چرا چرخه سنگ مهم است؟

دلیل اهمیت چرخه ی سنگ

چرا چرخه سنگ مهم است؟چرخه سنگ پیوستگی مداوم تشکیل سنگ، فرسایش و اصلاح است. نیروهای آن به مدت ۴٫۵ میلیارد سال سطح زمین را شکل داده اند. خواص حیاتی آن توسط جریانهای همرفت زیادی در گوشته ایجاد می شود که باعث حرکات پوسته (تکتونیک صفحه ای) می شود که قاره ها، رشته کوه ها و حوضه های اقیانوس را تشکیل می دهد. با گذشت زمان، پوسته زمین تغییر یافته، اصلاح و فرسایش یافته و سنگهای آذرین، رسوبی و دگرگونی ایجاد می کند.

چرخه اولیه سنگ

اولین سنگهای زمین (آذرین) از مذاب خنک شده و دو نوع سنگ کلی ایجاد می کنند: بازالت و گرانیت. بازالت سنگی متراکم و غنی از آهن است و کف اقیانوس ها را تشکیل می دهد. گرانیت سنگی متراکم و غنی از سیلیکات است که از قاره ها تشکیل شده است. فرسایش تدریجی آنها مواد مغذی را در زیست کره آزاد کرده است.

تشکیل خاک

سطح زمین در یک حالت بازیافت آهسته اما مداوم قرار دارد که در نهایت خاک (ماده ای که گیاهان در آن رشد می کنند) ایجاد می کند. زمین پویا امکان تشکیل آن را فراهم می کند و بدون آن هیچ گیاه یا حیات دیگری وجود نخواهد داشت.

مواد معدنی برای زندگی

حرکات پوسته زمین مواد معدنی مانند سدیم، آهن، پتاسیم و کلسیم را به زیست کره آزاد می کند. سدیم و پتاسیم برای سیستم عصبی بسیار مهم است، در حالی که کلسیم یک ترکیب اساسی برای سنتز استخوان است. بسیاری از سنگها حاوی کربنات کلسیم هستند. و این نوع سنگهای کربنات کلسیم دار فراوانی بسیاری در زمین دارند. تقریبا در همه جای کره خاکی کربنات کلسیم یافت می شود. کربنات کلسیم بسیار مفید جهت صنایع تولیدی و نقش ویژه ای در صنعت دارد.

انرژی

چرخه سنگ قابل پیش بینی است و بینشی در مورد مکان های احتمالی منابع انرژی فراهم می کند. به عنوان مثال، سوخت های فسیلی در محیط های رسوبی یافت می شوند در حالی که عناصر رادیواکتیو برای انرژی هسته ای (اورانیوم) ممکن است در محیط های آذرین یا رسوبی یافت شوند.

مصالح ساختمانی

هزاران سال است که از آهن، سنگ آهک و پودر کربنات کلسیم، سنگ مرمر، گرانیت و بازالت برای مصالح ساختمانی استفاده می شود. ساختارهای شهرها به آنها بستگی دارد و وجود آنها ناشی از چرخه سنگ است.سنگهای قیمتی و ارز طلا، الماس، یاقوت و زمرد به عنوان ارز، سرمایه گذاری و تزئینات استفاده می شوند. اکتشافات آنها مبتنی بر دانش فرآیندهای زمین بوده و نقشی اساسی در معاملات روان تجارت بین جامعه ایفا کرده است