خطرات استفاده از سنگ آهک در تثبیت خاک چیست؟

خطرات استفاده از سنگ آهک در تثبیت خاک

خطرات استفاده از سنگ آهک در تثبیت خاک چیست؟ در اواخر زمستان و اوایل بهار بارندگی به طور کلی زیاد است. دمای بالاتر به زمین اجازه می دهد تا باران را جذب کند تا اینکه روی زمین یخ بزند. این عمل در نهایت خاک را اشباع می کند و باعث می شود بسیار ناپایدار شود. خاک پس از آن می تواند به راحتی جریان یابد و در این حالت مقاومت فشاری بسیار ناچیزی دارد. این بدان معنی است که خاک وزن را تحمل نمی کند و به اجسام اجازه می دهد تا در آن فرو روند.خاک مرطوب و ناپایدار می تواند در هنگام ساخت خطرات ایمنی بسیاری ایجاد کند. یک روش تثبیت، استفاده از هیدروکسید کلسیم است (که معمولاً به آن آهک می گویند).  آهک از سنگ های خانواده کربنات کلسیم است. این ماده شیمیایی همراه با رطوبت موجود در خاک، مخلوطی محکم و بتن مانند ایجاد می کند که خاک را تثبیت می کند.

خطرات استفاده از سنگ آهک در تثبیت خاک چیست؟

گرچه استفاده از آهک و پودرکربنات کلسیم گاهی اوقات ضروری است، اما خطرات بهداشتی و ایمنی خاص خود را دارد. صفحه اطلاعات ایمنی خطرات زیر را هنگام استفاده از آهک ذکر می کند:

  • آهک و کربنات کلسیم یک ماده خشک و پودری است که می تواند گرد و غبار قابل توجهی ایجاد کند. این گرد و غبار می تواند باعث تحریک شدید پوست و غشاهای مخاطی چشم، دهان و ریه ها شود. پوست را تا حد امکان پوشانده (از جمله صورت، گردن و مچ دست) نگه دارید.
  • گرد و غبار آهک می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد و باعث ترک خوردگی پوست شود. در موارد شدید، در مدت زمان طولانی، می تواند منجر به شکاف های باز پوست و خونریزی شدید شود.
  • سوزش چشم در اثر گرد و غبار آهک می تواند باعث آبیاری شدید چشم شود. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند باعث ضایعات چشمی و حتی کوری شود.
  • استنشاق گرد و غبار آهک ممکن است منجر به تحریک مجاری تنفسی، سرفه و عطسه شود.
  • آهک اگر بلعیده شود، می تواند باعث درد، استفراغ، خونریزی، اسهال و افت فشار خون  شود و در موارد طولانی باعث سوراخ شدن مری یا پوشش معده شود.
  • تقریباً همه انواع پودر آهک همچنین حاوی مقداری گرد و غبار سیلیس بلوری است که ممکن است منجر به بیماری تنفسی شود، از جمله سیلیکوز، پنوموکونیوز و فیبروز ریوی.

به طور کلی سنگ کربنات کلسیم و پودر کربنات کلسیم و سنگ آهک کاربردهای مفیدی در ساخت و ساز دارد اما ما باید با احتیاط از آن استفاده کنیم . از تماس با پوست خودداری کنید. از دستگاه تنفس مناسب استفاده کنید و بعد از قرار گرفتن در معرض آن پوست خود را خوب بشویید. این بهترین دفاع در برابر خطرات آهک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *