میزان استفاده کلسیم کربنات در گوجه فرنگی

مقدار کلسیم مناسب برای اضافه کردن به گیاه گوجه فرنگی چقدر است؟

کمبود پودرکربنات کلسیم در خاک باغ شما باعث می شود گیاهان گوجه فرنگی در حال رشد شما بی رمق و تدریجا از بین بروند. همچنین کمبود کلسیم ممکن است باعث پوسیدگی انتهای شکوفه شود، که در آن لکه های قهوه ای تیره یا سیاه رنگ در لبه های پایینی میوه های گوجه فرنگی ظاهر می شود. مشکل دوم بیشتر اوایل فصل رشد است که گیاهان گوجه فرنگی رشد جدیدی از خود نشان می دهند و ممکن است بعداً این مشکل اصلاح شود. با این حال، بهترین کار این است که با اطمینان از اینکه گیاهان شما کلسیم مورد نیاز خود را دریافت می کنند، از ضرر و زیان های بعدی آن جلوگیری کنید در نتیجه باید به میزان کلسیم کربنات در گوجه فرنگی و گیاهان توجه کرد.

اضافه کردن کلسیم در اوایل کشت گیاه

هنگامی که pH خاک گیاه گوجه فرنگی برابر ۶٫۵ تا ۷٫۲ باشد بهتر رشد می کنند. اگر سطح pH خاک شما کمتر از آن محدوده است، به این معنی است که اسیدی تر است، پس در پاییز آهک باغچه را که به آن کربنات کلسیم نیز می گویند، به خاک بستر سبزیجات خود اضافه کنید. اگر خاک شما به منیزیم بیشتری نیز نیاز دارد، می توانید از آهک دولومیتی استفاده کنید. مقدار مورد نیاز برای بالا بردن pH به ۶٫۵ از حدود ۳ پوند در هر متر مربع برای خاک با pH برابر ۴/۴ تا ۱ پوند در هر متر مربع برای خاک با pH ، ۶ متغیر است. آهک یا کربنات کلسیم را می توان به صورت سطحی اضافه کرد و یا خاک را به اندازه یک متر حفر کرد و آن را به خاک اضافه کرد. اگر فراموش کرده اید که آهک یا کربنات کلسیم را در پاییز اضافه کنید، در اوایل بهار، حداقل دو ماه قبل از کاشت گوجه فرنگی خود در باغ، آن را اضافه کنید.

میزان استفاده کلسیم کربنات در گوجه فرنگی

اضافه کردن دیرهنگام کربنات کلسیم

اگر در پاییز یا اوایل بهار آهک یا پودرکربنات کلسیم یا کربنات کلسیم دانه بندی شده اضافه نکرده اید، قبل از کاشت گوجه فرنگی، این کار را انجام دهید، اگرچه آهک یا کربنات کلسیم به همان اندازه که در زمان مناسب برای ورود به خاک توصیه شد انجام شود مؤثر نیست. به ازای هر گیاه سه چهارم لیوان آهک یا پودر کربنات کلسیم به خاک اضافه کنید و آن را در ۸ اینچ تا ۱ فوت خاک کار کنید. اگر زمین شما به شدت اسیدی است، می توان این مقدار را تا ۲ فنجان در هر گیاه افزایش داد. گیاهان گوجه فرنگی که در ظروف رشد می کنند به ازای هر ۱۰ گلدان نیاز به یک چهارم لیوان آهک دولومیتی دارند.

تشخیص کمبود کلسیم در گیاه

کمبود کلسیم کربنات در گوجه فرنگی شما لزوماً ناشی از کمبود کلسیم در خاک آنها نیست. انواع مختلف استرس مانند آب خیلی کم یا زیاد، آسیب ریشه و سطح بالای نیتروژن می تواند مانع از جذب مناسب کلسیم به گیاهان شود. همچنین، هنگامی که گیاهان به سرعت در اوایل فصل رشد می کنند، آنها تمایل دارند تا بیشتر مقدار کلسیم موجود را به جای میوه هایشان به شاخ و برگ خود منتقل کنند.

بهبود جذب کلسیم در گیاهان

از مشکلات جذب کلسیم می توان با مالچ کردن خاک اطراف گیاهان گوجه فرنگی هنگام مرطوب شدن، استفاده از کاه، پلاستیک یا روزنامه  برای حفظ سطح رطوبت خاک تا حد زیادی جلوگیری کرد. گیاهان در دوره ای که در برابر کمبود کلسیم آسیب پذیر هستند حداقل در هفته ۱/۱ اینچ آب نیاز دارند که این از زمانی است که میوه های گیاه شروع به رشد می کنند تا زمانی که میوه ها حداقل نیمی از اندازه بالغ خود باشند. همچنین، مراقب باشید که از ریشه گیاهان گوجه فرنگی غافل نشوید و بیش از یک بار، یک دوم فنجان کود دانه ای شیمیایی یا یک فنجان کود دانه ای آلی به آنها ندهید. برای هر گیاه درست قبل از قرار دادن گیاهان در زمین، کود را با ۸ اینچ  خاک – به همراه آهک یا کربنات کلسیم – مخلوط کنید.

استفاده از آهک یا کربنات کلسیم به صورت پودر کربنات کلسیم یا کربنات کلسیم دانه بندی شده برای تنظیم pH خاک و بهبود شرایط خاک از دیرباز توصیه می شود. برای این منظور دقت کنید که از کارشناسان با تجربه در امر کشاورزی و تربیت گیاهان مشاوره بگیرید و میزان مناسب با نوع خاک و گیاه مورد نظر خود را به خاک اضافه نمایید. اضافه کردن بیش از اندازه آهک یا کربنات کلسیم به خاک با تغییر pH خاک و نامناسب کردن شرایط رشد گیاه ضرری دوچندان به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *