چرا کربنات کلسیم در آب به صورت محلول کامل نیست؟

کربنات کلسیم در آب

چرا کربنات کلسیم در آب به صورت محلول کامل نیست؟صرفاً به این دلیل که پیوندهای الکترواستاتیک بین آنیون کربنات و یون کلسیم بسیار قوی هستند و نمی توانند با حل شدن توسط مولکول های آب بر آن غلبه کنند.در واقع بیشتر کربناتها در محلول نیستند (موارد استثنا وجود دارد؟). این ماده یک یون منفی دو برابر باردار است که باید پیوندهای الکترواستاتیکی قوی با یونهای فلزی ایجاد کند – یون کلسیم دو برابر شارژ شده، Ca2 + ، باید پیوندهای یونی قوی تشکیل دهد، و در واقع چنین است.دانشمندان علوم فیزیکی، به دنبال داده های واقعی هستند و اعتراف می کنند که جدول مناسبی پیدا نمی کنند.البته بعضی محققان روی مقدار عددی۱۰ میلی گرم در لیتر در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد اتفاق نظر دارند.

چرا کربنات کلسیم در آب به صورت محلول کامل نیست؟

آیا باید pH محلول افزایش یابد، آیا انتظار دارید که حلالیت پودرکربنات کلسیم بالا یا پایین برود؟ آیا یون کربنات در pH پایین تر به صورت کربنات باقی می ماند؟

این سوالات همیشه برای محققان و دانشمندان در مورد حلالیت کربنات کلسیم در آب وجود داشته است. در واقع هر یک از تیم های تحقیقاتی در این زمینه ها پژوهش های بسیاری را انجام داده و بسیاری از این آزمایشات مختلف و گوناگون را انجام داده اند.تنها جواب قطعی در این مورد که چرا کربنات کلسیم به طور کامل در آب محلول نیست همین نکته ای است که ذکر شد، پیوند های الکترواستاتیک بین آنیون کربنات و یون کلسیم بسیار قوی هستند و مولکول های آب نمی توانند آنها را از هم جدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *