عوارض جانبی کربنات کلسیم چیست؟

عوارض جانبی کربنات کلسیم چیست استفاده از مکمل کلسیم معمولا با عوارض خاصی همراه نمی باشد با این وجود در صورتی که دوز های بالایی از این عنصر مورد مصرف قرار گیرند می توانند موجب بروز سنگ کلیه، اسهال، حالت تهوع، دل درد و … شوند.

دارو کربنات کلسیم

پودرکربنات کلسیم دارویی است که برای جلوگیری یا درمان سطح پایین کلسیم خون در افرادی که از رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی کنند، استفاده می شود. این دارو ممکن است برای درمان بیماری های ناشی از سطح پایین کلسیم مانند از دست دادن استخوان (پوکی استخوان)، ضعف استخوان ها (استئومالاسی / راشیتیسم)، کاهش فعالیت غده پاراتیروئید (هیپو پاراتیروئیدیسم) و بیماری عضلانی خاص استفاده شود. این دارو همچنین ممکن است در بیماران خاص برای اطمینان از دریافت کافی کلسیم (زنان باردار، شیرده یا یائسگی، افرادی که از داروهای خاصی مانند فنی توئین، فنوباربیتال یا پردنیزون استفاده می کنند) استفاده شود.

عوارض جانبی کربنات کلسیم چیست؟

اثرات جانبی کربنات کلسیم

یبوست، گاز و آروغ زدن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.اگر پزشک شما را به استفاده از این دارو راهنمایی کرده است، به یاد داشته باشید که وی قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: از دست دادن اشتها، حالت تهوع / استفراغ، کاهش وزن غیرمعمول، درد استخوان / عضله، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، گیجی)، سردرد، افزایش تشنگی / ادرار، ضعف / خستگی غیرمعمول.در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.این لیست کاملی از عوارض جانبی کربنات کلسیم نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض ذکر شده در بالا، به پزشک مراجعه کنید.

کلسیم کربنات

کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود. کلسیم برای بسیاری از عملکردهای طبیعی بدن، به ویژه تشکیل استخوان و نگهداری آن لازم است.کربنات کلسیم برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم استفاده می شود.مارک ها و اشکال مختلفی از کربنات کلسیم در دسترس است.

عوارض جانبی کربنات کلسیم چیست؟

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر؛ مشکل تنفس تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

• ادرار کم یا بدون ادرار

• تورم، افزایش سریع وزن

• مقادیر بالای کلسیم در خون – حالت تهوع، یبوست، افزایش تشنگی یا ادرار، ضعف عضلانی، کمبود انرژی یا احساس خستگی.

در صورت بارداری یا شیردهی آیا می توانم از کربنات کلسیم استفاده کنم؟

در صورت بارداری یا شیردهی قبل استفاده از کربنات کلسیم با پزشک خود مشورت کنید. دقت کنید که دوز های کربنات کلسیم در دوران بارداری یا هنگام شیردهی متفاوت است.

هنگام مصرف کربنات کلسیم از مصرف چه داروها و غذایی خودداری کنم؟

قبل از مصرف مولتی ویتامین ها، مکمل های معدنی یا آنتی اسیدها هنگام مصرف کربنات کلسیم، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

چگونه باید کربنات کلسیم مصرف کنم؟

دقیقاً همانطور که روی برچسب نوشته شده است یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده نکنید. برچسب محصول کربنات کلسیم خود را بررسی کنید تا ببینید آیا باید آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. قرص معمولی کربنات کلسیم را با یک لیوان آب کامل ببلعید.سوسپانسیون خوراکی (مایع) را درست قبل از اندازه گیری دوز، به خوبی تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز ارائه شده یا با یک قاشق مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروخانه تهیه کنید.

نتیجه گیری

کربنات کلسیم یک ماده ای است که برای کمبود کلسیم در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. دقت کنید که نباید بدون تجویز دکتر این ماده را با دوز های مختلف مصرف کنید. در این صورت باعث ایجاد عوارض جانبی مختلفی می شود که باید به پزشک مراجعه کنید. بنابراین‌ قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

2 دیدگاه

  1. عباس گفت:

    سلام مقدار مجاز کربنات کلسیوم برای دام چه اندازه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.