کربنات کلسیم چیست؟ چرا استفاده می شود؟

کربنات کلسیم چیست؟ چرا استفاده می شود؟

کربنات کلسیم چیست؟ چرا استفاده می شود؟

کربنات کلسیم چیست؟ چرا استفاده می شود؟ اکثر مردم می دانند که کلسیم برای استخوان های قوی لازم است، اما برای کمک به انقباض و انبساط رگ های خونی و عضلات، ارسال پیام از طریق سیستم عصبی و ترشح هورمون ها و آنزیم ها نیز لازم است. این ماده معدنی فراوان در بدن شما است و 1٪ -2٪ از وزن بدن انسان بالغ را تشکیل می دهد. بیش از 99٪ آن در استخوانها و دندانها ذخیره می شود و بقیه در خون، عضلات و سایر بافتها ذخیره می شود.

استخوان یک بافت زنده است که به طور مداوم تجزیه و تجمع می یابد. تا حدود 30 سالگی، مصرف مقدار کافی کلسیم با فعالیت بدنی کافی تضمین می کند که بدن شما بیش از تجزیه استخوان می سازد. اکثر توده استخوانی بزرگسالان در 18 سالگی در دختران و 20 سال در پسران به دست می آید. پس از آن، تجزیه به طور معمول از مقدار استخوان ساخته شده بیشتر می شود. به همین دلیل، حداکثر ذخیره استخوان ها در صورت امکان، ضروری است. مقداری که پس از 30 سالگی از دست می دهید تحت تأثیر ژنتیک، قومیت، سطح فعالیت بدنی، سطح هورمون های جنسی، رژیم غذایی و جنسیت قرار خواهد گرفت. شما می توانید آنچه را که از دست می دهید با غذاهایی که می خورید و سطح فعالیت خود جایگزین کنید، اما نمی توانید میزان ذخیره خود را افزایش دهید. هنگامی که توده استخوان کاهش می یابد و بافت استخوان خراب می شود، پوکی استخوان ایجاد می شود. پوکی استخوان باعث می شود استخوان ها در معرض شکستگی قرار بگیرند. بسته به شدت آسیب، استخوان ها می توانند از زمین خوردن جزئی، یا در موارد شدید، از عطسه شکسته شوند.

چه نام های تجاری برای کربنات کلسیم موجود است ؟

Caltrate 600 ، Os-Cal 500 ، Tums Extra ، Tums Chewy Delight و بسیاری دیگر از مارک ها و مواد غذایی عمومی

آیا کربنات کلسیم به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است ؟

بلی

آیا فروش کربنات کلسیم نیاز به نسخه ی پزشک دارد؟

خیر

کربنات کلسیم چیست؟ چرا استفاده می شود؟

عوارض جانبی کربنات کلسیم چیست؟

محصولات کلسیم بندرت باعث ناراحتی معده می شوند. عوارض جانبی شایع به دلیل مصرف بیش از حد و افزایش سطح کلسیم در خون (هیپرکلسمی) شامل موارد زیر است:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • کاهش اشتها
  • درد شکم
  • خشکی دهان
  • تشنگی

سایر عوارض جانبی ناشی از هایپرکلسمی شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گیجی
  • هذیان
  • حیرت
  • کما

مکمل های کلسیم باعث اسیدیته معده می شوند.

مقدار دوز مناسب کربنات کلسیم چیست؟

دوز معمول توصیه شده برای جایگزینی کلسیم 1 تا 1.2 گرم است که روزانه در 2 یا 4 دوز منقسم همراه با وعده غذایی داده می شود.

دوز مصرفی به عنوان ضد اسید 2 تا 4 قرص در 24 ساعت است و بیش از 7 گرم در روز نیست.

کدام داروها یا مکمل ها با کربنات کلسیم تداخل می کنند؟

کلسیم می تواند جذب برخی از داروها را برای بدن دشوار کند. محصولات کلسیم به آنتی بیوتیک های کینولون (به عنوان مثال سیپروفلوکساسین) و تتراسایکلین (به عنوان مثال سومایسین) در روده متصل می شوند و می توانند از جذب آنها در بدن جلوگیری کنند. برای جلوگیری از این تداخل، دوزهای آنتی بیوتیک های کینولون و تتراسایکلین باید به مدت سه ساعت یا بیشتر از دوزهای کلسیم جدا شوند.

محصولات حاوی کربنات کلسیم میزان اسیدیته معده را کاهش می دهد. کاهش اسید باعث کاهش جذب آهن از روده می شود. بنابراین، دوزهای کلسیم و آهن باید چند ساعت از یکدیگر جدا شوند.

محصولات کلسیم همچنین به روده سدیم پلی استایرن سولفونات، (دارویی که برای درمان سطح بالایی از پتاسیم استفاده می شود) در روده متصل می شود و بنابراین، ممکن است عملکرد Kayexalate را مختل کند. دوزهای محصولات Kayexalate و کلسیم باید چندین ساعت از یکدیگر جدا شوند.

برای دوران بارداری و شیردهی، کربنات کلسیم قابل استفاده است ؟

به نظر می رسد استفاده از مکمل های کلسیم در دوران بارداری بی خطر است، اما چنین استفاده ای باید تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام شود.

محصولات کلسیم در شیر مادر ظاهر می شوند اما در دوران شیردهی بی خطر محسوب می شوند.

مکمل های کلسیم در صورت استفاده توسط مادران شیرده بی خطر هستند.

کربنات کلسیم در چه فرم هایی موجود است ؟

قرص های قابل جویدن: 500 ، 750 ، 1000 ، 1177 میلی گرم

چگونه باید کربنات کلسیم را در انبار نگه داشت ؟

قرص ها باید در دمای اتاق، از 2 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد (36 درجه فارنهایت و 77 درجه فارنهایت) نگهداری شوند.

خلاصه

کربنات کلسیم (Caltrate 600، Os-Cal 500، Tums Extra، Tums Chewy Delight و بسیاری دیگر از مارک ها و ژنریک ها) یک داروی تجویزی است که به عنوان بخشی از رژیم برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در افرادی که مقدار کمی کلسیم در رژیم های غذایی دارند، استفاده می شود و به عنوان ضد اسید برای ناراحتی جزئی معده کاربرد دارد. عوارض جانبی، تداخلات دارویی، مقدار مصرف، ذخیره سازی و اطلاعات ایمنی بیمار باید قبل از مصرف هر گونه دارو بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.