موارد زیر الزامات کیفیت سنگهای ساختمانی خوب است:

 • استحکام قدرت

الزامات سنگهای خوب ساختمانی ،به طور کلی، بیشتر سنگهای ساختمانی مقاومت بالایی در برابر بار وارد شده بر روی آن دارند. بنابراین هنگام بررسی کیفیت سنگ ها، این مسئله نگران کننده نیست. اما وقتی قرار است از سنگها در سازه های بزرگ استفاده شود، بررسی مقاومت فشاری سنگها ضروری می شود.مقاومت فشاری سنگهای ساختمانی معمولاً در محدوده ۶۰ تا ۲۰۰N / mm2  قرار دارد.

 • ماندگاری

سنگ های ساختمانی باید در برابر اثرات سوء نیروهای طبیعی مانند باد، باران و گرما مقاومت کنند. باید با دوام باشد و به دلیل اثرات نیروهای طبیعی فوق نباید خراب شوند.

 • سختی

هنگامی که از سنگ دانه بندی کربنات کلسیم در کف، پیاده روها یا پیش بندهای پل استفاده می شود، در معرض نیروهای سایشی و فرسایشی ناشی از حرکت انسان یا ماشین ها بر روی آنها قرار می گیرد. بنابراین لازم است سختی سنگ آزمایش شود. مقیاس موس سختی سنگ را تعیین می کند.

 • استحکام

استحکام سنگها به معنای توانایی آن در برابر نیروهای ضربه ای است. سنگ های ساختمانی باید به اندازه کافی سخت باشند تا تنش های ایجاد شده در اثر لرزش را حفظ کنند. ارتعاشات ممکن است به دلیل ماشین آلاتی باشد که بر روی آنها نصب شده است یا به دلیل بارهایی است که بر روی آنها حرکت می کند. سنگدانه های سنگی که در راه سازی ها استفاده می شود باید سخت باشند.

 • وزن مخصوص

هرچه وزن مخصوص سنگ بیشتر باشد سنگین تر است. بنابراین از سنگهایی که دارای وزن مخصوص بالاتر هستند باید برای ساخت سدها، دیوارهای نگهدارنده، اسکله ها و بندرها استفاده شود. وزن مخصوص سنگ ساختمانی خوب بین ۲٫۴ تا ۲٫۸ است.

 • تخلخل و جذب

تخلخل سنگهای ساختمانی به مواد تشکیل دهنده مواد معدنی و تشکیل سازه سنگ مادر بستگی دارد. اگر سنگهای مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان متخلخل باشند، آب باران به راحتی وارد فضاهای منافذ می شود و به سنگها آسیب می رساند. بنابراین سنگ ساختمانی نباید متخلخل باشد.جذب آب از سنگ با تخلخل سنگ متناسب است. اگر سنگ متخلخل تر باشد، آب بیشتری جذب می کند و به سنگ آسیب می رساند. در ارتفاعات، انجماد آب در منافذ صورت می گیرد و باعث تجزیه سنگ می شود.

الزامات سنگهای خوب ساختمانی چیست؟
 • تزئین

دادن فرم لازم به سنگ پانسمان گفته می شود. لباس پوشیدن باید آسان باشد تا هزینه لباس پوشیدن کاهش یابد. با این حال، باید مراقبت شود تا این کار به قیمت کاهش قدرت و دوام سنگ نیانجامد. از این نظر سنگ های حاوی کربنات کلسیم شاخص می باشند.

 • ظاهر

در صورت وجود سنگهایی که برای کارهای نما استفاده می شوند، جایی که ظاهر یک نیاز اصلی است، رنگ و توانایی آن برای دریافت پولیش عامل مهمی است. سنگ های حاوی کربنات کلسیم مثل سنگ آهک و مرمر ظاهر زیبایی نیز دارا می باشند. سنگهای رنگ روشن تر از سنگهای تیره ترجیح داده می شوند زیرا رنگ با گذشت زمان کمرنگ می شود.

 • چاشنی

سنگهای خوب باید از شیره معدن آزاد شوند. ۶ تا ۱۲ ماه پس از استخراج از سنگهای لاتریتیک نباید استفاده شود. آنها با عمل طبیعی مجاز به از بین بردن شیره معدن هستند. به این فرآیند از بین بردن شیره معدن چاشنی گفته می شود.

 • امر عملی

سنگ باید قابل کار باشد. گفته می شود سنگ زمانی قابل اجرا است که کارهای مربوط به سنگ کاری (مانند تراش، پولیش و فرم دادن) از نظر اقتصادی و آسان انجام شود.

 • هزینه

هزینه یک انتخاب مهم در انتخاب مصالح ساختمانی است. مجاورت معدن با محل ساخت، هزینه حمل و نقل را کاهش می دهد و از این رو هزینه سنگ کاهش می یابد.

 • مقاوم در برابر آتش

سنگها باید فاقد کربنات کلسیم، اکسیدهای آهن و مواد معدنی باشند که ضرایب انبساط حرارتی مختلف دارند. نمایش سنگهای آذرین به دلیل کوارتز که در دمای حدود ۵۷۵ درجه سانتیگراد به ذرات کوچک تجزیه می شود، از هم پاشید. با این وجود سنگ آهک می تواند درجه حرارت کمی بالاتر را تحمل کند. یعنی تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد و پس از آن متلاشی می شوند.

الزامات سنگهای خوب ساختمانی هیچ سنگی نمی تواند تمام الزامات کیفیت ذکر شده در بالا را برآورده کند. به عنوان مثال، نیاز به مقاومت و دوام با سهولت پولیش متناقض است. از این رو لازم است که مهندس سایت خصوصیات مورد نیاز کار مورد نظر را بررسی کرده و سنگ را بر این اساس انتخاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.