تفاوت بین گچ و سنگ آهک

تفاوت بین گچ و سنگ آهک

تفاوت بین گچ و سنگ آهک

تفاوت کلیدی بین گچ و سنگ آهک این است که سولفات کلسیم ماده اصلی تشکیل دهنده گچ است در حالی که کربنات کلسیم سازنده اصلی سنگ آهک است. سنگ آهک و گچ مواد معدنی هستند که از نمک های کلسیم تشکیل می شوند. سنگ آهک حاوی کربنات کلسیم است در حالی که گچ حاوی CaSO4 · 2H2O است. با این حال، خواص و کاربردهای آنها با یکدیگر متفاوت است.

گچ چیست؟

گچ یک ماده معدنی سولفات کلسیم هیدراته با فرمول مولکولی CaSO4 · 2H2O است. این ماده رایج ترین ماده معدنی سولفات است. علاوه بر این، این یک ماده معدنی سنگ ساز است که می تواند در اندازه های بسیار بزرگ رشد کند. معمولاً رنگ کریستال آن سفید یا بی رنگ است اما می تواند سایه های دیگری از رنگ مانند خاکستری، قرمز یا زرد را نیز داشته باشد.

همچنین، کریستال ها می توانند شفاف یا روشن باشند. گچ یک کریستال نرم است که می توانیم آن را به راحتی و با ناخن انگشتان خراش دهیم. علاوه بر این، انعطاف پذیر است و هدایت حرارتی کم است. گچ در کلرادو و مکزیک در ایالات متحده آمریکا فراوان است. گچ عمدتا از بارش آب دریا تشکیل می شود. در آنجا، هنگام تشکیل، سایر مواد معدنی، آب یا مواد ناخواسته می توانند در داخل بلور گیر بیفتند، که این عامل باعث تنوع رنگ در بلورهای مختلف است. ما اغلب از این مواد برای ساختن گچ، مقداری سیمان، کود و به عنوان سنگ تزئینی استفاده می کنیم.

تفاوت بین گچ و سنگ آهک

سنگ آهک چیست؟

ما می توانیم سنگ آهک را معمولاً در محیط های دریایی پیدا کنیم و می توانیم آنها را به عنوان سنگهای رسوبی طبقه بندی کنیم. بعلاوه، این ماده عمدتا در آبهای کم عمق، گرم و آرام تشکیل می شود. همچنین، فعالیت بیولوژیکی نقش مهمی در شکل گیری این ماده دارد.

معمولاً در آبهایی تشکیل می شوند که غلظت دی اکسید کربن کم است. بنابراین، رسوبگذاری بسیار آسان است. آب دریایی کلسیم را از خشکی دریافت می کند و مقدار زیادی کربنات کلسیم حاوی مواد مانند پوسته نرم تنان و سایر حیوانات دریایی، مرجان ها، ساختارهای اسکلتی حیوانات دریایی و … وجود دارد که این مواد به صورت کلسیت جمع می شوند (سایر زباله ها مواد همچنین تمایل دارند که هنگام جمع شدن در این ترکیب تجمیع شوند)، که ما آن را سنگ آهک می نامیم.

علاوه بر این، نوع دیگری از سنگ آهک وجود دارد. سنگهای رسوبی شیمیایی.

آنها از طریق رسوب مستقیم کربنات کلسیم در آب دریا تشکیل می شوند. با این حال، سنگهای رسوبی بیولوژیکی فراوانتر از سنگهای رسوبی شیمیایی هستند. در سنگ آهک خالص، فقط کلسیت وجود دارد، اما اغلب آنها می توانند با مخلوط کردن مواد دیگر مانند شن و ماسه، ناخالصی داشته باشند. بنابراین، سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که بیش از 50٪ کربنات کلسیم به شکل کلسیت در خود دارد.

بعلاوه، غیر از اقیانوس ها و دریاها، سنگ آهک در دریاچه ها یا سایر اجسام آبی با شرایط لازم تشکیل می شود. در جهان می توان تشکیل سنگ آهک را در دریای کارائیب، اقیانوس هند، خلیج فارس، خلیج مکزیک، اطراف جزایر اقیانوس آرام و غیره مشاهده کرد.

طبیعت و موارد استفاده

ماهیت سنگ آهک به نحوه تشکیل آن بستگی دارد. آنها می توانند در اندازه های عظیم، بلوری، دانه ای و غیره وجود داشته باشند. ما می توانیم آنها را بر اساس نوع تشکیل، ترکیب یا شکل ظاهری در چندین گروه طبقه بندی کنیم. طبقه بندی های زیادی نیز وجود دارد. برخی از سنگهای آهکی متداول عبارتند از گچ، کوکینا، سنگ آهک لیتوگرافی، سنگ آهک اولیت، سنگ آهک فسیل کننده، توفا و غیره.

علاوه بر این، بسیاری از موارد استفاده از سنگ آهک نیز وجود دارد. ما معمولاً از آنها به عنوان ماده ای سازنده برای تولید سیمان و شیشه استفاده می کنیم، از این رو یک ماده ساختمانی ضروری است. از آنجا که سنگ آهک ماهیت اساسی دارد؛ از آن برای خنثی سازی آبهای اسیدی استفاده می شود.

تفاوت بین سنگ گچ و سنگ آهک چیست؟

گچ یک ماده معدنی سولفات کلسیم هیدراته با فرمول مولکولی CaSO4 · 2H2O است و سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که عمدتاً از قطعات اسکلتی موجودات دریایی مانند مرجان و نرم تنان تشکیل شده است. بنابراین، تفاوت کلیدی بین گچ و سنگ آهک این است که سولفات کلسیم ماده اصلی تشکیل دهنده گچ است در حالی که کربنات کلسیم سازنده اصلی سنگ آهک است.

علاوه بر این، گچ محلول تر از سنگ آهک است. به عنوان تفاوت مهم دیگر بین سنگ گچ و سنگ آهک، سنگ آهک یک ماده معدنی اسیدی است. این می تواند PH خاک را به دلیل وجود گروه کربنات در ترکیب خود تغییر دهد، اما گچ یک ماده معدنی خنثی است. بنابراین، نمی تواند pH خاک را تغییر دهد. علاوه بر این، گچ می تواند به بلورهای بزرگتر از سنگ آهک تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.