آنچه باید از قرص های کلسیم کربنات بدانیم

قرص های کربنات کلسیم

آنچه باید از قرص های کلسیم کربنات بدانیم قرص های کربنات کلسیم (Calcium carbonate) هنگامی که مصرف کلسیم در رژیم غذایی کافی نیست به عنوان یک مکمل غذایی به کار می رود و در درمان کمبود کلسیم استفاده می شود. قرص کربنات کلسیم همچنین به عنوان یک آنتی اسید برای کاهش سوزش سر دل و ناراحتی معده نیز استفاده می شود

آنچه باید از قرص های کلسیم کربنات بدانیم

نحوه استفاده از قرص های کربنات کلسیم به صورت خوراکی

این دارو را از طریق دهان همراه غذا مصرف کنید. اگر محصول شما حاوی سیترات کلسیم است، ممکن است آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید یا طبق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید. برای بهترین جذب، اگر دوز روزانه شما بیش از ۶۰۰ میلی گرم است، دوز خود را تقسیم کرده و در طول روز قرار دهید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. اگر از محصول جویدنی استفاده می کنید، قبل از بلعیدن آن را خوب بجوید. اگر از قرص جوشان استفاده می کنید، اجازه دهید قرص قبل از نوشیدن کاملاً در یک لیوان آب حل شود. قرص را کامل نجوید و قورت ندهید. اگر از محصول یا پودر مایع استفاده می کنید، دارو را با قاشق یا دستگاه اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را دریافت کرده اید. از قاشق خانگی استفاده نکنید. اگر محصول مایع سوسپانسیون است، بطری را قبل از هر دوز به خوبی تکان دهید.به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به سلامتی، هر روز آنرا در یک ساعت مشخص مصرف کنید.

اگر پزشک توصیه کرده است رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید، بسیار مهم است که رژیم را دنبال کنید تا بیشترین سود را از این دارو ببرید و از عوارض جانبی جدی آن جلوگیری کنید. مکمل ها / ویتامین های دیگر را مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک خود دستور داده شود.اگر فکر می کنید ممکن است یک بیماری جدی داشته باشید، سریعاً با پزشک‌ در میان‌ بگذارید.

مصرف بیش از حد قرص های کربنات کلسیم

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفس را دارد، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: حالت تهوع / استفراغ، کاهش اشتها، تغییرات ذهنی / روحی، سردرد، ضعف، خستگی باشد.

نکاتی در مورد قرص کلسیم کربنات

غذاهای غنی از کلسیم شامل: محصولات لبنی (به عنوان مثال، شیر، ماست، پنیر، بستنی)، سبزیجات برگ سبز تیره (به عنوان مثال، کلم بروکلی، اسفناج) و غذاهای غنی شده با کلسیم (به عنوان مثال، آب پرتقال).ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند. غذاهای غنی از ویتامین D عبارتند از: لبنیات غنی شده، تخم مرغ، ساردین، ​​روغن ماهی. ویتامین D نیز در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب توسط بدن ساخته می شود.

تمام قرارهای منظم پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. اگر پزشک شما را به استفاده از این دارو راهنمایی کرده است، باید آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (به عنوان مثال ، سطح کلسیم) به طور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز از دست رفته دارو

اگر دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

طریقه نگهدادی کربنات کلسیم

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. اگر در مورد نگهداری سوالی دارید، از داروساز خود سوال کنید. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دور ریختن محصول با خیال راحت، با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.هنگام مصرف پودر کربنات کلسیم از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟ قبل از مصرف مولتی ویتامین ها، مکمل های معدنی یا آنتی اسیدها هنگام مصرف کربنات کلسیم، از پزشک یا داروساز سوال کنید.

عوارض جانبی کربنات کلسیم

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر؛ مشکل تنفس تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

  • ادرار کم
  • مقادیر بالای کلسیم در خون – حالت تهوع، استفراغ، یبوست، افزایش تشنگی یا ادرار

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناراحتی معده
  • یبوست

چه داروهای می توانند کربنات کلسیم را تحت تأثیر قرار دهند؟

کلسیم می تواند جذب برخی از داروها را برای بدن دشوار کند. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، آنها را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۴ یا ۶ ساعت پس از مصرف کربنات کلسیم مصرف کنید.سایر داروها ممکن است با کربنات کلسیم تداخل داشته باشند، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در مورد تمام داروهای فعلی و هر دارویی که شروع یا استفاده از آن را متوقف کرده اید به پزشک اطلاع دهید.بنابراین؛ قبل از مصرف قرص کربنات کلسیم با یک پزشک مشورت کنید. چراکه ممکن است باعث ایجاد برخی علائم در بدن شما شود. هیچ دارویی را بدون نسخه پزشک مصرف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.