چرا در کاغذ کربنات کلسیم وجود دارد؟

کربنات کلسیم در کاغذ

کاغذ در کربنات کلسیم چه تاثیری دارد؟ شاید دلایلی مرتبط با ساختار و ویژگی های موجود در کربنات کلسیم باشد که موجب شده تا کاغذ و پوشش کلی آن را به خوبی بسازد.

کربنات کلسیم در صنعت کاغذ

کربنات کلسیم فراوان ترین کانی روی زمین است. معمولا کربنات کلسیم در سه شکل طبیعی سنگ آهک، گچ و سنگ مرمر وجود دارد. ادغام تولید و شیمیایی فرآیندهای مختلف برای آماده سازی انواع محصولات به جامعه مدرن ضروری است. برای تکمیل این فرایندها در صنعت کاغذ نیاز به بسیاری از ترکیبات مختلف برای بهبود این صنعت است. چهار نوع مواد معدنی کائولن رس، کربنات کلسیم، دی اکسید تیتانیوم و تالک در پر کردن و پوشش کاغذ استفاده می شود. دی اکسید تیتانیوم و تالک در مقادیر کم برای کاربردهای خاصی استفاده می شوند. از این رو مواد معدنی در این صنعت امروزه رسوب کربنات کلسیم و کائولن رس است. کربنات کلسیم روشن کننده نوری بهتر از رس است. خرید پودر کربنات کلسیم یکی از بهترین رنگهای روشن کننده نسبت به سایر مواد معدنی است.

مزایای قابل توجهی برای استفاده از این ماده در فرآیند کاغذ سازی وجود دارد. کربنات کلسیم را نمی توان در تولید کاغذ اسیدی استفاده کرد زیرا یک ماده قلیایی است که به شدت با شرایط کاغذ سازی اسیدی واکنش نشان می دهد. استفاده از این پودر در کارخانه کاغذ به عنوان یک ماده پرکننده در فرآیند تولید کاغذ قلیایی استفاده می شود. این ماده معدنی به عنوان یک رنگدانه پوششی استفاده می شود. در حال حاضر کربنات کلسیم بیش از دیگر مواد پرکننده کاغذ در تولید آن استفاده می شود. دلیل اصلی آن تولید کاغذ روشن و بزرگ است.

خرید کربنات کلسیم الیگودرز


کربنات کلسیم در دو نوع کربنات کلسیم زمین (GCC) و کربنات کلسیم رسوب (PCC) وجود دارد.

کربنات کلسیم زمین از سنگ آهک یا سنگ مرمر به علت روشنایی و خلوص بالا آنها تولید می شود. به طور کلی، شکل ذرات کربنات کلسیم، رمبوگرام است. این ماده پرکننده در فرایند کاغذ سازی قلیایی استفاده می شود. روشنایی ۸۶-۹۵٪ است.

مزایای کربنات کلسیم زمین (GCC)

 • ارزانتر است و دارای روشنایی بالا است.
 • با توجه به شکل ذرات یک سطح متخلخل بر روی ورق کاغذ ایجاد می کند.
 • آب گریز است. اجازه پخش آب یا جذب آن روی سطح را نمی دهد.
 • به بهبود چاپ و نشر کمک می کند.

علت وجود کلسیم کربنات در کاغذ

حال می خواهیم به ادامه بررسی وجود ماده مفید و با ارزش این ماده در کاغذ بپردازیم تا بدین طریق ضمن افزایش آگاهی خود، بتوانیم عملیات مهم را به درستی و با داشتن آگاهی و دانش کافی انجام دهیم.

شکل ذرات خرد شده GCC یک مشکل است، بیشتر ساینده است و عمرماشین آلات کاغذ را کوتاه می کند.

کربنات کلسیم رسوب شده(PCC) توسط واکنش های شیمیایی تولید می شود و این فرآیند به عنوان فرایند کربناتیزه شناخته می شود. معایب GCC را بهبود می بخشد. خواص براق و روشنایی را برای کاغذ فراهم می کند. روشنایی آن ۹۰-۹۷٪ است و محصول اصلی مورد استفاده در صنعت کاغذ، کربنات کلسیم رسوب شده است.

کاربرد کربنات کلسیم در کاغذ


مزایای کربنات کلسیم رسوب (PCC)

 • سرعت و بهره وری ماشین را افزایش می دهد.
 • باعث بهبود زهکشی می شود.
 • بهبود کارایی دستگاه
 • بهبود کیفیت چاپ
 • فرآیند تولید کاغذ با هزینه موثر
 • افزایش غلظت و روشنایی
  PCC کمتر از GCC ساینده است.
 • کاهش مصرف فیبر در مقایسه با GCC یا تالک
 • نگهداری بیشتر نسبت به سایر پرکننده های کاغذی
  -میزان خمیر کاغذ مورد نیاز را کاهش می دهد و درخت های کمتری در تهیه کاغذ قطع می شوند.
  ورق های کاغذی تشکیل شده ازPCC معمولا ضعیف تر از ورق های کاغذی حاوی GCCاست.
  PCC در کارخانه تولید و به راحتی حمل و نقل می شود ودر دسترس است. در مقابلGCC و کائولن رس باید استخراج و پردازش شوند و سپس به کارخانه کاغذ فرستاده شوند.
  پودر کربنات کلسیم خواص اپتیکی خوب را به کاغذ گرافیکی می دهد و نسبتا ارزان است. بنابراین کاربرد کربنات کلسیم برای تولید کاغذ به طور پیوسته افزایش یافته است. اما مقدار بالای این ماده در کاغذ برای بازیافت و بسته شدن مدارهای آب منجر به غلظت بالایی از یون های کلسیم، در فرآیند آب کارخانه های کاغذ می شود. پودر کربنات کلسیم همچنین می تواند به عنوان یک رنگدانه سفید در بسیاری از جوهرهای چاپ استفاده شود. کربنات کلسیم همچنین pH را در محدوده قلیایی حفظ می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *