کربنات کلسیم خاکی چیست؟

کربنات کلسیم خاکی چیست؟

کربنات کلسیم خاکی چیست؟

کربنات کلسیم خاکی چیست؟ کربنات کلسیم (سنگ آهک)، جز اصلی سنگ آهک، یک اصلاح گسترده برای خنثی سازی اسیدیته خاک و تأمین (کلسیم) برای تغذیه گیاه است. اصطلاح “آهک” می تواند به چندین محصول اشاره داشته باشد، اما برای مصارف کشاورزی به طور کلی به سنگ آهک زمین گفته می شود. را جب کلسیم کربنات خاکی چه می دانید؟ آیا در خاک کلسیم کربنات وجود دارد؟ چرا و چگونه؟ در ادامه همراه ما باشید تا تمام سوالات شما را پاسخ دهیم.

تولید

سنگ آهک یک سنگ رسوبی رایج است. این ماده در طول تاریخ به عنوان ماده ساختمانی، عامل سیمانکاری و کشاورزی برای بهبود خاکهای اسیدی مورد استفاده قرار گرفته است. یک ماده آهکی کشاورزی (سنگ آهک) به طور کلی به عنوان هر ماده ای حاوی کلسیم یا منیزیم (منیزیم) و قادر به خنثی سازی اسیدیته تعریف می شود.

منظور از کربنات کلسیم خاکی چیست؟

باید بدانید که، PH خاک یا “اسیدیته” یا کمبود اسیدیته یک خاک می تواند با استفاده های مختلف و شیمیایی که اصطلاح pH یا قدرت هیدروژن را احاطه کرده اند اشتباه گرفته شود. این می تواند بیشتر با اصطلاحات “قلیایی بودن” یا “اساسی بودن” خاک یا محلول خاک اشتباه گرفته شود که می تواند با اندازه گیری فاز جامد یا مایع خاک، وضعیت را بیشتر سردرگم کند. بنابراین، به طور خلاصه، اگر PH آن از 7 بیشتر باشد یک خاک اسیدی است  (یون هیدروژن بیشتر) و پایه آن بالاتر از 7 است (یون هیدروژن کمتر).

مقیاس PH خاک در جهان از 1 تا 14 است. دانستن PH خاک از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا می تواند قدرت باروری ذاتی یک خاک را به شما بگوید. معمولاً هرچه این عدد بین 5 تا 8 بیشتر باشد، مواد مغذی “اساسی” بیشتری مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم وجود دارند. وقتی اعداد کمتر از 5 و بزرگتر از 8 شوند، ممکن است مواد مغذی در آنجا نباشند. تغییر PH اغلب می تواند مواد مغذی را که در دسترس نیستند آزاد کند. کمبودهای گیاه آهن و روی اغلب با pH خاک کنترل می شوند و هنگامی که pH خنثی شد یا اسید ایجاد شد، کمبود آن از بین می رود. به نوعی، PH یکی از مهمترین شاخصهای غذایی برای حاصلخیزی خاک است و مدیریت آن باید یک عمل اساسی باشد.

خاک هایی که PH آن ها بالا است، آن هایی که بالاتر از 7 هستند، معمولاً تحت سلطه کربنات قرار دارند و معمولاً این کربنات کلسیم است. به عنوان سنگ، این سنگ آهک را می خوانیم که از پوسته های دریایی یا مرجان گرفته شده است. به عنوان یک ماده معدنی، کلسیت نامیده می شود. و در اشکال مختلف دستکاری شده، کالکس، آهک، هیدروکسید کلسیم، اکسید کلسیم، آهک کلسینه، آهک سریع نامیده می شود. شاید نام های دیگر نیز بسته به نحوه ساخت و استفاده از آن باشد. با شن کوارتز مخلوط می شود و به صورت شیشه در می آید. وقتی اسیدی به کربنات کلسیم اضافه می شود، مانند اسید سیتریک، اسید سولفوریک یا آب باران (بله آب خالص باران اسیدی است)، واکنش دی اکسید کربن و آب می دهد. وقتی اکسید کلسیم یا آهک با آب مخلوط شده و بگذارید تا سفت شود، هنگام جذب دی اکسید کربن از هوا، سیمان ایجاد می شود. بنابراین، آهک، سنگ آهک و کربنات کلسیم بسیار محلول نیستند. کربنات کلسیم نمکی است و در یون های کلسیم جدا می شود و هنگامی که توسط مولکول های آب احاطه می شود، کربنات به یون های بی کربنات تبدیل می شود. با خشک شدن آب، بی کربنات دوباره کربنات می شود.

کربنات کلسیم خاکی چیست؟

به خاکی که تحت سلطه کربنات کلسیم باشد، چه می‌گویند؟

به خاکی که تحت سلطه کربنات کلسیم سنگی باشد، خاک آهکی گفته می شود. این کربنات است که خاک را تعریف می کند، دارای pH بالا است،که معمولاً بین 7.5 تا 8 است، بسته به سایر مواد معدنی خاک (مواد معدنی به طور طبیعی مواد شیمیایی هستند). PH بالا منجر به مشکلات تغذیه گیاه می شود. تا زمانی که خاک اسیدی شود تا کربنات را به عنوان دی اکسید کربن از آن خارج کند، PH کاهش یافته و کمبود عنصر غذایی از بین می رود.

سطح کلسیم در خاک

یکی از مشکلات کلمه “آهکی” این است که می توان آن را به معنای غلبه کلسیم تفسیر کرد. تجزیه و تحلیل خاک یا آب ممکن است سطح بالایی از کلسیم را نشان دهد و این می تواند باعث نگرانی شود. کلسیم یک کاتیون پایه است که برای رشد گیاه و انسان لازم است. در برخی مناطق آب و خاک تمایل دارند که کلسیم به عنوان کاتیون غالب باشد، آنیون هایی مانند سولفات و کربنات و در بعضی موارد کلرید را متعادل می کند. اگرچه ویژگی مهمی که باید به دنبال آن بود کربنات یا بی کربنات موجود در خاک یا آب است. این کلسیم نیست که PH را کنترل می کند، بلکه کربنات است. در یک خاک آهکی، کلسیم در حال حاضر وجود دارد، بنابراین افزودن کلسیم بیشتر باعث تغییر آن نمی شود، بلکه باعث افزایش آن می شود. سولفات کربنات را جابجا نمی کند. کربنات فقط در آنجا می ماند زیرا کربنات کلسیم بسیار محلول نیست. در واقع، افزودن گچ به معنای افزودن نمک بیشتر است که مشکلات خاص خود را دارد و منجر به خاک های شور می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.