آنچه باید در مورد انواع سنگ و مواد معدنی بدانید

انواع سنگ و مواد معدنی

آنچه باید در مورد انواع سنگ و مواد معدنی بدانید سنگ ها و مواد معدنی زیادی مثل کربنات کلسیم و سنگ آهک در اطراف ما هستند! بعضی از انواع سنگ ها مانند سنگ دانه بندی کربنات کلسیم به صورت فراوانی یافت می شوند، در صورتی که بعضی از انواع سنگها کمیاب هستند.آنها به ما در توسعه فن آوری های جدید کمک می کنند و در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده ما از سنگ و مواد معدنی به عنوان مصالح ساختمانی، مواد آرایشی، اتومبیل، جاده و لوازم خانگی است. برای حفظ یک سبک زندگی سالم و تقویت بدن، انسانها باید روزانه مواد معدنی مصرف کنند. سنگ ها و مواد معدنی نقش مهمی در سیستم های طبیعی مانند تأمین زیستگاه مثل صخره های پارک ملی گرند کانیون که لانه های کندور در معرض خطر قرار دارند، و یا مواد مغذی خاک را در ردوود  که بلندترین درختان جهان رشد می کنند، تأمین می کنند.

سنگها و مواد معدنی برای یادگیری در مورد مواد، ساختار و سیستمهای خاکی مهم هستند. مطالعه این اشیا طبیعی شامل درکی از علوم زمین، شیمی، فیزیک و ریاضیات است. کارآموز می تواند با درک هندسه بلور، توانایی تجسم اشیا  ۳ بعدی یا دانستن میزان تبلور، درک کاملی را بدست آورد.سنگهای آذرین نفوذی از ماگما تشکیل شده اند که در عمق زیر سطح زمین خنک و محکم می شوند. اثر عایق بندی سنگ اطراف باعث می شود که ماگما خیلی آهسته جامد شود. خنک شدن آهسته به این معنی است که دانه های معدنی منفرد مدت زمان زیادی برای رشد دارند، بنابراین سنگهای نفوذی از نظر ویژگی دانه درشت هستند.

آنچه باید در مورد انواع سنگ و مواد معدنی بدانید

سنگهای آذرین برافروخته از ماگما تشکیل می شوند که در سطح یا نزدیک سطح زمین خنک و جامد می شوند. قرار گرفتن در معرض دمای نسبتاً خنک جو یا آب باعث می شود که ماگمای فوران شده خیلی سریع جامد شود. خنک سازی سریع به این معنی است که دانه های معدنی منفرد فقط زمان کوتاهی برای رشد دارند، بنابراین اندازه نهایی آنها بسیار ریز یا دانه ریز است. بعضی اوقات ماگما آنقدر سریع خاموش می شود که مواد معدنی جداگانه فرصتی برای رشد ندارند. به این ترتیب است که gtass آتشفشانی شکل می گیرد.

سنگهای رسوبی الاستیک از قطعات سنگهای از قبل موجود تشکیل شده اند. قطعات سنگ با هوازدگی شل می شوند، سپس در اثر فرسایش به حوضه یا فرورفتگی محل رسوب رسانده می شوند. اگر رسوب به صورت عمیق دفن شود، متراکم و سیمانی می شود و سنگ رسوبی ایجاد می کند.سنگهای رسوبی الاستیک ممکن است دارای ذراتی باشند که اندازه آنها از رس میکروسکوپی تا تخته سنگهای عظیم باشد. نام آنها بر اساس اندازه دانه آنها است.سنگهای رسوبی شیمیایی در اثر بارش شیمیایی ایجاد می شوند. این فرآیند زمانی آغاز می شود که آب از طریق سنگ برخی از مواد معدنی را حل کرده و آنها را از منبع خود دور می کند. سرانجام، با تبخیر آب یا اشباع بیش از حد آب، این مواد معدنی مجدداً رسوب می یابند.

سنگهای رسوبی بیولوژیک از موجوداتی که قبلاً زنده بوده اند تشکیل می شوند. آنها ممکن است از مواد پنبه ای غنی از کربن انباشته شده یا از رسوبات پوسته حیوانات تشکیل شوند. کربنات کلسیم از این دسته است. سنگی که به صورت کلوخه کربنات کلسیم، کربنات کلسیم دانه بندی شده و پودر کربنات کلسیم و یا پودر کربنات کلسیم کوتد در صنایع مختلفی کاربرد دارد.زمانی که فشار، مواد معدنی مسطح یا کشیده درون سنگ را به جلو می راند، در نتیجه تراز می شوند، محلول دهی ایجاد می شود. این سنگها سازه ای پلاستیکی یا ورق مانند ایجاد می کنند که جهت اعمال فشار را منعکس می کند.

آنچه باید در مورد انواع سنگ و مواد معدنی بدانید سنگهای دگرگونی بدون برگ دارای ساختار پلاستیکی یا ورق مانند نیستند. روش های مختلفی وجود دارد که می تواند سنگ های بدون لایه را تولید کند. بعضی از سنگها مانند سنگ آهک از مواد معدنی ساخته شده که صاف یا کشیده نیستند و هر چقدر فشار وارد کنید، دانه ها تراز نمی شوند! نوع دیگری از دگرگونی، دگرگونی تماسی هنگامی رخ می دهد که سنگ داغ آذرین به برخی از سنگهای موجود از قبل نفوذ کند. سنگ موجود در اصل در اثر گرما پخته می شود و ساختار معدنی سنگ بدون فشار اضافی تغییر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *