آیا می توان از زباله های فرآوری کربنات کلسیم در صنایع دیگر استفاده کرد؟

زباله های فرآوری کربنات کلسیم

اگر بتوانیم زباله های فرآوری کربنات کلسیم در صنایع دیگر استفاده کنیم آنها را از محل های دفن زباله منحرف می کنیم.بسته به خلوص، اندازه و سایر عوامل تجاری،CaCO3  کاربردهای بالقوه زیادی دارد. پیشنهاد می شود که نگاهی خوب به روند انجام کار بیندازید و ببینید چه پیشرفت هایی برای “کنترل کیفیت” زباله ها باید انجام شود. حتی ممکن است منجر به کنترل سودآوری بیشتری در کارخانه شود. برای پودرکربنات کلسیم شما کاربردهای زیادی وجود دارد. دوباره بخاطر بسپارید که شما باید متفاوت در مورد مواد فکر کنید و با آنها به عنوان یک منبع و نه به عنوان زباله رفتار کنید. استفاده اصلی از زباله های فرآوری کربنات کلسیم به طور خلاصه در صنعت ساخت و ساز است، یا به عنوان یک ماده ساختمانی برای تولید سنگ مصنوعی یا به عنوان مثال سنگ مرمر برای مصارف تزیینی همچنین از سنگ آهک برای ساخت جاده یا به عنوان یک عنصر جهت تولید سیمان یا به عنوان ماده اولیه برای تهیه آهک سازنده با سوزاندن در یک کوره استفاده می شود.

آیا می توان از زباله های فرآوری کربنات کلسیم  در صنایع دیگر استفاده کرد؟

زباله های فرآوری کربنات کلسیم همچنین در تصفیه آهن از سنگ آهن استفاده می شود. در کوره کربنات کلسیم در محل کلسینه می شود و به اکسید کلسیم و یک سرباره که در آن ناخالصی های مختلف وجود دارد، تشکیل می دهد و از آهن تصفیه شده جدا می شود. و همچنین ممکن است به عنوان یک ماده وزنی برای افزایش تراکم مایعات حفاری برای کنترل فشارهای چال حفر شده استفاده شود. کربنات کلسیم نیز یکی از منابع اصلی مورد استفاده در رشد گیاهان است. کربنات کلسیم رسوبی که از قبل به صورت دوغاب درآمده است، همچنین اکنون به عنوان ماده پرکننده برای دستکش لاتکس با هدف دستیابی به حداکثر صرفه جویی در هزینه های تولید به طور گسترده ای استفاده می شود. کربنات کلسیم به طور گسترده ای به عنوان ماده گسترش دهنده در رنگ ها نیز استفاده می شود، به ویژه رنگ امولسیون مات که به طور معمول ۳۰٪ وزن رنگ، گچ یا سنگ مرمر است. کربنات کلسیم نیز به طور گسترده ای به عنوان ماده پر کننده در پلاستیک استفاده می شود. برخی از نمونه های معمول شامل حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بارگذاری گچ در لوله تخلیه پلی وینیل کلرید پلاستیک نشده (uPVC) ، ۵ تا ۱۵ درصد بارگذاری گچ یا پودر کربنات کلسیم کوتد یا پوشش داده شده با اسید استئارات در نمای پنجره uPVC است. کابل های پی وی سی می توانند از کربنات کلسیم در بارهای حداکثر ۷۰ phr (قطعات در هر صد قسمت رزین) برای بهبود خواص مکانیکی (مقاومت کششی و کشیدگی) و خصوصیات الکتریکی (مقاومت در برابر حجم) استفاده کنند. ترکیبات پلی پروپیلن غالباً با پودر کربنات کلسیم پر می شوند تا میزان استحکام را افزایش دهند، نیازی که در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین پودر کربنات کلسیم به طور معمول به عنوان پرکننده در رزین های حرارتی (ورق و ترکیبات قالب گیری فله ای) استفاده می شود و همچنین با ABS و سایر مواد مخلوط شده است تا برخی از انواع تراشه های “رس” قالب گیری شده با فشرده سازی ایجاد شود. کربنات کلسیم خوب یک ماده اساسی در نوارهای میکرو متخلخل مورد استفاده در پوشک نوزادان و برخی از نوارهای ساختمانی به دلیل ایجاد منافذ در اطراف ذرات کربنات کلسیم در طول ساخت لایه ها و نوارهای کششی دو محوره است. کربنات کلسیم همچنین در طیف وسیعی از وسایل صنعتی و تجاری استفاده می شود، به عنوان مثال چسب ها، مهر و موم ها و مواد پرکننده از آن دسته هستند.

چسب های کاشی و سرامیک معمولاً دارای ۷۰ تا ۸۰٪ سنگ آهک یا پودر کربنات کلسیم هستند. پرکننده های ترک وسایل تزئینی حاوی سطح مشابهی از سنگ مرمر یا دولومیت هستند. همچنین کربنات کلسیم در تنظیم پنجره های شیشه رنگی با بتونه مخلوط می شود و به عنوان مقاوم برای جلوگیری از چسبیدن شیشه به قفسه های کوره هنگام شلیک لعاب و رنگ آمیزی در دمای بالا کاربرد دارند. کربنات کلسیم در کاربردهای سرامیک و لعاب آن به عنوان سفید کننده شناخته می شود، در این صنعت به عنوان یک ماده رایج برای بسیاری از لعاب ها به شکل پودر سفید استفاده می شود. وقتی لعاب حاوی این ماده در کوره شلیک می شود، رنگ سفید آن به عنوان ماده شار در لعاب عمل می کند. کربنات کلسیم زمین (GCC) یا کربنات کلسیم رسوبی (PCC) به عنوان ماده پر کننده در کاغذ استفاده می شود. کربنات کلسیم زمین (GCC) یا کربنات کلسیم رسوبی(PCC) به عنوان ماده پر کننده در کاغذ استفاده می شود. GCC و PCC ارزان تر از الیاف چوب است، بنابراین افزودن آن به کاغذ برای صنعت کاغذ مقرون به صرفه است. کاغذ چاپ و نوشتن می تواند از ۱۰ – ۲۰٪ کربنات کلسیم ساخته شود. در آمریکای شمالی، کربنات کلسیم جایگزین کائولن در تولید کاغذ براق شده است. اروپا چندین دهه است که این کار را به عنوان کاغذ سازی قلیایی یا کاغذ سازی بدون اسید انجام می دهد.

آیا می توان از زباله های فرآوری کربنات کلسیم  در صنایع دیگر استفاده کرد؟

کربناتها به اشکال مختلف در دسترس هستند: کربنات کلسیم زمین (GCC) یا کربنات کلسیم رسوبی (PCC). دومی دارای اندازه ذرات بسیار ریز و کنترل شده است، به قطر ۲ میکرومتر، مفید در پوشش های کاغذی. این نوع مواد در استخرهای شنا به عنوان یک تصحیح کننده pH برای حفظ قلیایی بودن “بافر” برای جبران خواص اسیدی ضد عفونی کننده استفاده می شود. کربنات کلسیم به طور معمول گچ نیز نامیده می شود زیرا به طور سنتی یادآور گچ تخته سیاه است. گچ تولیدی مدرن امروزه بیشتر به شکل سولفات کلسیم هیدراته CaSO4 و ۲H2O  است. کربنات کلسیم زمین بیشتر بعنوان ساینده (هم به عنوان پودر تمیز کننده و هم به عنوان ماده تشکیل دهنده کرمهای تمیز کننده خانگی) استفاده می شود، به ویژه در فرم کلسیت آن که دارای سطح سختی نسبتاً کم ۳ در مقیاس Mohs از سختی مواد معدنی است، و بنابراین شیشه و سایر سرامیک ها، برنز، آهن و فولاد را خراش نمی دهد و تأثیر متوسطی روی فلزات نرم مانند آلومینیوم و مس دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *