بی کربنات کلسیم چیست؟

تفاوتها و شباهتها با کربنات کلسیم

بی کربنات کلسیم یک جامد طبیعی نیست، اما وقتی یون های کلسیم، کربنات و بی کربنات با دی اکسید کربن حل می شوند، در آب شکل می گیرد. این امر معمولاً در رودخانه ها، جریان های آبی، دریاچه ها و چاه های آب به دلیل قرار گرفتن آب در هوا و تماس آن با سنگ ها و رسوبات حاوی مواد معدنی و فلزات اتفاق می افتد. آب همراه با کلوخه کربنات کلسیم به دلیل داشتن مواد معدنی و اثر قلیایی آن در نوشیدن، سالم است، اگرچه می تواند باعث ایجاد رسوبات در حمام و آشپزخانه شما شود و تمیز کردن آن دشوار است.

از آب با محتوای غلظت بالای بی کربنات کلسیم اغلب به عنوان “آب سخت” یاد می شود. همچنین این آب با صابون واکنش نشان می دهد تا “دوغاب صابون” در دوش و وان شما ایجاد شود. در تصفیه خانه های آب شهری فیلترهای آب، مانند سیستم اسمز معکوس، مواد معدنی را فیلتر کرده و میزان بی کربنات کلسیم موجود در آب را به طرز چشمگیری کاهش می دهند. این کار اگرچه می تواند باعث کاهش رسوب مواد معدنی در حمام و آشپزخانه شما شود، اما خاصیت قلیایی مواد معدنی برای بدن شما ضروری است.

بی کربنات کلسیم چیست

شباهت با بی کربنات سدیم

بی کربنات کلسیم بعضی اوقات با بی کربنات سدیم اشتباه گرفته می شود، بی کربنات سدیم یک آنتی اسید است که برای تسکین کوتاه مدت سوزش معده، سوء هاضمه و مشکلات مختلف معده استفاده می شود. طبق یافته های علمی، تزریق بی کربنات سدیم در معالجه اسیدوز متابولیک که یک عمل اسیدی شدن بافتهای شما است  و به دلیل بیماری کلیوی، دیابت کنترل نشده، مشکلات گردش خون، کم آبی شدید، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دارو و برخی از بیماری ها و شرایط دیگراتفاق می افتد، می تواند مفید باشد.

شباهت با کربنات کلسیم

بی کربنات کلسیم همچنین باید از کربنات کلسیم که معمولاً به عنوان مکمل مواد غذایی به دلیل درصد بالای عنصر کلسیم استفاده می شود، متفاوت باشد. همانطور که بنیامین کابالرو، نویسنده “راهنمای مکمل های تغذیه ای” توضیح داده است. کربنات کلسیم به دلیل تأثیر قلیایی بودن آن بر اسیدیته بیش از حد معده، ماده اصلی قرص های آنتی اسید است. کربنات کلسیم مانند سایر مکمل ها مانند سیترات کلسیم به خوبی جذب نمی شود.

سایر کاربردها

براساس اعلام انستیتوی حفاظت بهداشتی از آمریکا، از اثرات مفید این ماده مدتهاست که برای شستشوی کاغذ بخصوص برای آثار هنری یا اسناد مهم تاریخی استفاده می شود. محلول هایاین ماده نه تنها اسیدها را در کاغذ خنثی می کنند، بلکه یک ذخیره قلیایی کربنات کلسیم را نیز به کاغذ منتقل می کنند، که به محافظت از آن در برابر آسیب های بعدی کمک می کند.

این ماده همچنین منبع اصلی مواد معدنی برای تشکیل استالاکتیت ها، استالاگمیت ها و ستون هایی است که در غارها دیده می شود. از آنجا که آب حاوی دی اکسید کربن از سنگ آهک عبور می کند، مقداری از کربنات کلسیم را با گذشت زمان حل کرده و از نظر ترکیب بی کربنات غنی تر می شود. هنگامی که آبهای زیرزمینی وارد غارها می شوند، دی اکسید کربن اضافی از محلول بی کربنات آزاد می شود و باعث می شود کربنات کلسیم محلول کمتر حل شود. این ته نهشت ها اغلب اشکال جالب “شبیه اشکال یخی” را ایجاد می کنند.

به دلیل تشابه اسمی کربنات کلسیم وماده ی ذکر شده شاید در بعضی مواقع این دو ماده اشتباه گرفته شوند. اگرچه کاربرد کربنات کلسیم به عنوان ماده ای بسیار مفید به صورت کلوخه کربنات کلیسیم استخراج شده از معدن، پودر کربنات کلسیم و کربنات کلسیم دانه بندی شده و کربنات کلسیم کوتد بر هیچ کسی پوشیده نیست.در متن بالا سعی شده است که تفاوت موجود بین کربنات کلسیم و کربنات کلسیم و بی کربنات سدیم به صورت خلاصه بیان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *