید که در این باره توضیحات کامل داده شده است.این کتاب کلیات و جنبه های راه اندازی یک عملیات کوچک سوزاندن آهک را پوشش می دهد، و در مورد معادن سنگ، عملیات سایت، سوخت، مواد اولیه و طراحی کوره بحث می کند.

مراحل سوختن سنگ آهک چگونه است؟

گستردگی سنگ کربنات کلسیم و سنگ آهک چقدر است؟

مطمئن نیستم که کشورهایی وجود دارند که سنگ آهک ندارند. ذخایرکلوخه کربنات کلسیم و آهک معمولاً بسیار ضخیم هستند. حدود ۱۰٪ از تمام سنگهای رسوبی جهان را سنگ کربنات کلسیم تشکیل می دهد.سنگ آهک کربنات کلسیم است، اما مرجان و صدف های دریایی نیز همین طور هستند و می توان آنها را سوزاند تا آهک سریع تولید کنند. هرچند ایده خوبی نیست زیرا صخره های مرجانی ارزشمند و در معرض خطر انقراض هستند.چوب بهترین سوخت برای سوزاندن کربنات کلسیم و آهک است، و درختان نیز تقریباً در همه جا یافت می شوند ( البته برای این که یک گزینه سازگار با محیط زیست باشد، باید دوباره کاشته شود تخمین می زنند در وینگیت حدود ۱۴ هکتار از مزارع درخت برای هر تناژ روزانه آهک زنده تولید شده توسط کوره به کار برده شود).

مراحل سوختن سنگ آهک چگونه است؟ یک پهنه ی معدنی نسبتاً کوچک سنگ کربنات کلسیم می تواند مقدار زیادی آهک تولید کند. رسوبات سنگ آهک به ضخامت یک متر (و معمولاً ضخیم تر نیز هستند) که فقط یک هکتار را پوشش می دهد، حدود ۳۰،۰۰۰ تن سنگ آهک تولید می کند، که به یک کوره کوچک اجازه می دهد پس از استخراج از معادن، به مدت ۱۰ سال ۳ تن آهک سریع تولید کند. در نظر داشته باشید که یک تن سنگ آهک کمی کمتر از نیم تن آهک زنده (Wingate ، Small-Lime Burning) تولید می کند.بهترین کار این است که نمونه ای از سنگ آهک محلی را به عنوان آزمایش بسوزانید تا ببینید چه نوعی از آهک زنده تولید می کند و سپس آنرا خرد کنید تا ببینید چه نوع بتونه آهکی تولید می کند.

کوره

در کتاب Wingate انواع مختلف کوره نشان داده شده است، از انبوه چوب و سنگ آهک (یعنی بدون هیچ کوره ای) گرفته تا چاله ها، گنبدها، کوره های اساسی و کوره های مدرن بسیار گران و پیچیده.کوره های ساده می توانند از آجر ساخته شوند، اما با ملات آهک (آجر نسوز و ماسوره شومینه در اطراف محل سوختن) ولی قطعاً سیمانی نیستند، زیرا انعطاف پذیر نیستند و با گسترش دمای بالا ترک می خورند. کوره ها را می توان از سنگ نیز ساخت، اما مطمئن شوید که این سنگ آهکی نیست، زیرا کوره شما به آهک زنده تبدیل می شود!

تکنیک

استفاده از چوب برای سوزاندن سنگ آهک به معنای درجه حرارت نسبتاً کم (حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد) است که باعث تولید آهک خوب و واکنش پذیر می شود. این فرآیند با استفاده از چوب در دمای پایین نسبتاً کند است. دلیل دیگر اینکه چوب سوخت خوبی برای سوزاندن آهک است این است که بدون هیچ غلظتی از مناطق با درجه حرارت بالا، شعله طولانی و بلند تولید می کند. که این مسئله در سوزاندن آهک به طور یکنواخت بسیار مهم است، در نتیجه یک پهنه آهک یکدست و بدون قطعات “سوخته” یا “بیش از حد” سوخته بدست می آید.

در اکثر کوره های مقیاس کوچک، وسط جاده (یعنی کوره های اساسی یا خیلی گران قیمت) سوخت و سنگ آهک از بالا (یعنی در کوره “شافت عمودی”) اضافه می شوند و توده های آهک سریع سقوط می کنند و از پایین برداشته می شوند این یک روند مداوم است و البته آتش در کوره خاموش نمی شود مگر اینکه کوره نیاز به بازرسی یا تعمیر داشته باشد.این نوع کوره ها می توانند در خانه ساخته شوند، اما مدل های خارج از قفسه نیز موجود هستند.

مراحل سوختن سنگ آهک چگونه است؟لایه های چوب و توده های سنگ آهک در کوره تجمع می یابند حدود ۵ مورد از هر کدام، که در پایین کوره وجود دارند. سنگ کربنات کلسیم یا سنگ آهک به صورت توده ای است تا شکاف هایی بین سنگ آهک و سوخت ایجاد شود که از طریق آن شعله های آتش، گرما و هوا می توانند افزایش یابند.مهارت سوزاندن آهک در نگه داشتن آتش در حدود نیمی از راه کوره است، با مواد جدیدی که در بالا از قبل گرم می شود و در زیر آهک خنک می شود.برای هر تن سنگ آهک سوخته، حدود ۲۵۰ کیلوگرم چوب مورد نیاز است.

از زغال سنگ، کک یا گاز می توان به عنوان سوخت استفاده کرد، اما چرا وقتی می توانید از یک سوخت تجدید پذیر استفاده کنید، به ویژه هنگامی که سوخت تجدید پذیر نتایج بهتری می دهد، از یک سوخت فسیلی استفاده کنید؟! از زغال چوب نیز می توان استفاده کرد، اما باز هم چوب نتایج بهتری را ارائه می دهد، پس مراحل تولید زغال را قطع نکنید و در همان وهله اول از چوب استفاده کنید.کوره های مدرن اغلب از چوب استفاده نمی کنند و برای سرعت بخشیدن به واکنش به دمای حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد می رسند. با این دما می توان منافذ آهک را بست و آهک زنده غیر واکنشی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.