کاربرد کربنات کلسیم در محیط زیست چیست؟

کاربرد کربنات کلسیم در محیط زیست

در این مقاله همراه ما باَشید تا شما را با کاربرد کربنات کلسیم در محیط زیست و دیگر مزایا آن در زندگی روزمره آشنا کنیم.پودر کربنات کلسیم زمین یک محصول قلیایی ملایم است و در کاربردهای مختلف محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. این متداولترین معرف است که در برنامه های گوگرد زدایی از گاز دودکش استفاده می شود، انتشار مضر SO2 از زغال سنگ و سایر اگزوزهای سوخت فسیلی را از بین می برد. همچنین برای اسید زدایی دریاچه ها و خنثی سازی اسیدی آب از معادن استفاده می شود.برای اکثر مردم، اولین تجربه آنها با کربنات کلسیم آسیاب شده در مدرسه ابتدایی بود – به عنوان گچ سفید در تخته سیاه. پودر کربنات کلسیم Pure Ground یا سنگ آهک به عنوان یکی از پرکاربردترین و پرکاربردترین مواد معدنی امروزه، کاربردهای بسیار متنوعی در کاربردهای کشاورزی، زراعی، صنعتی و زیست محیطی دارد.

کربنات کلسیم زمینی که معمولاً در کاربردهای صنعتی به آن GCC می گویند، به عنوان ماده پرکننده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کربنات کلسیم زمین ممکن است در مصارف کشاورزی به عنوان کلسیم یا سنگ آهک شناخته شود. سه ویژگی اصلی: اندازه ذرات، خلوص شیمیایی و رنگ کیفیت GCC را تعریف می کند و مناسب بودن استفاده را برای هر کاربرد خاص تعریف می کند.

کاربرد کربنات کلسیم در محیط زیست چیست؟
  • حفاظت از محیط زیست

از کربنات کلسیم برای کاربردهای محافظت از محیط زیست مانند گوگردزدایی از گاز دودکش استفاده می شود.

  • کاربرد کشاورزی

عنصر خوراک دام – کلسیم یکی از اجزای مهم ساختاری استخوان ها و دندان ها است و همچنین برای عملکرد طبیعی کلیه عضلات و اعصاب لازم است.

  • برنامه زراعت

کلرید کلسیم به عنوان کود برای خنثی سازی شرایط اسیدی در خاک و تأمین کلسیم اضافی برای گیاهان مورد نیاز استفاده می شود.

کاربردهای صنعتی

  • شیشه – مواد افزودنی مورد استفاده در تولید شیشه و ظروف

پلاستیک – پرکننده های پی وی سی پلاستیکی و سفت و سخت، پلی استرهای غیر اشباع، پلی استرهای ترموست، پلی پروپیلن، پلی اتیلن، لاستیک، مواد درزگیر و چسب ها.

استفاده از کربنات کلسیم در محصولات خود

آیا استفاده از کربنات کلسیم در محیط زیست مفید است؟

بله. در ادامه همراه ما باشید تا به طور کلی با موضوع آشنا شوید. یکی از راه هایی که می توانید به کاهش اثرات محیطی بسته بندی خود کمک کنید، استفاده از مواد پرکننده معدنی مانند کربنات کلسیم است. کربنات کلسیم ماده اصلی معدنی موجود در سنگ آهک، سنگ مرمر و گچ است و یک منبع طبیعی است که در تمام نقاط جهان یافت می شود. استفاده از این ماده معدنی نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه از طریق جابجایی رزین می شود بلکه نشان داده شده است که افزودن کربنات کلسیم به پلاستیک مزایای بیشتری از جمله گرم شدن و سرمایش سریع تر، صرفه جویی قابل توجه انرژی در نتیجه بهبود بهره وری و بالاتر را به همراه دارد.

علاوه بر این مزایا، نشان داده شده است که افزودن CaCO3 به محصولات پلاستیکی تأثیر گاز گلخانه ای در محصول نهایی را کاهش می دهد. استفاده از CaCO3 در پلاستیک ها باعث کاهش مصرف پتروشیمی و انرژی در طی فرآیند تولید می شود، اثر کربن و تأثیر گازهای گلخانه ای در محصولات پلاستیکی نهایی به حداقل می رسد. مطالعات انجام شده توسط Heritage Plastics نشان داده است که با استفاده از ۴۰٪ پلی پروپیلن پر شده با کربنات کلسیم می توانید صرفه جویی در گاز Green House را تقریباً ۲۳٪ ایجاد کنید – و این قبل از در نظر گرفتن افزایش بهره وری ذکر شده است.

آزمایشات اضافی انجام شده توسط Heritage Plastics نشان داده است که جابجایی فقط ۲۰٪ از پتروشیمی ها با مواد افزودنی کربنات کلسیم می تواند منجر به مزایای قابل توجه زیست محیطی شود از جمله:

• صرفه جویی در مصرف انرژی ۱۵-۲۰٪

• ۱۶-۲۰ درصد کاهش در استفاده از نفت خام

• کاهش ۱۹-۱۵ درصدی استفاده از گاز طبیعی

• ۱۲-۱۷٪ کاهش در استفاده از زغال سنگ

• کاهش ۱۳-۱۷ درصدی گازهای گلخانه ای

• کاهش ۱۵-۲۰ درصدی اکسیدهای گوگرد (SOx)

• کاهش ۱۳-۱۷ درصدی اکسیدهای نیتروژن (NOx)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.