حلال های کربنات کلسیم چیست؟

در این مطلب به بررسی حلال های کربنات کلسیم می پردازیم. حلالیت یک ماده باید در شرایط گوناگونی نظیر نوع حلال، دما، فشار، پی اچ و … سنجیده شود و نمی توان تنها با چند کلمه نوع حلالیت یک ماده شیمیایی یا ارگانیک را توصیف نمود. یکی از شرایط سنجش حلالیت کربنات کلسیم در شرایط میزان متفاوت گاز کربنیک است.

حلال های کربنات کلسیم چیست؟

کربنات کلسیم چیست؟

کلسیم ماده معدنی است که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود. کلسیم برای بسیاری از عملکردهای طبیعی بدن، به ویژه تشکیل استخوان و نگهداری آن لازم است. کربنات کلسیم برای جلوگیری یا درمان کمبود کلسیم استفاده می شود. مارک ها و اشکال مختلفی از کربنات کلسیم در دسترس است.کربنات کلسیم ماده اصلی معدنی سنگ آهک است. خصوصیات شیمیایی و فیزیکی آن در پشت کاربردهای امروزی سنگ آهک و همچنین مناظر بی نظیر سنگ آهک در حومه شهر نهفته است.

حلال کربنات کلسیم

پودرکربنات کلسیم حلالیت بسیار کمی در آب خالص دارد (۱۵ میلی گرم در لیتر در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد)، اما در آب باران که با دی اکسید کربن اشباع شده است، به دلیل تشکیل محلول بی کربنات کلسیم محلول در آن حل می شود. کربنات کلسیم از این جهت غیرمعمول است که با کاهش دمای آب، میزان حلالیت آن افزایش می یابد.

افزایش حلالیت کربنات کلسیم در آب باران اشباع شده با دی اکسید کربن، نیروی محرکه فرسایش سنگهای سنگ آهک است و در مدت زمان طولانی منجر به تشکیل غارها می شود. آب باران اسیدی ضعیفی است و هنگامی که با سنگ آهک روبرو می شود، مقداری از کربنات کلسیم واکنش داده و محلول بی کربنات کلسیم را تشکیل می دهد.

راهی برای حل CaCO3 وجود ندارد. اگر آن را در یک اسید آبی حل کنید، دیگر CaCO3 نیست. حداکثر امکان تعلیق وجود دارد. برای هدف شما یک سوسپانسیون در یک درز حلال آلی مناسب است. ساده ترین راه این است که یک نوع خوب آسیاب شده CaCO3 خریداری کنید که از قبل سطح آن اصلاح شده است تا بتواند در یک ماتریس آلی پراکنده شود. اگر می خواهید از CaCO3 اصلاح نشده استفاده کنید، به یک آسیاب نیاز دارید، به عنوان مثال: آسیاب گلوله ای، که در آن یک حلال آلی به انتخاب خود قرار می دهید، مقداری از اسید اولئیک و ۵۰٪ وزن CaCO3 را شروع کرده و آسیاب کنید. در پایان تعلیق نسبتاً پایداری خواهید داشت.

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم (CaCO3) از محلولهای مختلف الکلی بدون آب سنتز شده و منجر به تشکیل رسوبات واتریت و کلسیت یا سوسپانسیون ذرات پایدار می شود که بسته به شرایط استفاده شده ابعاد و مورفولوژی دارد. نتایج بدست آمده اهمیت حل شدن در طول تبلور CaCO3 را روشن کرده و یک مسیر مصنوعی جدید را برای رسوب آن در حلالهای آلی باز می کند.

آب به عنوان حلال کربنات کلسیم

تاثیر آب به عنوان حلال کربنات کلسیم از اهمیت زیادی برای انسان ها برخوردار است زیرا موجب سختی آب خواهد شد. آب های روان در سفره های زیرزمینی با فشار های مختلف جوی و سطوح متفاوت گاز کربنیک نسبت به آب موجود در سطح زمین مواجه هستند. در نتیجه آب سفره های زیر زمینی که به صخره های کربنات کلسیم رسوب می کنند مقادیری از این ماده را در خود حل می نمایند و پس از خروج از سفره و جاری شدن بر سطح زمین ، گاز دی اکسید کربن آزاد می کنند.

واکنش با اسیدها

مانند تمام کربناتهای فلزی، کربنات کلسیم با محلولهای اسیدی واکنش داده و گاز دی اکسید کربن تولید می کند. این واکنش است که باعث سوختن سنگ آهک می شود وقتی اسید هیدروکلریک رقیق روی سطح آن قرار گیرد.

تفاوت اسیدهای قوی و ضعیف بعنوان حلال کربنات کلسیم

اسید های قوی مانند هیدروکلریک اسید، متوسط مانند سولفامیک اسید و ضعیف نظیر استیک، سیتریک، سوربیک، لاکتیک و فسفریک در بازار به منظور جلوگیری از کپک و همچنین رسوبات آهک در ظروف و لوله ها بفروش می رسد.

نتیجه گیری

حلالیت یک ماده باید در شرایط گوناگونی نظیر نوع حلال، دما، فشار، پی اچ و … سنجیده شود. به عنوان مثال تاثیر آب به عنوان حلال کربنات کلسیم: تاثیر آب به عنوان حلال کربنات کلسیم از اهمیت زیادی برای انسان ها برخوردار است زیرا موجب سختی آب خواهد شد. کربنات کلسیم ماده اصلی معدنی سنگ آهک است. همچنین این ماده به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.