موارد استفاده از گرد و غبار مرمر و کربنات کلسیم

گرد و غبار مرمر و کربنات کلسیم، هم در هنر و هم در صنعت، کاربردهای گوناگون معاصر دارد. سنگ مرمر همان چیزی است که به عنوان سنگ دگرگونی شناخته می شود و وقتی فشار و گرمای زیادی به توده سنگ کربنات کلسیم وارد می شود، تشکیل می شود. شاید یکی از دلایلی که مرمر در مناطق خاصی از جهان بیش از دیگران برای استفاده در هنرهای زیبا ارزش دارد، ناشی از ترکیب اصلی توده اصلی سنگ است. برای کشف اجزای مرمر و کاربردهای گرد و غبار آن مطلب زیر را مطالعه نمایید.

موارد استفاده از گرد و غبار مرمر و کربنات کلسیم

اجزای مرمر

پودرکربنات کلسیم در مواد طبیعی مانند سنگ آهک، گچ و سنگ مرمر ظاهر می شود. محتوای معدنی سنگ مرمر از ترکیب اصلی توده سنگ آن ناشی می شود که اغلب شامل منگنز، منیزیم و آهن است. سطح این عناصر تا حدودی همان چیزی است که سختی و سفیدی سنگ مرمر را تعیین می کند. مواد دیگری که ممکن است در گرد و غبار سنگ مرمر یافت شود آلومینا و سیلیس است.

معادن معروف سنگ مرمر

  • جورجیو فوچساتو

سنگ مرمر سفید یا روشن تر، بیشتر مورد توجه هنرمندان قرار می گیرد. “ذخیره کلاس جهانی” در کارارا ایتالیا به دلیل رنگ سفید بسیار مشهور است که نشان می دهد در واقع “از روم باستان مشهور بوده است”. مرمر کارارا توسط هنرمندانی مانند میکل آنژ به خاطر خصوصیات شفاف آن ارزشمند بوده است، و او از همین سنگ مرمر بود که “داوود” را مجسمه سازی کرد. میکل آنژ همچنین از یک معدن سنگی در Pietrasanta ایتالیا استفاده کرد. گرد و غبار مرمر کاررا به عنوان ماده ای برای کار هنرمندان فروخته می شود.

مواد هنری و پرکننده

گرد و غبار مرمر و کربنات کلسیم یک ماده اصلی در اکریلیک ژسو، یک آغازگر سطحی برای بوم ها و سایر سطوح در نظر گرفته شده برای نقاشی است. همچنین از گرد و غبار برای ساختن گچ هایی مانند مارمورینو و گچ ونیزی، به عنوان پرکننده رنگ یا نقاشی های دیواری برای جایگزینی شن استفاده می شود. برخی از هنرمندان از گرد و غبار برای سخت شدن سطح پاستیل های روغن استفاده می کنند. گرد و غبار مرمر و کربنات کلسیم بسته به توزیع کننده آن در کیسه هایی با وزن حدود یک کیلوگرم فروخته می شود و معمولاً هر کیسه ۸ تا ۱۰ دلار خرده فروشی می شود.

Ecomarble  پروژه ای است که توسط کمیسیون اروپا تأمین می شود. این پروژه با استفاده از روش غیرمستقیم برای حفظ مجسمه های شکننده و باستانی، از فناوری های اندازه گیری از راه دور برای ساخت ماکت اجسام با استفاده از گرد و غبار مرمر طرح ریزی می کند. طبق وب سایت کمیسیون اروپا، از گرد و غبار مرمر برای ساختن ماکت لایه به لایه استفاده می شود. از آنجایی که شی حاصل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و تولید آن از نمونه های ساخته شده با دست ارزان تر است به سرعت در بین موزه ها و بازدیدکنندگان محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.