پنج نوع مختلف سنگ کربنات کلسیم کدامند؟

سنگ آهک یا سنگ کربنات کلسیم به عنوان یک سنگ رسوبی بیشتر متشکل از کلسیت، پودرکربنات کلسیم و پوسته ها و اسکلت های بیرونی موجودات زنده دریایی است. تغییرات مختلف سنگ آهک در طبیعت به دلیل شرایط مختلف تولید سنگ اتفاق می افتد. میلیون ها سال طول می کشد تا سنگ آهک از ذخایر پوسته، شن و گل و لای مانده از دریاچه ها و اقیانوس ها تشکیل شود. برخی از سنگهای آهکی حاوی قطعات فسیلی قابل مشاهده به همراه کلسیت و سایر مواد آراگونیت هستند.

پنج نوع مختلف سنگ کربنات کلسیم

در زیر ۵ نوع مختلف سنگ متشکل از کربنات کلسیم را با هم مرور می کنیم.

  • گچ – صخره های سفید دوور

صخره های معروف سفید دوور از گچ، نوعی سنگ کربنات کلسیم تشکیل شده است. اسکلت جلبک های کوچکی به نام کوکولیت، که در طول هزاران سال رسوب کرده بود، به گچ سفید گلی تبدیل شد که صخره ها را می ساخت. حتی اگر نمی توانید این اسکلت های کوچک را بدون کمک میکروسکوپ قدرتمند مشاهده کنید، با بررسی دقیق صخره ها ممکن است اسکلت و بقایای فسیل شده آمونیت ها، جوجه تیغی های دریایی، پوسته ها و اسفنج ها را پیدا کنید. این نوع گچ همان موردی است که برای تخته سیاه در مدارس استفاده می شود.

  • سنگ آهک مرجانی

صخره های مرجانی نمونه هایی از سنگ کربنات کلسیم ساخته شده از اسکلت بی مهرگان مرجانی – حیواناتی که استخوان ندارند – در اقیانوس و حتی در خشکی است. پارک ملی کوه های گوادالوپه در نیومکزیکو نمونه ای از صخره های مرجانی فسیل شده با سنگ کربنات کلسیم به خوبی حفظ شده را ارائه می دهد که به درستی صخره کاپیتان نامیده می شود. فرسایش توسط آب و هوا این صخره مرجانی سنگ آهک باستانی را که میلیون ها سال پیش در حاشیه دریای دلاور ساخته شده است، در معرض دید قرار داد، که در نیو مکزیکو فعلی وجود دارد. بالابرهای تکتونیکی در امتداد گسل – پس از تمام شدن تبخیر آب – هنگام ایجاد کوههای گوادالو، صخره را به سمت بالا می رانند.

  • سنگ آهک پوسته حیوانات

علاوه بر سنگ آهک ریف مرجانی، سایر سنگ آهک یا کربنات کلسیم پوسته حیوانات شامل سنگ آهک کرینوئید و فوزیلینید است. سنگ آهک کرینوئید از کرینوئیدها به وجود می آید، نوعی کهن از حیوانات دریایی که به دلیل شباهت زیاد آنها به گل، نیلوفرهای دریایی نامیده می شوند. حتی اگر آنها به گیاهی با ساقه بلند شباهت داشته باشند، متشکل از تکه های دیسک مانند روی یکدیگر قرار گرفته و به کف دریا چسبیده و بازوهای حیوانات برگ دار موج دار هستند، آنها نمایانگر شکل دیگری از زندگی دریایی هستند که بقایای فسیل شده آنها به سنگ آهک یا کربنات کلسیم تبدیل می شوند. سنگ کربنات کلسیم فوزیلینید از اسکلت موجودات کوچک و تک سلولی به نام Foraminifera تشکیل شده است. بسیاری از مواد خارج شده از سنگ آهک می توانند در وهله اول از این پوسته های فوزیلینید تشکیل شوند که شبیه دانه های کوچک گندم هستند. می توانید نمونه هایی از سنگ کربنات کلسیم کرینوئید در غرب کانزاس و کربنات کلسیم فوزیلینید را در پنسیلوانیا پیدا کنید.

  • نوع دیگر سنگ آهک – سنگ تراورتن

به عنوان یک نوع فشرده سنگ آهک، تراورتن در امتداد نهرها، نزدیک آبشارها و اطراف چشمه های گرم یا سرد که برای ده ها هزار سال فعال هستند تشکیل می شود. تراورتن به صورت سنگ متراکم و نواری ساخته می شود و مواد جدیدتر با گذشت زمان لایه های قدیمی را می پوشانند و اغلب فسیل ها، پوسته ها، اثرات برگ باستانی و ساختارهای بلوری را در خود محصور می کند. پوکه های پنیر مانند سوئیسی سطح تراورتن را به دلیل حباب های دی اکسید کربن که در هنگام تشکیل آن در سنگ کربنات کلسیمی گیر افتاده اند، علامت گذاری می کنند. سنگ تراورتن به دلیل زیبایی بارز به عنوان نمای بیرونی ساختمان ها استفاده دارد و همچنین می توانید آن را به عنوان پوشش تزئینی کف در خانه های مجلل پیدا کنید.

  • سنگ آهک سیاه

سنگ های رسوبی کربنات کلسیمی در سایه ها و رنگ های مختلفی وجود دارند. اگر سنگ کربنات کلسیم خاکستری تیره تا سیاه پیدا کنید، رنگ آن از مواد آلی ذوب شده در آن گرفته می شود. رنگ های آهکی قهوه ای و زرد، رنگ خود را از اکسیدهای آهن و سایر ناخالصی های موجود در سنگ می گیرند. بافت سنگ آهک یا کربنات کلسیم به طور معمول از یک ساختار بلوری درشت تا دانه ریز و بسیار ریز متفاوت است. در حالی که اغلب می توانید بلورهای بزرگ جاسازی شده توسط سنگ آهک را با چشم مشاهده کنید، یافتن بلورهای مخلوط با خاک رس در قطعات دانه ای کوچکتر از سنگ آهک به یک ذره بین یا میکروسکوپ نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.