بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟ انواع مختلفی از سنگها مانند بازالت، سنگ مرمر، سنگ آهک( کربنات کلسیم)، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت موجود است که می تواند به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟ باید سخت، مقاوم، مقاوم و فاقد پارچه های نرم و آب و هوایی، ترک ها و نقص های دیگر باشند که عامل کاهش مقاومت و دوام هستند. سنگها برای اهداف ساختمانی از معادن سنگهای جامد عظیم بدست می آیند.

هر نوع سنگ بر اساس خصوصیات خود به کاربردهای مختلف ساختمانی وام می دهد. به عنوان مثال، انواع خاصی مانند بازالت و گرانیت دارای ویژگی های برتر مانند مقاومت فشاری و دوام بالا هستند و از این رو در کارهای اصلی ساختمانی استفاده می شوند. با این حال، سنگهایی وجود دارند که ویژگیهای آنها (از جمله مقاومت فشاری کم و وجود مواد مضر در ترکیبات آنها) آنها را برای کارهای ساختمانی جزئی، به عنوان مثال گنیس، مناسب می کند. بنابراین، سنگها به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین برای اهداف تزئینی استفاده می شوند.

بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟

ساختن با سنگ به روشی قابل توجه از نظر زیست محیطی نیاز به تفکر و برنامه ریزی دقیق دارد. بازده حاصل از ساخت با سنگ طبیعی بسیار بیشتر از هزینه های انجام شده است، گرچه قیمت گذاری در این منبع طبیعی به میزان قابل توجهی متفاوت است. ساختمان متعارف به مقادیر زیادی انرژی و آب نیاز دارد که می تواند آلودگی و اتلاف انرژی زیادی ایجاد کند. ساخت با سنگ و اجرای تکنیک های سبز برای انسان و محیط زیست هم در مرحله ساخت و هم در طول عمر خانه مفید است.

سنگ ها از جایی دست می آیند که به طور طبیعی به عنوان بخشی از پوسته زمین رخ داده اند. هر سنگ دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی است و خواص مختلفی از خود نشان می دهد. برخی از این سنگها به طور گسترده ای در صنعت ساختمان استفاده می شود. برخی از سنگهای ساختمانی که معمولاً استفاده می شوند به همراه خصوصیات و کاربردهای آنها در این مقاله توضیح داده شده است.

سنگ آهک (کربنات کلسیم)

بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟ این سنگ از یک پتینه دلپذیر برخوردار است، و در طی سالها بدون داشتن عوامل رنگی شیمیایی همچنان دلپذیر می نماید. یکنواختی و درجه سنگ کربنات کلسیم با گذشت زمان بهبود می یابد و سازگاری آن را در بین سازندگان مورد علاقه قرار می دهد زیرا مجسمه سازی، شکل دادن و تناسب با سبک های مختلف معماری برای این مدل سنگ آسان است. سنگ دانه بندی کربنات کلسیم می تواند به عنوان سنگ نما یا بخشی از ساختار خانه استفاده شود، شواهدی از دوام آن در طول چندین نسل را می توان در سراسر کشور در کالج ها، دانشگاه ها، دادگستری ها و کلیساهای جامع مشاهده کرد. اگر می خواهید از سنگ آهک یا کربنات کلسیم برای میزهای آشپزخانه استفاده کنید، احتیاط کنید زیرا سنگی متخلخل است و به راحتی خراشیده و لک می شود. در عوض، به کفپوش یا شومینه فکر کنید.

  • گرانیت

فقط الماس، یاقوت کبود و یاقوت سختی و دوام بیشتری از گرانیت را به خود اختصاص می دهند و به همین ترتیب، این سنگ طبیعی ماده ای عالی برای پیشخوان ها، پله ها، مهار راهروها و شومینه ها است. رنگهای معدنی نرم و پراکنده و چرخشی آن تقریباً مطابق با هر سبک از آشپزخانه مدرن، توسکانی یا معاصر است که از نظر توانایی طبیعی مقاومت در برابر باکتریها، بعد از فولاد ضد زنگ دوم است. گرانیت مورد استفاده در ساختمان داخلی عمدتاً دارای ویژگی های پرداخت جلا است. با این حال، این سنگ در بافت های دیگر نیز موجود است، از جمله یک بافت خشن و شعله ور که برای کاربردهای خارجی محبوبیت بیشتری دارد. کربنات کلسیم یا سنگ آهک به اشکال مختلف کلوخه کربنات کلسیم و پودر کربنات کلسیم و کربنات کلسیم کوتد استفاده دارد.

  • تراورتن

حفره های کوچکی که برای ایجاد الگوهای گلدار و کرم رنگ ایجاد می شوند، سنگ تراورتن را مشخص می کنند، این سنگ رسوبی است که در چشمه های آب گرم طبیعی شکل می گیرد و سازندگان برای تقویت دوام اغلب آن را از دوغاب پر می کنند. تراورتن پر نشده یا “خالی” به رنگ زمینی ظریف برای کف داخلی یا فضای باز، محیط شومینه و راهروهای باغ مناسب به نظر می رسد.

  • سنگ مرمریت

این سنگ دگرگونی متراکم که هزاران سال در ساخت و ساز به دلیل مقاومت بی وقفه در برابر چرخه های یخ زدگی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد، هنگام تولید در ایالات متحده، دارای رنگ های خاکستری، سبز، قرمز و حتی بنفش است. تخته سنگ های داخلی دارای رنگ های متعدد، خالدار و ظاهری هوازده هستند که گرما را به اتاق می افزایند. تخته سنگی که از آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی وارد می شود، تمایل به نمایش مس، طلا و نارنجی دارد. اگرچه معمولاً از آن به عنوان کف داخلی استفاده می شود زیرا به راحتی اندازه آن اصلاح می شود، تخته سنگ به عنوان یک میز آشپزخانه با دوام و مقاوم در برابر لکه، روکش ساختمان، محفظه دوش و پوشش سقف روی شومینه به خوبی کار می کند.از انواع مختلف سنگ طبیعی می توان برای ساخت استفاده کرد. دانستن خصوصیات و تمایزات هر یک از آنها مهم است تا بتوانید از مواد مناسب پروژه خود استفاده کنید.

البته، سه نوع اصلی سنگ طبیعی رایج است:

  • آذرین
  • دگرگونی
  • رسوبی.

اما در داخل این تقسیمات، مقاومتها و ویژگیهای مختلف سنگها وجود دارد که می تواند برای موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرد.سنگهای آذرین دسته گسترده ای از سنگهای طبیعی است که شامل سنگهای سخت تری مانند گرانیت و بازالت و همچنین سنگهای نرم تری مانند پوکه است. وقتی ماگما یا گدازه خنک می شود، سنگهای آذرین ایجاد می کند و بسیاری از سنگ تراش ها از آنها برای تأمین مقاومت در سازه های ساخته شده استفاده می کنند. گرانیت مخصوصاً در پیشخوانها بسیار محبوب است. همچنین می توان از ابسیدین و سایر سنگهای سخت در چارچوب و ایجاد بلوک های ساختمانی استفاده کرد.

سنگ دگرگونی در اثر تغییرات فیزیکی و شیمیایی، مانند فشار یا دما از سنگ موجود تبدیل شده است. محبوب ترین شکل سنگ دگرگونی باید سنگ مرمر باشد، سنگی که صدها سال از نظر تاریخی و عملی دارای اهمیت بوده است. مجسمه های برجسته سنگ مرمر را در مجسمه های زیبا تراش می دهند، معماران از آن برای بناهای بزرگ استفاده می کنند و این سنگ را می توان در کف خانه، پیشخوان ها و شومینه ها مشاهده کرد. سنگ مرمر از نظر زیبایی بسیار خوشایند است و اغلب به دلیل خاصیت رنگ آمیزی و تزئینی انتخاب می شود. انواع مختلفی از سنگ مرمر نیز وجود دارد که ظاهر و بافت های مختلفی را ارائه می دهند.علاوه بر سنگ مرمر، سنگهای دگرگونی دیگری مانند تخته سنگ در ساخت محبوب هستند. تخته سنگ بسیار سخت و تیز به ویژه در ساختارهای یادبود برجسته است. تخته سنگ همچنین می تواند به راحتی به بشقابهایی تقسیم شود که به اندازه کافی نازک باشد تا بتوان از آن برای بام سازی خانه ها استفاده کرد.

دسته سوم سنگ طبیعی، از طریق گردهم آمدن قطعات از سنگهای دیگر تشکیل می شود. این رسوبات غالباً در آب جمع و مرتب می شوند. از طریق اعمال گرما و فشار، لایه ای درون این سنگ ها تشکیل می شوند. سوخت های فسیلی نیز در این سنگ های رسوبی یافت می شود، اما ممکن است بیشتر به سنگ آهک توجه شود. سنگ آهک یا سنگ آهک نوعی سنگ رسوبی است که همه کاره بوده و به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده جهانی قرار می گیرد. سنگ کربنات کلسیم از مقاومت بالایی برخوردار است و به راحتی می توان آن را به بلوک یا آجر تبدیل کرد. این سنگ همچنین در برابر خوردگی نسبتاً مقاوم است و می تواند از دوام بالایی نیز برخوردار باشد. سازندگان اغلب از سنگ کربنات کلسیم برای روکش روی دیوارها و کف استفاده می کنند. سنگ تراورتن نوعی سنگ کربنات کلسیم به خصوص محبوب است که به دلیل زیبایی خاص آن انتخاب شده است.

بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟ هنگام ساخت و ساز با سنگ طبیعی، مواد مختلف زیادی برای انتخاب وجود دارد. به همین دلیل است که سازندگان و معماران با دقت گزینه های خود را بررسی می کنند و از خصوصیات هر نوع سنگ قبل از انتخاب نوع دیگری نسبت به دیگری آگاهی دارند. ممکن است بعضی از آنها بسیار تزئینی و جذاب باشند، در حالی که بعضی دیگر از دوام بیشتری در ساختار یا پایه برخوردار هستند. قبل از انتخاب نوعی سنگ برای ساخت، جوانب مثبت و منفی را بسنجید و از استفاده از مصالح ساختمانی غیرمتعارف نترسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.