پودر میکرونیزه کلسیم کربنات چیست؟

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با ویژگی های پودر میکرونیزه کلسیم کربنات آشنا کنیم.

کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم یک جامد سفید رنگ می باشد که به صورت فراوان در ترکیب صخره ها و معمولا در تمام نقاط جهان یافت می شود. کربنات کلسیم به نام های کلسیت، آراگونیت، سنگ آهک و سنگ مرمر شناخته شده است.

پودر میکرونیزه کلسیم کربنات چیست؟

کربنات کلسیم از کجا می آید؟

کربنات کلسیم را می توان از زمین به صورت جامد استخراج کرد یا ممکن است از آب دریا یا سایر آب نمک ها توسط فرآیندهای صنعتی استخراج کرد. پوسته طبیعی، استخوان و گچ عمدتا از کربنات کلسیم تشکیل شده است.

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی:

  • فرمول مولکولی: CaCO3
  • جامد سفید، کریستال یا پودر، ممکن است رطوبت هوا را بگیرد
  • عطر و طعم بدون بو، گچ، شیرین (با “آهک بی آب” که شکل خاصی از کلسیم است اشتباه نگیرید)

کاربرد های پودر میکرونیزه کربنات کلسیم

موارد اصلی استفاده از کربنات کلسیم چیست؟

پودرکربنات کلسیم ماده بسیار مهم در محصولات خانگی است. کربنات کلسیم به عنوان عامل سفید کننده در رنگ، صابون، محصولات هنری، کاغذ، جلا، بتونه و سیمان استفاده می شود. در بسیاری از محصولات آرایشی به عنوان پرکننده و سفید کننده استفاده می شود؛ از جمله در دهان شویه ها، کرم ها، خمیرها، پودرها و لوسیون ها و… به طور گسترده ای وجود دارد.

همچنین به طور طبیعی و به عنوان یک افزودنی در تولید مواد غذایی و نوشیدنی برای کلسیم رژیم غذایی، برای تنظیم pH و به عنوان یک تثبیت کننده و منبع کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد. در خوراک دام از این ماده در کودها و نرم کننده های خاک و در بسیاری از صنایع استفاده می شود.

پودر میکرونیزه کربنات کلسیم

  • رنگ، پوشش و جوهر

کربنات کلسیم با توجه به منشأ، گرانولومتری و رنگ آن با نامهای مختلفی شناخته می شود، یعنی: St Joan’s White ، Meudon White ، Spanish White و “Biancone”.پودر میکرونیزه کلسیم کربنات چیست؟ کربنات کلسیم میکرونیزه، به دلیل گرانولومتری بسیار ریز و انتخاب شده، به عنوان یک ماده بی اثر در تهیه مواد پرکننده برای سطوح رنگ شده (نقاشی ها، تابلوها، نقاشی های دیواری) و مواد سنگی استفاده می شود. همچنین به عنوان رنگدانه در رنگهای دیواری به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است.

پودر میکرونیزه کربنات کلسیم خود را بعنوان ماده اصلی گسترش دهنده در رنگها و پوشش ها تثبیت کرده است، اما به دلیل توانایی در افزایش عملکرد رنگ، باید به عنوان یک پرکننده کاربردی در نظر گرفته شود تا ماده گسترش دهنده. انواع فوق العاده ریز کربنات کلسیم و کربناتهای کلسیم اصلاح شده ویژگیهای خاصی را در پوششهای تزئینی فراهم می کنند که اجازه می دهد استفاده از دی اکسید تیتانیوم بهینه شود.

پوشش های صنعتی در درجه اول برای محافظت در برابر شرایط نامطلوب محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در زیر غلظت مهم رنگدانه و با محتوای پرکننده کمتری نسبت به رنگهای امولسیونی فرموله شده اند. با این حال، انتخاب پرکننده مناسب به دلیل تأثیر بالقوه بر روی براقیت، دوام، هنوز از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • مواد شوینده

پودر میکرونیزه کربنات کلسیم جهت تولید مواد سفید کننده با اندازه های مخصوص و نرم در این صنعت به طور فراوان استفاده می شود.

  • مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی کلیه مصالح طبیعی، مصنوعی و محصولات مورد استفاده در ساخت و تعمیر ساختمانها و سازه ها را پوشش می دهد.

  • چسب و درزگیر

مواد پرکننده معدنی مانند پودر میکرونیزه کربنات کلسیم و دولومیت مواد اولیه اساسی در فرمولاسیون چسب و درزگیر هستند. به طور سنتی، دلیل اصلی استفاده از پرکننده کاهش هزینه بود. با این حال، با افزایش تقاضای بازار در مورد چسب ها و محصولات درزگیر، ویژگی های عملکردی در حال افزایش است. از پرکننده های معدنی می توان برای بهبود خواص مکانیکی، مقاومت و رئولوژی استفاده کرد.

  • پلاستیک و لاستیک

در صنعت پلاستیک و لاستیک پودر میکرونیزه کربنات کلسیم به عنوان پرکننده و مقاومت محصول در مقابل حرارت و استحکام استفاده می کنند و همچنین از نرمی و طویل شدگی پلاستیک جلوگیری می کند.

  • شیشه و کاغذ

از پودر کربنات کلسیم در شیشه به عنوان تثبیت کننده استفاده می شود و ویسکوزیته را اصلاح می کند و دوام شیشه را افزایش می دهد. دولومیت، یک ماده معدنی کربنات کلسیم منیزیم، همچنین می تواند به عنوان یک تثبیت کننده برای بهبود مقاومت شیشه در برابر حمله طبیعی یا شیمیایی در هر سه نوع شیشه استفاده شود. از آنجا که کربنات کلسیم برای محیط زیست ماده معدنی بی ضرر است، در صنعت کاغذ سازی، استفاده از کربنات کلسیم باعث کاهش مصرف سلولز و مواد سفید کننده نوری و همچنین کاهش آلودگی محیط می شود.

نتیجه گیری

پودر میکرونیزه کربنات کلسیم کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارد. شما عزیزان می توانید قبل از آن به طور کامل با مشخصات کلسیم کربنات آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.