کاربرد های کربنات کلسیم کوتد

کربنات کلسیم کوتد یا روکش شده چیست و چرا باید آن را پوشش دهیم؟

کاربرد های کربنات کلسیم کوتد چیست کربنات کلسیم به طور طبیعی آب دوست است. این بدان معنی است که آب را جذب می کند، اما نسبت به مواد آلی مانند پلیمرها رفتاری بسیار دوستانه ندارد و نمی خواهد با آنها ترکیب شود. با این وجود صنعت پلاستیک بیش از هر چیز دیگری به یک پرکننده سفید ارزان نیاز دارد!اگر کربنات کلسیم آسیاب شده را با مواد پلاستیکی مخلوط کنید، انرژی زیاد سطح ذرات باعث اصطکاک زیادی می شود که این عمل خوشایند شما نیست.

خوشبختانه ما می توانیم سطح ذرات را اصلاح کنیم تا این اصطکاک را کاهش دهیم و آنها را آبگریز کنیم. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما متداول ترین روش استفاده از سورفاکتانت ها مانند اسید استئاریک است.اسید استئاریک از خانواده ای از ترکیبات به نام اسیدهای چرب است. نکته جالب در مورد اسید استئاریک، زنجیره آلی طولانی آن با ذره انتهای اسیدی است. این بدان معنی است که یک سر آن مواد آلی را دوست دارد و سر دیگر آن مواد معدنی را دوست دارد!قسمت انتهایی اسیدی یک سمت اسید استئاریک به خوبی به سطح قطبی کربنات کلسیم متصل می شود. سپس دم غیر قطبی بلند آن به دور ذره می چسبد و آن را از آب دوست به آبگریز تبدیل می کند.

این ترفند باعث بدست آوردن یک لایه واحد از مولکول های اسید استئاریک در اطراف ذره پرکننده می شود. برای انجام این کار، ما نباید مقدار زیادی اسید اضافه کنیم ( حدود ۱٪ – درست است). در واقع به سطح ذرات بستگی دارد.برای تولید این ماده پرکننده روکش شده( کربنات کلسیم کوتد)، محلول اسید استئاریک بر روی کربنات کلسیم خشک پاشیده می شود. سپس آن را آسیاب می کنند تا پوشش یکنواختی از ذرات بدست آید.نتیجه یک پرکننده سفید زیبا، آبگریز و آماده برای استفاده در انواع کاربردهای پلاستیکی است. البته مراقب باشید وقتی این کار را انجام می دهید. این ماده دیوانه وار به هر چیز ارگانیک مخصوصاً انسان می چسبد!بنابراین اگر در حال ساخت لوله های پی وی سی هستید، این ماده پرکننده قدرت و سفیدی را به شما می دهد. مهمتر از این، صرفه جویی در هزینه های شما با جایگزینی این ماده مفید با برخی از پلیمرهای گران قیمت است.

پودر کربنات کلسیم کوتد بیشتر در صنایع تولید

 • چسب چوب
 • صنایع پلاستیک
 • صنایع لاستیک
 • صنایع کفپوش
 • صنایع ورق پی وی سی
 • صنایع چسب و رزین
 • سیم و کابل
 • صنایع لوله پلیکا
 • صنایع چرم مصنوعی
 • مرکب و کاغذ
 • صنایع دارویی و…

کاربرد دارد.

کاربرد های کربنات کلسیم کوتد در…

بهداشت شخصی و تولید مواد غذایی

از کربنات کلسیم کوتد یا روکش شده به عنوان مکمل کلسیم موثر در رژیم غذایی، ضد اسید، چسب فسفات یا ماده پایه برای قرص های دارویی استفاده می شود. همچنین در بسیاری از قفسه های فروشگاه های مواد غذایی در محصولاتی مانند بیکینگ پودر، خمیر دندان، مخلوط پودر دسر، خمیر و شراب یافت می شود. کربنات کلسیم ماده موثره آهک کشاورزی است و در خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم از طریق تصفیه آب و پسماند نیز به نفع محیط زیست است.

کربنات کلسیم در باغ

کاربرد های کربنات کلسیم کوتد مهمترین ماده تشکیل دهنده آهک باغچه (که معمولاً به آن آهک کشاورزی گفته می شود) که مسئول آرام سازی اسیدیته مضر خاک است کربنات کلسیم است. این ترکیب همچنین کیفیت خاک را برای زندگی گیاهان اطراف خاک بهبود می بخشد. کربنات کلسیم (همانطور که حدس زده اید) به گیاهان با منبع سالم کلسیم، خواص متعادل کننده، توانایی احتباس آب در خاکهای اسیدی را افزایش می دهد و جذب مواد مغذی مهم از جمله نیتروژن را نیز بهتر می کند.

نقش کربنات کلسیم کوتد در ساخت و ساز و سیمان

آیا می دانید هر روز روی کربنات کلسیم راه می روید؟ کربنات کلسیم کوتد یک ماده اصلی ساختمانی در صنعت ساخت و ساز است که عمدتا در تولید سیمان استفاده می شود. این ماده به طور معمول برای این اهداف در حالت آهکی خود استفاده می شود. علاوه بر سازه های سیمانی، در پایه گذاری جاده سازی به شدت از کربنات کلسیم استفاده می شود. این ماده به طور مکرر برای کمک به خاک مورد استفاده قرار می گیرد و اجازه می دهد تا پل ها، خانه ها و بناهای برجسته ساخته شود.

کربنات کلسیم کوتد برای مقابله با باران اسیدی در سیستم های آب استفاده می شود

مطالعات نشان می دهد که کربنات کلسیم به کاهش اثرات مخرب باران اسیدی در کل اکوسیستم های آب رودخانه کمک می کند. در حال حاضر ایالات متحده آبراه های اسیدی را با پاشیدن کربنات کلسیم کاملاً پودر شده تصفیه می کند تا اسیدهای مضر را خنثی کند. اسکاندیناوی و اسکاتلند نیز از این طریق از کربنات کلسیم استفاده می کنند. از رسوبات سنگ آهک در درمان مناطق کاشته نشده اطراف دریاچه های آسیب دیده و اجسام آبی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *