ساخت بتن از سنگ کربنات کلسیم چگونه شکل میگیرد؟

ساخت بتن از سنگ کربنات کلسیم

ساخت بتن از سنگ کربنات کلسیم چگونه است؟سنگ کربنات کلسیم یک سنگ با درصد فراوانی بالا است که حدود ده درصد از کل سنگهای رسوبی را تشکیل می دهد. سنگ آهک یا سنگ کربنات کلسیم از آراگونیت و کلسیت تشکیل شده است. مقدار زیادی سنگ کربنات کلسیم از قطعات اسکلت موجودات دریایی حاصل می شوند. در طول تاریخ، بسیاری از مردم توانایی سنگ دانه بندی کربنات کلسیم را تشخیص داده و از آن برای مصالح ساختمانی استفاده کرده اند. اهرام بزرگ مصر، در میان بسیاری دیگر از بناهای تاریخی، از سنگ آهک یا کربنات کلسیم ساخته شده اند. در قرون وسطی نیز به دلیل سختی، دوام و در دسترس بودن این سنگ بسیار محبوب بود. بسیاری از کلیساهای قرون وسطایی و دیگر سازه هایی که هنوز ایستاده اند از سنگ کربنات کلسیم ساخته شده اند. از پودر کربنات کلسیم به عنوان رنگدانه در خمیر دندان نیز استفاده می شود.

ساخت بتن از سنگ کربنات کلسیم چگونه شکل میگیرد؟

علاوه بر ارزش اسلبهای سنگ کربنات کلسیم که برای مصالح ساختمانی استخراج شده اند، از پودر کربنات کلسیم یا سنگ آهک در تولید سیمان نیز استفاده می شود. بحث درباره سیمان مستلزم تمایز بین سیمان و بتن است: اگرچه این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. سیمان به سادگی یکی از مواد تشکیل دهنده بتن است که از شن و ماسه و تکه های سنگ ریزه یا سنگ خرد نیز ساخته شده است. سیمان ها بین ۱۰٪ تا ۱۵٪ از کل جرم بتن را تشکیل می دهند. البته بسته به نوع بتن، نسبت های دقیق ممکن است از یک مخلوط به ترکیب دیگر متفاوت باشد.

برای تهیه سیمان پرتلند – متداول ترین نوع سیمان – سنگ کربنات کلسیم پودر شده در کوره دوار گرم می شود. به عنوان یک منبع کلسیم، با رس پودر شده پیوند می یابد و محصولی به نام کلینکر تولید می شود، سپس با یک منبع سولفات مانند گچ آسیاب می شود. برای ایجاد بتن با آب، شن و سنگ خرد شده مخلوط می شود. آب، که از طریق فرایندی به نام هیدراتاسیون اضافه می شود، واکنش شیمیایی را شروع می کند که باعث سفت شدن و گیرش سیمان می شود و همه مواد را به صورت بتن در کنار هم نگه می دارد. قبل از اینکه بتن سخت شود، مخلوط بتن باید در قالب ریخته شود تا به شکل دلخواه سفت شود. شما نمی خواهید یک قسمت بتن در جریان آزاد هوا سفت شود، درست است؟ متناوباً، سیمان را می توان فقط با شن و ماسه و آب مخلوط کرد تا ملات ایجاد شود، که برای اتصال آجرها به یکدیگر استفاده می شود.

بتن و ملات ساخته شده از سنگ کربنات کلسیم می تواند به دی اکسید کربن موجود در آب باران واکنش نشان داده و فرسوده شود. آسیب ناشی از آن به شکل شکاف بین آجرها و ساختمان ها است که باید با پر کردن شکاف ها برطرف شود. سوزاندن سوخت های فسیلی می تواند اسیدیته باران را افزایش دهد، که این عمل به سنگ کربنات کلسیم بیشتر آسیب می رساند. مواد شیمیایی تمیز کننده بر پایه اسید نیز می توانند بر روی سطح سنگ کربنات کلسیم مضر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *