سنگ آهک(کربنات کلسیم) یا سنگ مرمر تفاوت درچیست؟

سنگ آهک یا سنگ مرمر

سنگ آهک(کربنات کلسیم) یا سنگ مرمر تفاوت درچیست؟ اگر انتخاب میز کار آشپزخانه برای سنگ اندازی را محدود کرده اید، تنها بخشی از راه آنجا هستید! با وجود انواع مختلفی از سنگ، شما باید انتخاب خود را برای سنگ طبیعی یا مصنوعی طراحی شده مشخص کنید. و سپس بیشتر به گرانیت، سنگ مرمر یا سنگ آهک یا سنگ دانه بندی کربنات کلسیم فکر کنید. دو مورد آخر می توانند پیچیده ترین تصمیم برای تصمیم گیری باشند. از نظر بسیاری از اهداف، این دو بسیار شبیه یکدیگر هستند.

سنگ آهک(کربنات کلسیم) یا سنگ مرمر تفاوت درچیست؟

تفاوت زمین شناسی سنگ آهک(کربنات کلسیم) یا سنگ مرمر

این دو نوع سنگ اختلافات زمین شناسی مشخص شده ای دارند. اصلی ترین آنها فرآیند دگرگونی است. سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که به طور معمول از فسیل های کربنات کلسیم تشکیل شده است. هنگامی که سنگ آهک رسوبی از طریق فرآیند های تشکیل سنگ در زیر گرمای شدید فشرده می شود، سنگ مرمر توسط دانه های تبلور مجدد تشکیل می شود. گرچه این روند فقط برای زمین شناسان بسیار مهم است و از نظر طراحان و تأمین کنندگان آشپزخانه، همه تفاوت ها بصری است.

  • تفاوت بصری

تفاوت بصری اصلی بین سنگ آهک(کربنات کلسیم) و سنگ مرمر چیست؟ واقعاً همه اینها مربوط به مارک های سنگ است. تخته سنگ های مرمر دارای آن الگوهای منحصر به فرد رگه گذاری است که در ستون های مرمر و موارد مشابه مشاهده کرده اید. این همان چیزی است که به سنگ مرمر شهرت زیبایی و شیکی می بخشد. برعکس، سنگ آهک ظاهری صاف و دانه ریز دارد. که می تواند احساس لطیف و طبیعی در آن ایجاد کند. سنگ مرمر می تواند در اسلب های بزرگ قابل توجه باشد، در حالی که سنگ آهک نرم تر است و می تواند به شکل های پیچیده تری تراشیده شود.

  • محدوده های رنگی

هنگام تصمیم گیری، بین سنگ آهک ( سنگ کربنات کلسیم) و سنگ مرمر، طیف رنگ های بالقوه باید یک نکته اساسی باشد. سنگ مرمر در تنوع رنگی گسترده تری نسبت به سنگ آهک موجود است. طیف رنگ موجود شامل رنگ های سفید، سیاه، صورتی، سبز، آبی و خاکستری است. بنابراین اگر مفهوم آشپزخانه شما به رنگ های آبی متمایل است، شما فقط می توانید با انتخاب سنگ مرمر این طرح را تقویت کنید. از طرف دیگر، شاید طراحی آشپزخانه شما بیشتر سبک کلاسیک باشد و از ویژگی های خنثی برخوردار باشد. در اینجا، برنزه ها و قهوه ای های آهکی خاموش و روستایی بیشتر می توانند مناسب تر باشند.

  • تفاوت عملکردی

با مهر و موم شدن، هر دو این سنگها با دوام بوده و نگهداری آنها آسان است. تفاوت جزئی در این است که سنگ آهک سنگ نرم تری نسبت به سنگ مرمر است. با این حال، این نباید به راحتی آسیب برساند. با مراقبت های لازم برای جذب نشت و جلوگیری از پاک کننده های اسیدی، میز کار سنگ مرمر یا سنگ آهک شما از عمر طولانی برخوردار خواهد شد. از آنجا که سنگ آهک سنگ نرم تری است، می تواند بیشتر در معرض خراش قرار داشته باشد، به همین دلیل نگهداری از مهر و موم بسیار مهم است. از طرف دیگر، سنگ مرمر می تواند مستعد لک شدن باشد. بنابراین از ریختن مواد قرمز رنگ روی سنگ مرمر سفید روشن خود جلوگیری کنید تا از آسیب دائمی آن جلوگیری کنید.

  • اختلاف قیمت

این در واقع یک سوال ساده نیست. به طور کلی، سنگ آهک یا کربنات کلسیم به طور کلی مقرون به صرفه تر از سنگ مرمر است. هزینه های استخراج و حمل و نقل در انگلستان معمولا مقدار کمتری است. با این حال، همه چیز به سنگ خاصی بستگی دارد که بسته به سلیقه، شما را عاشق آشپزخانه تان می کند! به عنوان مثال، یک سنگ آهک نادر که مسیری طولانی را طی کرده است ممکن است گرانتر از سنگ مرمر محلی باشد.

  • نحوه انتخاب

البته پاسخ این است که هیچ پاسخ درستی وجود ندارد. سنگ مناسب شما به سبک طراحی آشپزخانه و میزان ترافیک پیش بینی شده در فضا بستگی دارد. نحوه استفاده شما و خانواده از میز کار آشپزخانه را در نظر بگیرید. آیا شما رنگ بندی خاصی دارید؟ آیا شما در حال برنامه ریزی یک آشپزخانه معاصر هستید یا سنتی؟ پاسخ این سوالات هنگام ارزیابی تفاوت بین سنگ آهک و سنگ مرمر شما را راهنمایی می کند.

ممکن است ایده های شما برای آشپزخانه جدید هنوز شکل بگیرد. ممکن است لازم باشد که چگونه می خواهید فضای شما به نظر برسد و کدام یک از ملاحظات عملی را باید بیان کنید. بنابر آنچه گفته شد جنس اصلی سنگ آهک و سنگ مرمر هر دو کربنات کلسیم است. سنگ آهک که اغلب به همان سنگ کربنات کلسیم گفته می شود دارای ساختار اولیه کربنات کلسیم و سنگ مرمر که دگرگون شده سنگ کربنات کلسیم محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.