تفاوت کربنات کلسیم سبک با کربنات کلسیم سنگین چیست؟

تفاوت کربنات کلسیم سبک با کربنات کلسیم سنگین

کربنات کلسیم سبک و کربنات کلسیم سنگین همه کربنات کلسیم هستند که معمولاً در پوشش ها، پلاستیک ها و صنایع دیگر استفاده می شوند.تفاوت کربنات کلسیم سبک با کربنات کلسیم سنگین به شرح زیر است:

  1. تفاوت اصلی در استفاده از پودرکربنات کلسیم سبک مختلف برای پرکننده ها، الکترودهای جوشکاری، سنتز آلی و غیره، کربنات کلسیم سنگین برای تولید کلرید کلسیم بی آب، دی کرومات سدیم، سیمان و غیره است. در فرآیند کاربرد، محصولات کربنات کلسیم سنگین عمدتا در صنایع تولید کاغذ، لاستیک و پلاستیک استفاده می شود. مقدار پر کردن به طور کلی زیاد است، عمدتا به عنوان یک پرکننده حجم، که باعث کاهش هزینه ساخت محصولات کاربردی می شود. محصولات سبک کربنات کلسیمی طیف نسبتاً وسیعی از کاربردها را عمدتاً برای پر کردن حجم دارند، در حالی که محصولات کربنات کلسیم نانو اغلب به عنوان پرکننده های عملکردی مانند اصلاح یا تقویت در فرآیند کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند و مقدار پر شدن آنها به طور کلی کم است. مناطق اصلی کاربرد محصولات کربنات کلسیم سبک، پلاستیک، لاستیک، رنگ، چسب و جوهر است.
  2. کربنات کلسیم زمین یا کربنات کلسیم سنگین، کربنات کلسیم طبیعی است که با خرد شدن کلسیت بدست می آید. در مقایسه با کربنات کلسیم سبک، ارزان است و آسانتر بدست می آید. اندازه ذرات محصولات سنگین کربنات کلسیم متفاوت است. هرچه اندازه ذرات محصول کوچکتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. کلسیم سنگین در مقیاس نانو در صنعت تولید نشده است، اما فقط برخی از محصولات خوب کلسیم حاوی اندازه ذرات بسیار کمی در حدود ۱۰۰ نانومتر هستند. کربنات کلسیم رسوب یافته را کربنات کلسیم رسوبی نیز می نامند. اندازه ذرات آن از کربنات کلسیم زمینی کمتر است. میزان جذب روغن آن بیشتر از کربنات کلسیم طبیعی است. قیمت آن از کربنات کلسیم بالاتر است. همه آنها از مواد پرکننده معمول در رنگهای لاتکس هستند و بهتر است در کنار هم استفاده شوند.
تفاوت کربنات کلسیم سبک با کربنات کلسیم سنگین چیست؟
  • تفاوت در کیفیت فله

بارزترین تفاوت کربنات کلسیم سبک با کربنات کلسیم سنگین در این است که تراکم عمده محصول متفاوت است. به طور کلی، تراکم عمده محصولات سنگین کلسیم ۰٫۸ تا ۱٫۳ گرم در سانتی متر مکعب است، در حالی که تراکم عمده محصولات سبک کلسیم کم است. عمدتا ۰٫۵ تا ۰٫۷ گرم بر سانتی متر مکعب.

تراکم بسته بندی برخی از محصولات نانو کربنات کلسیم می تواند به حدود ۰٫۲۸گرم بر سانتی متر مکعب برسد. حجم بسته بندی محصول همچنین می تواند محصولات کلسیم سنگین و سبک را تقریباً متمایز کند. به طور کلی، محصولات کلسیم سنگین عمدتا ۲۵ کیلوگرم در کیسه هستند، حجم بسته بندی محصول کم است و حجم بسته بندی محصول کلسیم سبک با کیفیت بالا به وضوح بزرگتر است.

  • سفیدی

 از آنجا که محصولات سنگین کلسیم دارای ناخالصی های نسبتاً بزرگ و ذرات بزرگ هستند، سفیدی محصولات به طور کلی بین ۸۹ تا ۹۳، است و محصولات بسیار کمی می توانند به بالای  ۹۵ از نظر سفیدی برسند.سفیدی محصولات کلسیم سبک عمدتا ۹۵٪ تا ۹۲٪ است و برخی از محصولات می توانند به ۹۷-۹۶٪ برسند، دلیل اصلی این که انواع کربنات کلسیم سبک بیشتر برای پر کردن محصولات با درجه بالا یا رنگ روشن استفاده می شوند نیز همین امر است.

  • رطوبت

انواع محصول کربنات کلسیم سنگین دارای رطوبت کم و همچنین نسبتاً پایدار هستند، به طور کلی ۰٫۲٪ تا ۰٫۳٪. برخی از محصولات کلسیم سنگین با درجه بالا می توانند به رطوبت حدود ۰٫۱٪ برسند. محصولات معمولی کربنات کلسیم سبک دارای رطوبت ۳/۰ تا ۸/۰ درصد هستند و البته گاهی اوقات نوساناتی ایجاد می شود. محصولات نانو کربنات کلسیم با توجه به نوع محصول مورد استفاده متفاوت هستند. رطوبت برخی از محصولات زیر ۰٫۱ است، در حالی که رطوبت برخی از محصولات حدود ۱٫۵٪ است.

  • اندازه ذرات مختلف و فرم بلوری
  • اندازه ذرات مختلف

اندازه ذرات محصولات کربنات کلسیم سنگین از ۰٫۵ تا ۴۵ است. هرچه اندازه ذرات محصول کوچکتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. نوع کلسیم سنگین در مقیاس نانو در صنعت تولید نشده است، اما فقط برخی از محصولات خوب کلسیم حاوی اندازه ذرات بسیار کمی در حدود ۱۰۰ نانومتر هستند. اندازه ذرات محصولات کلسیم سبک معمولی به طور کلی  5 ~ 15نانومتر است و اندازه ذرات کربنات کلسیم نانومتر به طور کلی ۲۰ ~ ۲۰۰نانومتر است. روش شناسایی را می توان با میکروسکوپ الکترونی یا اسکن کردن که بصری و دقیق تر است تشخیص داد و همچنین می توان با استفاده از اندازه گیری سطح خاص یا تجزیه و تحلیل اندازه ذرات، قضاوت کرد.

  • اشکال مختلف کریستال

به دلیل پودر شدن و طبقه بندی مکانیکی، محصولات کربنات کلسیم سنگین از نظر شکل نامنظم هستند که آمورف نیز نامیده می شوند. اندازه ذرات رسوبی کربنات کلسیم نسبتاً منظم است، مانند کربنات کلسیم سبک معمولی با شکل دوکی و کربنات کلسیم نانو با شکل کریستال مکعب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *