تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟

کلسیت چیست؟

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟کلسیت یک ماده معدنی سنگ ساز با فرمول شیمیایی CaCO3 است. این ماده در سراسر جهان در سنگهای رسوبی، دگرگونی و آذرین بسیار رایج است. برخی از زمین شناسان آن را ماده معدنی همه جا در نظر می گیرند – ماده معدنی که در همه جا یافت می شود.کلسیت سازنده اصلی سنگ آهک و سنگ مرمر است. این سنگها بسیار رایج هستند و قسمت قابل توجهی از پوسته زمین را تشکیل می دهند. آنها به عنوان یکی از بزرگترین مخازن کربن در سیاره ما عمل می کنند.خواص کلسیت آن را به یکی از پرکاربردترین مواد معدنی تبدیل می کند. این ماده به عنوان یک ماده ساختمانی، ساینده، تصفیه خاک کشاورزی، سنگدانه های ساختمانی، رنگدانه ها، مصارف دارویی و موارد دیگر استفاده می شود. کاربرد آن تقریباً بیشتر از هر ماده معدنی دیگر است.

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟

کلسیت به عنوان سنگ آهک و سنگ مرمر

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که در درجه اول از کلسیت تشکیل شده است. هم از بارش شیمیایی کربنات کلسیم و هم از تغییر شکل بقایای پوسته، مرجان، مدفوع و جلبک به کلسیت در طی دیاژنز تشکیل می شود. سنگ آهک همچنین به عنوان رسوب در غارها از بارش کربنات کلسیم تشکیل می شود.سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که وقتی سنگ آهک تحت فشار و گرما قرار می گیرد، تشکیل می شود. یک بررسی دقیق از یک قطعه سنگ مرمر شکسته، معمولاً رخ شکاف واضح کلسیت را نشان می دهد. اندازه بلورهای کلسیت با توجه به سطح دگرگونی تعیین می شود. سنگ مرمریتی که در معرض دگرگونی بالاتری قرار داشته باشد، به طور کلی دارای بلورهای کلسیت بزرگتری است.

موارد استفاده از کلسیت در ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز مصرف کننده اصلی کلسیت به شکل سنگ آهک و سنگ مرمر است. هزاران سال است که از این سنگها بعنوان سنگهای ابعادی و در ملات استفاده می شده است. بلوک های سنگ آهک ماده اولیه ساختمانی بود که در بسیاری از اهرام مصر و آمریکای لاتین استفاده می شد. امروزه سنگ آهک و سنگ مرمر خشن و صیقلی هنوز ماده مهمی است که در معماری معتبر استفاده می شود.در ساخت و ساز مدرن از کلسیت یا کربنات کلسیم به شکل سنگ آهک و سنگ مرمر برای تولید سیمان و بتن استفاده می شود. این مواد به راحتی مخلوط می شوند، حمل می شوند و به صورت دوغاب قرار می گیرند که به یک ماده ساختمانی با دوام سخت می شوند. از بتن برای ساخت ساختمان ها، بزرگراه ها، پل ها، دیوارها و بسیاری از سازه های دیگر استفاده می شود.

موارد استفاده در خنثی سازی اسید

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟کلسیت یا سنگ دانه بندی کربنات کلسیم کاربردهای بی شماری به عنوان خنثی کننده اسیدها دارد. برای صدها سال، سنگهای آهکی و سنگ مرمر خرد شده  در مزارع به عنوان یک تیمار خاک خنثی کننده اسید پخش شده اند. آنها همچنین برای تولید آهک که سرعت واکنش آن در خاک بسیار سریعتر است، گرم می شوند.کلسیت به عنوان یک خنثی کننده اسید در صنایع شیمیایی استفاده می شود. در مناطقی که رودخانه ها با زهکشی معدن اسید روبرو هستند، سنگ آهک خرد شده به داخل رودخانه ها پخش می شود تا آب آنها خنثی شود.

کربنات کلسیم حاصل از سنگهای آهکی یا سنگ مرمر با خلوص بالا در پزشکی استفاده می شود. کربنات کلسیم با قند و طعم دهنده مخلوط شده و به صورت قرص های جویدنی در خنثی سازی اسیدهای معده کاربرد دارد. این ماده همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده داروهای بی شماری است که برای درمان بیماری های گوارشی و سایر بیماری ها استفاده می شود.

جاذب های کربنات کلسیم

جاذب ها موادی هستند که توانایی “جذب” ماده دیگری را دارند. در هنگام سوزاندن سوخت های فسیلی، سنگ آهک اغلب به عنوان ماده جاذب مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم با دی اکسید گوگرد و سایر گازهای موجود در احتراق واکنش داده، آنها را جذب کرده و از خروج آنها به جو جلوگیری می کند.

بناها و مجسمه سازی

سنگ مرمر صخره ای بسیار جذابی که مدت هاست برای بناهای یادبود و مجسمه استفاده می شود، عدم تخلخل قابل توجه آن باعث می شود تا بخوبی در برابر یخ و ذوب در فضای باز بایستد و سختی کم آن را به سنگی آسان برای کار تبدیل می کند. در پروژه هایی به بزرگی اهرام و به کوچکی پیکره استفاده شده است. به طور گسترده ای به عنوان نشانگر گورستان، مجسمه ها، نیمکت ها، پله ها و موارد دیگر استفاده می شوند.

بسیاری از موارد دیگر

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟به صورت پودر شده، کلسیت اغلب دارای رنگ بسیار سفید است. کلسیت یا کربنات کلسیم پودر شده اغلب به عنوان رنگدانه سفید یا “روشن” استفاده می شود. برخی از رنگهای اولیه با کلسیت ساخته شده اند. این ماده اصلی در سفید کاری است و به عنوان ماده رنگی بی اثر برای رنگ سازی استفاده می شود.سنگ آهک و مرمر روکش دار اغلب به عنوان مکمل غذایی در غذای دام استفاده می شود. مرغ هایی که تخم مرغ تولید می کنند و گاوهایی که شیر تولید می کنند، نیاز به یک رژیم غذایی غنی از کلسیم دارند. مقادیر کمی کربنات کلسیم اغلب به منظور افزایش مصرف کلسیم به خوراک آنها اضافه می شود.کربنات کلسیم دارای سختی سه در مقیاس Mohs است و همین امر آن را به عنوان ساینده با سختی کم مناسب می کند. این حد نرمی از سطح سنگ، چینی و پلاستیکی که در آشپزخانه ها و حمام ها یافت می شود نرم تر است و سختی کم آن باعث می شود یک ماده تمیز کننده موثر باشد که به سطح تمیز شده آسیب نمی رساند.

سنگ آهک همچنین به عنوان گرد و غبار ایمنی معدن استفاده می شود. این یک غبار غیر قابل اشتعال است که به دیواره ها و سقف معادن زیرزمینی ذغال سنگ پاشیده می شود تا میزان گرد و غبار ذغال سنگ در هوا کاهش یابد (که می تواند یک عامل خطرناک انفجار باشد). گرد و غبار ایمنی معدن به دیواره معدن می چسبد و گرد و غبار ذغال را بی حرکت می کند. رنگ سفید آن به روشنایی معدن کمک می کند. این ماده برای این کار بسیار عالی است.

کلسیت، مخزن دی اکسید کربن

تعریف کلسیت به طور کامل چیست؟دی اکسید کربن گاز مهمی در محیط زمین است. در جو به عنوان یک گاز گلخانه ای عمل می کند که برای به دام انداختن و نگه داشتن گرما در نزدیکی سطح سیاره کار می کند. روند تشکیل کربنات کلسیم و سنگ آهک، دی اکسیدکربن را از اتمسفر خارج کرده و آن را برای مدت زمان طولانی ذخیره می کند. این فرآیند برای میلیون ها سال اتفاق افتاده است. (تولید مقدار زیادی دی اکسید کربن ذخیره شده). وقتی این سنگ ها از بین می روند، برای خنثی سازی اسیدها، گرم شدن آنها برای ایجاد سیمان یا دگرگونی شدید، مقداری از آنها دی اکسید کربن آزاد می شود و به جو باز می گردد. تمام این فرایندهای تشکیل و تخریب سنگ آهک بر آب و هوای زمین تأثیر دارد.ویژگی های منحصر به فرد کلسیت یا کربنات کلسیم، آن را برای مصارف مختلف مناسب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *