برای تقویت خاک از آهک دولومیتی استفاده کنیم یا کلسیتی؟

تقویت خاک با آهک دولومیتی یا کلسیتی

برای تقویت خاک از آهک دولومیتی استفاده کنیم یا کلسیتی؟ قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از آهک دولومیتی، ابتدا باید سطح منیزیم خاک خود را بدانید.این سوال بارها و بارها توسط کشاورزان شبه جزیره فوقانی میشیگان مطرح شده است، اما این فقط مسئله این شبه جزیره نیست. کشاورزان در تمام مناطقی که pH خاک آنها به طور طبیعی پایین است یا سطح منیزیم آنها پایین است (یا زیاد)، نگرانی دارند که خاک خود را از “تعادل کلسیم / منیزیم” خارج کنند. در برخی مناطق محلی اقتصادی ترین منبع آهک کشاورزی از یک معدن سنگ آهک دولومیتی است. ممکن است لازم باشد آهک کلسیته مسافت بیشتری توسط کامیون حمل شود یا برعکس. در هر صورت ممکن است یک منبع آهک از منبع دیگر ارزان تر باشد. در این حالت، ممکن است طی سالهای متمادی بارها مورد استفاده قرار گرفته باشد. نتیجه نهایی کاربردهای مکرر آهک دولومیتی می تواند تجمع سطح منیزیم خاک باشد که در گزارش های آزمایش خاک نشان داده شده است. سوال اساسی این است: آیا تجمع منیزیم در اثر استفاده از آهک دولومیتی مسئله ی مهمی است؟!

جواب کوتاه: خیلی بعید است

برای تقویت خاک از آهک دولومیتی استفاده کنیم یا کلسیتی؟ آهک کلسیتی از رسوبات کربنات کلسیم حاصل می شود. آهک دولومیتی از رسوبات کربنات کلسیم همراه با کربنات منیزیم حاصل می شود و حاوی مقادیر بسیار بیشتری از منیزیم است. عوامل کلیدی در تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از این نوع آهک ها باید بر روی خاک شما استفاده شود، PH  خاک و سطح منیزیم است. تفاوت کمی بین انواع آهک در توانایی مربوط به خنثی سازی اسیدیته خاک وجود دارد. همچنین، تا زمانی که مقدار هر یک کافی باشد، تعادل منیزیم و کلسیم می تواند بسیار متفاوت باشد و یا تأثیر کمی بر عملکرد گیاه دارد و یا هیچ تاثیری ندارد. تصمیم گیری بر اساس نسبت کلسیم به منیزیم می تواند اشتباه باشد.توصیه های منتشر شده از دانشگاه ویسکانسین، در مورد این سوال که “نسبت کلسیم به منیزیم چقدر باید باشد – آیا نگران هستید؟” شامل موارد زیر است: کمبود کلسیم در ویسکانسین در خاکهای بالای pH 6.0 نادر است. با این حال، اگر محصولی که نیاز به pH پایین دارد در حال رشد است، آهک کاری توصیه نمی شود، گچ می تواند کلسیم محصول را تأمین کند.

برای تقویت خاک از آهک دولومیتی استفاده کنیم یا کلسیتی؟

در صورت نیاز به پودر کربنات کلسیم، یک ماده آهک دولومیتی یا کلسیته با کلسیم کافی حفظ و رشد محصول را تأمین می کند. منابع آهک دولومیتی علاوه بر این، منیزیم موجود را نیز افزایش می دهند.در صورت نیاز به آهک، مقرون به صرفه ترین ماده آهکی را انتخاب کنید. به منظور افزایش نسبت کلسیم خاک به منیزیم، روی خاکهای ویسکانسین گچ یا سنگ آهک کلسیتی قرار نریزید.اگر ماده حاوی کربنات کلسیم کم منیزیم را انتخاب کردید، مراقب باشید از کمبود منیزیم جلوگیری کنید. استفاده زیاد از کلسیم به تنهایی می تواند سطح منیزیم خاک و گیاه را کاهش دهد. اگر خاک اسیدی باشد و در اصل دارای مقدار کمی منیزیم باشد، افزودن ماده آهکی کلسیته (منیزیم کم) یا میزان بالای گچ می تواند باعث کمبود منیزیم شود.

تحقیقات ویسکانسین همچنین نشان می دهد، تا زمانی که سطح منیزیم خاک کافی باشد، بعید است تغییرات در نسبت کلسیم به منیزیم بر عملکرد گیاهی مثل یونجه تأثیر بگذارد.اگر نگرانی جدی در مورد استفاده از نوع آهک بر اساس اطلاعات گزارش آزمایش خاک دارید، در صورت تمایل قبل از سرمایه گذاری در یک محیط کاری و کشاورزی در آن منطقه، با متخصصان محلی خود در دانشگاه میشیگان برای اطلاعات مبتنی بر تحقیق تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.