کاربرد کربنات کلسیم در مواد شوینده

کربنات کلسیم در مواد شوینده

یک اختراع در قرون وسطی است که حاوی مواد دارویی است که می تواند میکروب ها را از بین ببرد. بسیاری از افراد برای محافظت از پوست و بدن خود آن را مورد استفاده قرار می دهند.پودر کربنات کلسیم یک ماده معدنی استثنائی است و نقش مهمی در صنایع شیمیایی، مواد غذایی، مواد شوینده مانند صابون را دارد. علاوه بر سودا و روغن که به افزایش کیفیت و کمیت صابون کمک می کنند، رزین، سدیم سیلیکات، نمک، سولفات سدیم، کائولن، پودرکربنات کلسیم نیز استفاده می شوند.

 کربنات کلسیم به عنوان پایه در هنگام ساخت صابون استفاده می شود. توانایی تمیز کردن صابون را بهبود می بخشد و باعث تولید یک محصول مؤثر و ارزان می شود. کربنات سدیم می تواند به عنوان یک سازنده تمیز کننده با حذف کلسیم از آب سخت در قالب کربنات کلسیم رسوب شده عمل کند. ترکیبات پاک کننده شامل یک سازنده ارزان قیمت در قالب یک پودر کربنات کلسیم کریستالی انتخاب شده که با موادی مانند کربوهیدرات پوشش داده شده است.

کربنات کلسیم نقش مهمی در صنایع شیمیایی، غذایی، نفت و فولاد دارد. همچنین در تولید کودها و تولید صابون ها، شوینده ها، خمیردندان ها، رنگ و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. در کشاورزی، کربنات کلسیم به طور مستقیم بر روی خاک اعمال می شود، و در فرمولاسیون خاک برای خوراک دام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

“استفاده از آن بسیار متنوع است، در تولید رنگ، بیش از ۲۰٪ از کربنات کلسیم تشکیل شده است، به عنوان پرکننده استفاده می شود. هنگام ساخت صابون به عنوان پایه استفاده می شود. در صنایع دارویی، به عنوان پایه برای انواع مختلف قرص نیز استفاده می شود.

کربنات کلسیم در مواد شوینده لباسشویی

مواد شوینده غیر یونی معمولاً از محصولات متراکم الکلها یا فنل ها با اکسید اتیلن تشکیل شده اند. سازنده در پودرهای شستشو با غیرفعال سازی یون های کلسیم و منیزیم که در غیر این صورت از مولکول های سورفاکتانت استفاده می کنن، اثر سورفاکتانت را افزایش می دهد.تولید کننده نرم کننده ها از طریق کمپلکس (مثلاً سدیم تریپلی فسفات یا اسید نیتریلو استیک)، رسوب گذاری (مثلاً کربنات سدیم) یا تبادل یونی (مثلاً زئولیت ها) کار می کنند. بیشتر آنها محلول های قلیایی تولید می کنند که به تمیز کردن کمک می کند زیرا بیشتر شوینده ها به طور موثر در حدود pH10-11 کار می کنند.

در صورت وجود آب سخت کربنات کلسیم رسوب می کند، فعالیت صابون بهبود می یابد. اما در صورت وجود آب شیرین، این تنش را کاهش پیدا می کند، اما حباب های صابون ایجاد نمی شود. در صورت وجود آب نمک، کربنات سدیم ممکن است باعث افزایش pH و در نتیجه تشکیل کربنات کلسیم شود. با این حال، به طور کلی ظرفیت کف شوینده ها با افزودن کربنات سدیم تا حد زیادی تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *