آنچه باید از تولید سنگ آهک بدانید

آنچه باید از تولید سنگ آهک بدانید آهک از سنگ آهک بومی یا سنگ کربنات کلسیم، یکی از فراوانترین مواد در پوسته زمین، ساخته می شود. سنگ آهک و گچ هر دو سنگ رسوبی هستند و از نظر شیمیایی به عنوان کربنات کلسیم شناخته می شوند.هنگام له شدن یا آسیاب شدن، به طور گسترده ای به عنوان مصالح سنگی و محصولات ساختمانی استفاده می شود.به عنوان یک ماده اولیه، سنگ دانه بندی کربنات کلسیم همچنین می تواند برای تشکیل آهک فرآوری شود. هنگامی که سنگ در یک کوره مخصوص طراحی شده تا بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و اکسید کلسیم ایجاد می کند، در غیر این صورت آهک شناخته می شود. درباره هر یک از ۴ مرحله فرآیند تولید بیشتر بیاموزید:

  • زمین شناسی
  • انواع کوره
  • چگونه آهک درست می شود
  • اکتشاف
آنچه باید از تولید سنگ آهک بدانید

آنچه باید از تولید سنگ آهک بدانیدکانسارهای قابل بهره برداری صنعتی با خلوص کربنات و ضخامت کانسار مشخص می شوند. بنابراین، هر سایت استخراج بالقوه کاملاً از قبل بررسی می شود. تأثیرات زیست محیطی استخراج یک معدن قبل از افتتاح یک معدن جدید با دقت ارزیابی شده و بازسازی در آینده آن پیش بینی شده است.زمین شناسان ابتدا یک نقشه زمین شناسی از سایت معدن ایجاد می کنند که ذخایر موجود و درجه های کیفیت آنها را نشان می دهد. با کمک فن آوری های مدرن مانند  GNSS، زمین شناس قادر به ایجاد مدل بلوکی است.اثرات بالقوه زیست محیطی نیز قبل از افتتاح یک معدن جدید با دقت ارزیابی شده و بازسازی آینده آن قبل از شروع عملیات برنامه ریزی شده است.فن آوری ها و تخصص های مدرن امکان استفاده بهینه از این منابع طبیعی را فراهم می کند. این کار امکان استخراج اقتصادی، اکولوژیکی و پایدار سنگ آهک یا دولومیت را فراهم می کند.

  • استخراج

تمام مراحل تولید هر نوع آهک پس از بررسی دقیق از معدن سنگ کربنات کلسیم آغاز می شود.بیشتر سنگ کربنات کلسیم از طریق انفجار استخراج می شود. در پشت سطح سنگ، سوراخ هایی برای قرار دادن مواد منفجره ایجاد می شود. هنگامی که منفجر می شود، هر بار ۳۰۰۰۰ تن سنگ منفجر می شود. در انفجارهای امروزه از آخرین فناوری استفاده می کنند که به موجب آن از چاشنی های الکترونیکی مدرن برای کاهش لرزش به حداقل می رسد.سپس صخره های جدا شده توسط بیلهای عظیم الجثه، که در امتداد اضلاع سنگ ها ایجاد شده اند، در معدن پدیدار و جمع می شوند.بیل مکانیکی سنگ های بزرگ را در مخازن بارگیری می کند تا آنها را به سنگ شکن های اولیه منتقل کند.

  • خرد کردن و شستن

کامیون ها سنگ آهک را به یک سنگ شکن اولیه بزرگ تبدیل می کنند که معمولاً برای شکستن سنگ به ضربه یا فشرده سازی متکی است. بسته به اندازه سنگ خوراک مورد نیاز و کوره ای که در آن تغذیه می شود، همان سنگ می تواند از طریق یک سنگ شکن دوم و حتی سوم عبور کند تا جرم آن حتی بیشتر کاهش یابد.سپس سنگ در محدوده وسیعی از اندازه های مختلف از سنگ کوره ۱۲۵ میلی متر تا گرد و غبار غربال می شود. مقداری از سنگ در این مرحله شسته می شود تا ذرات رس باقیمانده را از بین ببرد.

  • طبقه بندی

سنگ آهک پس از خرد کردن بر اساس کاربرد نهایی آن در بخشهای مختلف طبقه بندی می شود. به عنوان مثال، سنگهای بزرگتر در کوره های شفت کلسینه می شوند و کوچکترها به کوره های دوار می روند. بعضی از کسرها مصالح سنگی برای راه سازی یا پودر سنگ آهک تا آسیاب شده هستند.

کلسیناسیون فرآیند حرارتی گرم کردن سنگ آهک یا سنگ کربنات کلسیم است. سپس این سنگ فرآوری شده توسط نقاله ها به کوره های آهک منتقل می شود. فرایند سوزاندن آهک در داخل کوره ها به منظور تجزیه کربناتهای کلسیم و منیزیم، نیاز به حرارت کافی برای انتقال به سنگ آهک دارد. انتقال حرارت برای سوزاندن آهک را می توان به سه مرحله اصلی تقسیم کرد:

  • منطقه پیش گرم: سنگ آهک با تماس مستقیم با گازهای خارج شده از منطقه کلسینگ تا حدود ۸۰۰ درجه سانتی گراد گرم می شود.
  • منطقه کلسینگ: سوخت در هوای گرم شده از منطقه خنک کننده می سوزد. این گرمای بالاتر از ۹۰۰ درجه سانتیگراد را تولید می کند و سنگ آهک را به آهک سریع و CO2 تبدیل می کند.
  • منطقه خنک کننده: آهک سریع که از منطقه کلسینگ در ۹۰۰ درجه سانتیگراد خارج می شود با تماس مستقیم با هوای خنک کننده خنک می شود.

در حال حاضر سه نوع مشخص کوره کار می کند، این موارد عبارتند از: کوره های شافت، کوره های دوار و کوره های احیا کننده جریان موازی شافت دوقلو. هر کوره بسته به نوع سنگ خوراک مورد استفاده و کیفیت آهک زنده مورد نیاز انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.