آنچه که باید راجب قرص جوشان کربنات کلسیم بدانید!

قرص جوشان کلسیم کربنات

قرص کلسیم کربنات چیست؟

آنچه که باید راجب قرص جوشان کربنات کلسیم بدانید .کربنات کلسیم یک نمک کلسیم است. به عنوان یک ضد اسید برای تسکین علائم سوء هاضمه و دل درد استفاده می شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از پوکی استخوان، به عنوان مکمل کلسیم و برای درمان سطح بالای فسفات در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی استفاده می شود. این دارو ممکن است برای اهداف دیگر نیز استفاده شود. اگر سوالی دارید از ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا داروساز خود بپرسید.

آنچه که باید راجب قرص جوشان کربنات کلسیم بدانید!

قرص جوشان کربنات کلسیم چیست و چه فوایدی دارد؟

برای اینکه کلسیم در بدن جذب شود و سلولهای بدنی به عنوان ماده مغذی فرآیند شوند، باید به صورت موجود در دسترس باشد. این روند به طور کلی باید در معده انجام شود. اما، اگر قدرت هضم در افراد ضعیف است یا قرص به طور نامناسبی تولید شده است، ممکن است کلسیم در دسترس نباشد که بیشتر آن می تواند از طریق سیستم عبور کند.

اخیراً، پودرکلسیم کربنات جوشان در بازار مورد توجه قرار گرفته است. قرص های جوشان در آب حل می شوند، اجازه می دهد تا کلسیم حل شود و یونیزه شود. از آنجا که این محصول در لیوان به فرم موجود زیستی تبدیل می شود، قدرت جذب به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. علاوه بر این، pH قرص جوشان یک محلول بافر ایجاد می کند، که همچنین باعث افزایش جذب کلسیم در دستگاه گوارش می شود. یکی دیگر از مزایای قرص جوشان این است که یک قرص، به دلیل اندازه بزرگتر، کل مقدار توصیه شده روزانه کلسیم را تأمین می کند.

قرص جوشان کلسیم کربنات در نظر گرفته شده باید قبل از تجویز در آب حل شود یا پراکنده شود. این ماده از ترکیبات فعال، یک ماده قلیایی و یک اسید آلی و سایر مواد کمکی تشکیل شده است. یک قرص جوشان معمولی دارای قطر ۱ اینچ و وزن حدود ۴ تا ۵ گرم است، بنابراین یک سیستم کامل برای ارائه مقدار کلسیم توصیه شده روزانه (۱۰۰۰ میلی گرم) برای زنان بزرگسال است.

کربنات کلسیم یکی از اشکال موجود در دسترس نمکهای کلسیم است که به دلیل فراوانی، مقرون به صرفه بودن و غلظت بالای کلسیم (۴۰٪) به طور گسترده در مکمل های غذایی استفاده شده است. با این حال، به طور کلی، شکل کربنات کلسیم قابل جذب نیست (۴ تا ۲۰ درصد)، زیرا محلول در آب نیست و باید با اسید معده واکنش دهد تا به کلسیم قابل جذب آزاد تبدیل شود. افرادی که از هیپوکلریدریا (ترشح کم اسید در معده) یا آکلرو هیدریا رنج می برند، به جای جذب قرص کربنات کلسیم، بیشتر آنها دفع می کنند و منجر به یبوست می شوند. علاوه بر این، واکنش کربنات کلسیم و اسید معده گاز دی اکسید کربن تولید می کند و باعث نفخ شکم می شود.

قرص های جوشان کربنات کلسیم بر این معایب غلبه می کنند. در نظر داشته باشید، وقتی قرص های جوشان کربنات کلسیم در آب قرار می گیرند، کربنات کلسیم با اسید آلی، معمولاً اسید سیتریک واکنش می دهد و به یون های کلسیم قابل جذب آزاد تبدیل می شود. همچنین، از آنجا که در حین انحلال قرص های جوشان، دی اکسید کربن آزاد می شود، هیچ گاز معده ای در معده تولید نمی شود، نفخ را از بین می برد و ناراحتی دستگاه گوارش فوقانی را کاهش می دهد. از دیگر مزایای قرص های جوشان‌ کلسیم کرنات می توان به قابلیت حمل بالا، عطر و طعم و قابل تولید مجدد اشاره کرد. بنابراین، با استفاده از قرص های جوشان کربنات کلسیم، می توان تمام مزایای فرم های جامد و مایع مکمل های کلسیم را بدست آورد.

قرص جوشان کربنات کلسیم برای پوکی استخوان

کلسیم عامل استحکام استخوان ها است. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.قرص جوشان کلسیم کربنات دارای ویتامین D و کلسیم می باشد، که هر دو باعث مستحکم شدن استخوان های بدن و دندان ها می شود و در جلوگیری از بیماری پوکی استخوان نقش ویژه ای دارد. نقش ویتامین D در بدن هر فرد این است که به جذب کلسیم کمک می کند و اگر میزان ویتامین D در بدن شخص کافی نباشد جذب کامل کلسیم در بدن انجام نخواهد شد.

فواید قرص جوشان کلسیم:

• بیخوابی را کاهش میدهد.

• ضربان قلب را تنظیم می نماید.

• در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن نقش اساسی دارد.

• در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.

نحوه مصرف قرص جوشان کلسیم کربنات: این دارو دریک لیوان آب حل کرده و مصرف کنید.

شرایط نگهداری:

درجای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

هشدار مصرف :

• زنان باردار و شیرده حتماً قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

• در صورت مصرف هرگونه دارو، قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

• کلسیم کربنات اثرات کینولون ها را کاهش می دهد مصرف همزمان سدیم پلی استیرن سولفونات باعث افزایش ریسک اسیدوز، در بیماران با نارسایی کلیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.