استفاده از کربنات کلسیم به عنوان ماده مغذی خاک

کربنات کلسیم به عنوان ماده مغذی خاک

استفاده از کربنات کلسیم به عنوان ماده مغذی خاک ،کربنات کلسیم (سنگ آهک)، اصلاحیه ای است که برای خنثی سازی اسیدیته خاک و تأمین کلسیم (کلسیم) برای تغذیه گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. اصطلاح “آهک” می تواند به چندین محصول اشاره داشته باشد، اما برای مصارف کشاورزی به طور کلی به سنگ آهک زمینی اشاره دارد. سنگ آهک یک سنگ رسوبی رایج است که در نهشته های گسترده زمین شناسی یافت می شود. این ماده در بیشتر تاریخ به عنوان یک ماده ساختمانی ثبت شده است و یک عامل مهم برای ساخت سیمان و در کشاورزی برای بهبود خاکهای اسیدی مورد استفاده قرار گرفته است. ماده آهکی کشاورزی (آهک) به طور کلی به عنوان هر ماده ای حاوی کلسیم یا منیزیم (منیزیم) است و  ماده ای که قادر به خنثی سازی اسیدیته باشد، تعریف می شود. بسیاری از مواد را می توان به عنوان سنگ کربنات کلسیم یا سنگ آهک طبقه بندی کرد. آهک از معادن استخراج می شود و معمولاً نیاز به خرد کردن مکانیکی دارد. ظرافت سنگ آهک در تعیین سرعت واکنش آن با اسیدیته خاک بسیار مهم است. سنگ آهک با اندازه ذرات کوچکتر به سرعت واکنش نشان می دهد زیرا سطح مورد دسترس بیشتری برای واکنش شیمیایی وجود دارد. ذرات بزرگتر کندتر واکنش نشان می دهند، اما منبع پایدار و طولانی مدت خنثی سازی اسید را فراهم می کنند. اندازه گیری اندازه ذرات معمولاً در برچسب محصول گزارش می شود.

استفاده از کربنات کلسیم به عنوان ماده مغذی خاک

سایر مواد موجود در آهک مانند خاک رس باعث خلوص آن شده و از ظرفیت خنثی سازی اسید می کاهد. اثربخشی آهک بر اساس مقایسه آن با کربنات کلسیم خالص (CaCO3) درجه بندی می شود، مقداری که به عنوان درصد معادل کربنات کلسیم (CCE) بیان می شود. کربنات کلسیم یا آهک در خاکهای اسیدی محلولتر از خاکهای خنثی یا قلیایی است. وجود CaCO3 در خاک با استفاده از جوش یا “گاز” هنگامی که یک قطره اسیدی قوی در آن استفاده می شود تشخیص داده می شود. مصارف کشاورزی استفاده اصلی از کربنات کلسیم یا آهک باعث افزایش pH خاکهای اسیدی و کاهش غلظت آلومینیوم (Al) در خاک است. راه حل رشد ضعیف محصول در خاکهای اسیدی بیشتر به دلیل Al محلول است که برای سیستم ریشه بسیاری از گیاهان سمی است. آهک با دو واکنش میزان آلاینده محلول را کاهش می دهد:

 1) CaCO3 + H2O I Ca2 + + 2OH- + CO22) Al3 + محلول+ ۳ OH-I Al (OH) 3 (نامحلول)

افزودنیهای آهک و کربنات کلسیم همچنین باعث تامین کلسیم (و احتمالاً منیزیم) ) برای تغذیه گیاه می شود. برخی از مزایای ثانویه خنثی سازی اسیدیته خاک با آهک شامل موارد زیر است:

مقدار پودرکربنات کلسیم و آهک مورد نیاز برای رساندن خاک به محدوده pH مطلوب می تواند به راحتی در آزمایشگاه تعیین شود. آهک و کربنات کلسیم معمولاً به طور یکنواخت روی خاک پخش می شود و سپس از طریق ناحیه ریشه مخلوط و جذب می شود. خنثی سازی اسیدیته خاک یکبار قابل انجام نیست، بلکه بسته به شرایط خاک و محیط باید به صورت دوره ای تکرار شود. نرخ معمول استفاده به تن در هکتار اندازه گیری می شود. از نظر مصارف غیر کشاورزی، سنگ آهک و کربنات کلسیم یکی از پرکاربردترین مواد خاکی است. سنگ آهک و کربنات کلسیم علاوه بر کاربرد در ساختمان و ساخت و ساز، در کاربردهای مختلفی مانند کنترل آلودگی هوا، سیستم های تصفیه آب آشامیدنی و پساب صنعتی، تثبیت خاک، داروها، ضد اسیدها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *