ده واقعیت جالب درباره ی کربنات کلسیم کوتد

رایج ترین مواد معدنی

کربنات کلسیم کوتد یکی از رایج ترین مواد معدنی است.کربنات کلسیم ۴٪ پوسته زمین را تشکیل می دهد. بیش از ۲۰٪ سنگهای رسوبی جهان از گچ یا سنگ آهک تشکیل شده است

ساختار کربنات کلسیم

کربنات کلسیم کوتد ازگیاهان به وجود آمده است یا حیوانات، یا هر دو؟سنگ آهک یک سنگ رسوبی معدنی و غیر معدنی است که از بقایای حیوانات میکروسکوپی یا فرامین تشکیل شده است. گچ همچنین تصور می شد که از فورمینیفره مشتق شده است، اما در سال ۱۹۵۳ نشان داده شد که تا حد زیادی از کوکولیت ها که یک جلبک است که آهک ترشح می کند تشکیل شده است. بنابراین هر دو واقعیت موجود درباره کربنات کلسیم کوتد صحیح است.

کربنات کلسیم در ساختمان

قدیمی ترین ساختمان جهان از کربنات کلسیم کوتد ساخته شده است.هرم خوفو که معمولاً از آن به عنوان “هرم بزرگ” یاد می شود، قدیمی ترین سازه جهان است و از ۲٫۵ میلیون بلوک سنگ آهک تشکیل شده است که هر یک به طور متوسط ​​۲٫۵ تن وزن دارد.

گچ سفید و اتصال ساکسون Ground Chalk

گچ سفید و اتصال ساکسون Ground Chalk از قرنها پیش به عنوان وایتینگ معروف بوده است. اعتقاد بر این است که “سفید کردن” از کلمه ساکسون،”Hwíting-melu”  گرفته شده است که در معنای واقعی کلمه به معنای “پودر سفید کننده” است.

کلسیم پنجمین عنصر در بدن

کلسیم کوتد پنجمین عنصر فراوان در بدن است.کلسیم یک عنصر ساختاری مهم استخوان ها و دندان ها است و همچنین برای عملکرد طبیعی کلیه عضلات و اعصاب ضروری است.

هسته ی مداد

وقتی ماکارونی از گچ درست می شد!ماکارونی، اصطلاح ایتالیایی برای خمیر، در ابتدا به چگونگی تولید نقاشان از گچ پاستیلی اشاره می کرد. آنها گچ، پودر رنگدانه و یک چسب مایع را به خمیر یکنواختی مخلوط می کردند و در آخر خشک شده و ورز می دادند و هسته ی مدادها را از آن می ساختند.

کربنات کلسیم فقط در زمین و مریخ

کربنات کلسیم کوتد فقط در روی زمین و احتمالاً در مریخ وجود دارد.در شرگوتی هند یک شهاب سنگ از آسمان سقوط کرد که گمان می رود از مریخ آمده است. این شهاب سنگ حاوی کربنات کلسیم کوتد و همچنین اثراتی از گچ بود.

گچ تخته سیاه گچ نیست

گچ تخته سیاه گچ نیست.پایه گچ تخته سیاه کربنات کلسیم کوتد نیست بلکه کلسیم سولفات کلسیم (CaSO4) است که از گچ (CaSO4-2H2O) گرفته می شود. گچ های تخته سیاه همچنین حاوی خشت و روغن برای اتصال و رنگدانه های قوی هستند.

گچ و پنیر

گچ و پنیر – کلاهبرداری در قرون وسطی!معامله گران بازار ولزی قرن ۱۴ میلادی سعی داشتند گچ را به عنوان یک پنیر سخت به مشتریان ساده لوح خود بفروشند، از این رو ضرب المثل رایج “مانند گچ و پنیر” شکل گرفت.

صخره های نادر در اروپا

صخره های سفید شمال اروپا “نادر” هستند.اگرچه صخره های سفید کربنات کلسیم کوتد در انگلیس نسبتاً رایج هستند، اما تنها صخره های گچ دیگر جهان، در ایرلند شمالی، فرانسه، دانمارک و آلمان وجود دارند. زمین شناسی گچ در جهان نادر است و محدود به شمال غربی اروپا است. بنابراین این امر از اهمیت جهانی برخوردار است.

 کربنات کلسیم کوتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *