روند رشد کربنات کلسیم

رشد کربنات کلسیم از گذشته تا اکنون

در این مطلب به رشد کربنات کلسیم از گذشته تا اکنون می پردازیم .راه رفتن روی پوسته های تخم مرغ چه حسی را به شما می دهد. پوسته تخم مرغ از کربنات کلسیم تشکیل شده است.هیچ نگرانی خاصی در مورد کربنات کلسیم وجود ندارد. این یک نوع ترکیب ساده و محکم است. و با این حال ناگزیر در مواقعی که احساس می کنید روی پوسته های تخم مرغ قدم گذاشته اید، احساس سفتی و زبری می کنید، زیرا پودرکربنات کلسیم ماده ای است که به اکثر پوسته ها سفتی و استحکام می بخشد.

کربنات کلسیم یک ترکیب ساده است که در اشکال مختلفی وجود دارد و از یون کلسیم باردار دو برابر مثبت متصل به کربن کربنات به علاوه سه اکسیژن تشکیل شده است. این ماده معدنی بسیار رایج، ماده سنگ آهک، سنگ مرمر و گچ است، جایی که معمولاً  ساختار آنها از یکی از دو ساختار بلوری کلسیت یا آراگونیت تشکیل شده است.

بیشتر سنگهای حاوی کربنات کلسیم رسوبی هستند، میلیونها سال پیش از پوسته موجودات دریای مرده رسوبات انباشته شده، سپس تحت لایه های بعدی رسوب فشرده می شوند. گچ و سنگ آهک از مواد نسبتاً مشابهی هستند، گچ از نظر فشردگی کمتر و از لطافت بیشتری برخوردار است. شکل گیری سنگ مرمر طولانی تر است، این ماده با ماده اولیه گچ یا سنگ آهک شروع می شود و سپس توسط گرما و فشار تبدیل می شود و مجدداً متبلور می شود و ساختار بهم پیوسته سخت تری از بلورها ایجاد می کند.

روند رشد کربنات کلسیم

شاید جالب ترین شکل طبیعی کربنات کلسیم، یک بلور کلسیت شفاف باشد که به Iceland Spar معروف است. در سال ۱۶۶۹، اراسموس بارتولین، دانشمند دانمارکی، مقاله ای با عنوان Experimentia Crystalli Islamai Disdiaclastici  را منتشر کرد که در آن رفتار عجیب ایسلند اسپار شرح داده شده است. هنگامی که یک بلوک از کریستال بر روی یک تصویر قرار می گیرد، دو نسخه از تصویر از طریق بلوک ظاهر می شود. آنچه بارتولین فرض کرد این است که دو نوع مختلف نور در حد مختلف شکسته می شوند. به تعبیری این درست است، با این تفاوت که دو نوع نور به سادگی در جهات مختلف قطبی می شوند.

این خاصیت تجزیه مجدد یا شکست دو برابر به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته است، به ویژه در بمب های جنگ جهانی دوم که از مقدار جداسازی دو تصویر برای تخمین فاصله استفاده شده است، اما این بخش کوچکی از کاربردهای زیادی است که کربنات کلسیم در آن یافت شده است. این ماده ارزشمند راهی به زندگی ما از قبل از تاریخ دارد، نرمی طبیعی و ظاهر سفید روشن گچ، آن را برای تولید رنگدانه ها و ساخت تصاویر چشمگیر روی سطح گچ مانند اسب های سفید ویلتشایر، جایی که از چمن بریده می شود تا گچ زیر را برش دهد، ایده آل کرده است.

کربنات کلسیم به دو صورت سنگ آهک و سنگ مرمر نیز از دوران باستان به عنوان ماده ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. اگر چه شهرت سنگهای آهکی به نرم بودن آنها است، اما این امر جلوی ایجاد ساختمانهای با سنگ آهک را نگرفته است. برای حدود ۴۰۰۰ سال هرم بزرگ در غیزا بلندترین ساختمان در جهان بود. این بنا از ۲٫۵ میلیون بلوک سنگ آهک ساخته شده است.

یکی از اولین فرآیندهای شیمیایی صنعتی، استفاده از مواد ساختمانی اولیه مثل کربنات کلسیم بوده است. از زمان های بسیار قدیم شناخته شده است که گرمایش کربنات کلسیم باعث تولید آهک سریع و اکسید کلسیم می شود. این مورد در ملات و سیمان، به طور مستقیم یا با آب اضافه شده برای تشکیل آهک خرد شده یا هیدراته شده یا به طور مناسب تر هیدروکسید کلسیم استفاده می شود. آهک زنده در قرن سیزدهم نیز به عنوان سلاحی به سمت صورت دشمن پرتاب می شد، جایی که واکنش آن با آب باعث سوختن چشم و پوست نیروی مخالف در نبرد تن به تن می شد.

از قرن های گذشته، کربنات کلسیم همچنین به عنوان وسیله ای برای کاهش اسیدیته خاک، به کشاورزی راه یافته است. و تأثیر دو برابری در تجارت شیشه گذاشته است. بتونه ای که شیشه پنجره را در جای خود نگه می دارد از قرن هجدهم مخلوطی از گچ و روغن بذر کتان بوده است، در حالی که سنگ آهک به مقدار زیاد و با تهیه اکسید کلسیم به عنوان یکی از اجزای شیشه مصرف می شود.

در اوایل قرن بیستم، کربنات کلسیم در بسیاری از فرآیندهای تولید راه پیدا کرده بود. به عنوان مثال پایه اصلی تولید خمیردندان برای بیش از نیم قرن گذشته تاکنون است. از آن در تهیه نان (برای افزایش مصرف کلسیم)، همچنین در پلاستیک و کاغذ استفاده می شد. و یک واکنش درمانی کربنات کلسیم، طوری است که به بسیاری از معده های ناراحت کمک می کند اکنون میتئان رشد کربنات کلسیم را در گذشته تا حال فهمید که چه کاربردهای مهم تری از این ماده میتوان استفاده کرد.

کربنات کلسیم به شدت با اسیدها واکنش نشان داده و نمک، دی اکسید کربن و آب مناسب تولید می کند. وقتی با اسید کلریدریک در معده مواجه می شود، به کلرید کلسیم تبدیل می شود و اسیدیته را کاهش می دهد و احساس ناخوشایند اسید معده و ریفلاکس اسید را از بین می برد. کربنات کلسیم همچنین به درمان های پزشکی برای کاهش سطح کلسیم که به طور بالقوه منجر به پوکی استخوان می شود کمک می کند.

متأسفانه این اشتیاق برای واکنش با اسیدها به این معنی است که ساختمانهایی که از سنگ کربنات کلسیم، به ویژه سنگ آهک ساخته شده اند، در اثر بارندگی اسیدی به شدت از فرسایش رنج می برند. و مجسمه ها طراوت خود را از دست می دهند، در حالی که کتیبه ها می توانند به طور کامل ناپدید شوند، و کل قبرستان ها را با نشانگرهای خاموش باقی می گذارد.

با توجه به رشد کربنات کلسیم میتوان فهمید نسبتا در همه جا کاربرد دارد و نقش آن دیده می شود. در ساختمانها، مجسمه ها، اسبهای سفید غول پیکر در مزارع و حتی خمیر دندان موجود است. قطعاً طیف متنوعی از کاربردها را شامل می شود به طوری که کمتر کاده ای این همه خاصیت و سودمندی برای انسان می تواند داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.