با ضایعات پودر کربنات کلسیم چه می کنند؟

در این مطلب به این میپردازیم که با ضایعات پودر کربنات کلسیم چه می کنند؟

پودر کربنات کلسیم کلسیم (CO3)

خواص شیمیایی

الف) خلوص موجود از ۹۸٪ تا ۹۹٫۹٪

ب) درجه صنعتی (غیر خوراکی)

ج) درجه مواد غذایی (FCC) و درجه دارویی (USP)

د) درجه الکترونیکی

با ضایعات پودر کربنات کلسیم چه می کنند

نمونه ای از کاربرد های کربنات کلسیم

ضایعات پودر کربنات کلسیم کاربردهای فراوانی دارد: در تولید فولاد و در پردازش فلزات غیر آهنی. در آجر، ملات و بتن برای ساخت و ساز؛ به عنوان یک ماده اولیه در شیشه؛ در ساخت جاده ها و سدها؛ در ساخت کاغذ، رنگ. فرش و سایر پوشش های کف. و در تصفیه آب، پسماندهای صنعتی، گازها و زباله های خانگی. این ماده همچنین برای کاهش اسیدیته خاک در کشاورزی، جذب آب و افزودن کلسیم در محصولات غذایی و استخراج شکر استفاده می شود. ضایعات پودر کربنات کلسیم در صنعت رنگ و لاستیک سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کربنات کلسیم یک افزودنی همه کاره برای استفاده در طیف وسیعی از کاربردهای پلاستیکی و الاستومری است. کربنات کلسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی CaCO3 است. این ماده رایج در تمام نقاط جهان در سنگ یافت می شود و جز اصلی پوسته ارگانیسم های دریایی، حلزون ها، مرواریدها و پوسته های تخم مرغ است. کربنات کلسیم ماده فعال موجود در آهک کشاورزی است و معمولاً عامل اصلی ایجاد آب سخت است.

آیا می توان از “زباله” های کربنات کلسیم در صنایع دیگر استفاده کرد تا بتوانیم آنها را از محل دفن زباله دور کنیم؟

بسته به خلوص، اندازه و سایر عوامل تجاری، CaCO3 کاربردهای بالقوه زیادی دارد. من پیشنهاد می کنم که به فرآیند خوب نگاهی بیندازید و ببینید چه پیشرفتهایی برای “کنترل کیفیت” زباله ها باید انجام شود. حتی ممکن است منجر به کنترل سودآوری بیشتری در کارخانه شود. برای CaCO3 کاربردهای زیادی وجود دارد. به یاد داشته باشید که شما باید متفاوت در مورد زباله فکر کنید و با آنها به عنوان یک منبع و نه به عنوان یک زباله رفتار کنید.پودر کربنات کلسیم (CaCO3) در بسیاری از صنایع از جمله در صنعت سیمان که در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده پر کننده است.

انواع کربنات کلسیم

  • کربنات کلسیم طبیعی: CaCO3 طبیعی را می توان از کلسیت و آراگونیت موجود در معادن بدست آورد. این CaCO3 را می توان در سنگ آهک و سایر انواع سنگ یافت. پودر CaCO3 زباله به عنوان محصول جانبی در کارخانه های اره کاری سنگ با اندازه ذرات معمولی ۰٫۵ – ۱ میکرومتر تولید می شود. پودر CaCO3 همچنین می تواند از واکنش دی اکسید کربن با هیدروکسید کلسیم تولید شود: Ca (OH) 2 + CO2 -> CaCO3.
  • کربنات کلسیم رسوبی: CaCO3 رسوب شده دارای خلوص بالا (۹۸ – ۹۹٪) است و می تواند با یک مورفولوژی بلوری خاص تولید شود.در این تحقیق، کاربرد ضایعات پودر CaCO3 به عنوان ماده اولیه در تولید سیمان بررسی شد.

نمونه ها از کارخانه های تراش سنگ در اطراف نی ریز، ایران جمع آوری شد. تقریباً ۱۷۵ کارخانه اره سنگ در این منطقه وجود دارد و همه آنها پودر CaCO3 تولید می کنند. هر کارخانه حدود ۱۰ tpd پودر خالص و میکرونیزه CaCO3 تولید می کند که می تواند به عنوان ماده پرکننده و ماده اولیه در بسیاری از صنایع مانند سیمان مورد استفاده قرار گیرد.

میانگین اندازه ذرات از ۰٫۵۳۳ تا ۱٫۹۲۵ میکرومتر متغیر است. میانگین قطر معادل طولی ۶۶۸/۰ میکرومتر و متوسط ​​قطر معادل سطح آن ۱٫۴۲۴ میکرومتر بود. وقتی از طریق الک ۳۲۵ مش (۴۴ میکرومتر) انجام شد، میانگین درصد CaCO3 که روی الک باقی مانده بود، ۰۲/۰ درصد بود. این نتایج نشان می دهد که پودرها برای استفاده به عنوان پرکننده و ماده اولیه در تولید سیمان مناسب هستند.

نتیجه

کربنات کلسیم حاصل از اره سنگ مرمر توسط XRF و DLS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج نشان داد که مشابه پرکننده هایی است که در حال حاضر در صنعت سیمان استفاده می شود. بنابراین، ضایعات پودر کربنات کلسیم می تواند به عنوان یک پرکننده جایگزین ارزان قیمت مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *